-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A 21. század kihívásaira készít fel Magyarország legrégebbi civil szervezete, a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (TIT) – hangsúlyozta Vizi E. Szilveszter, a TIT elnöke, aki a szervezet keddi közgyűlése alkalmából értékelte az elmúlt év eredményeit az MTI-nek.
Mint kifejtette, a közgyűlésnek kettős az üzenete: egyrészt változatlanul magyar nyelven kell közvetíteni a kor legfrissebb tudományos eredményeit, másrészt idegen nyelveket kell oktatni.
„Bugát Pál akadémikus hozta létre néhány társával 1841-ben a Magyar Királyi Természettudományi Társulatot azzal a céllal, hogy mindenki számára hozzáférhetővé váljanak a tudományos ismeretek. Azt vallotta, hogy a tudomány anyanyelven történő terjesztése a nemzet életének fenntartója, ma sincs ez másképp” – fogalmazott a Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Szavai szerint napjainkban az Európai Unióban, de itthon is nehéz boldogulni nyelvismeret nélkül, ugyanakkor Magyarország a 27 európai EU-tagország közül az idegen nyelvek tudását illetően a 26. helyen áll. „Magyarország, a magyar gazdaság Európai Unión belüli létezésének egyik feltétele, hogy a magyar munkaerő idegen nyelveket beszéljen. Ezt szolgálja a TELC-programunk, amely nemzetközi bizonyítványt ad négy nagy világnyelvből. Egy év alatt a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat 87 vizsgahelyén 33 ezren vizsgáztak” – emelte ki Vizi E. Szilveszter.
Az akadémikus kitért arra, hogy változatlanul nagy érdeklődés nyilvánul meg a TIT egyéb programjai, szakkörei és kiállításai iránt.
„Nagy országos rendezvényünk volt a magyar nyelv hete, amelyet mi rendezünk évről évre, és kiemelt rendezvényeink voltak a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából is. Egy év alatt félszáz konferenciát szerveztünk, 110 alkalommal, több mint 3500 résztvevővel tartottuk meg a TIT Szabadegyetemének rendezvényeit. A társadalomtudományok területén ezer ismeretterjesztő előadást tartottunk, további 750-et a természettudományok tárgykörében” – sorolta az adatokat Vizi E. Szilveszter, aki kiemelte a TIT két csillagászati intézménye, az Uránia Csillagvizsgáló és a Planetárium közművelődési szerepét is.
„Közel százezren vettek tavaly részt e két intézmény programjaiban” –jegyezte meg az akadémikus. Változatlanul igen népszerű a TIT három ismeretterjesztő folyóirata – az Élet és Tudomány, a Természet Világa és a Valóság –, amelyek a határon túlra is eljutnak, és a társulat kétezer példányban jelentetett meg tavaly könyveket.
„Mindezt minimális, húszmillió forintos költségvetési támogatás mellett valósítottuk meg. A TIT alkalmazottainak száma 126 fő, viszont több százra tehető azoknak az orvosoknak, kutatóknak, tanároknak, mérnököknek, ipari menedzsereknek a száma, akik ingyen tartanak előadásokat Magyarország legrégebbi civil szervezete keretében, hiszen minden szakember, tudós kötelessége az ismeretek terjesztése” – összegezte Vizi E. Szilveszter.