-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A helyesírás időnként logikus, és nem is nehéz. A szabályok eredménye pedig azért tűnik furcsának, mert kevesen írnak szabályosan.
Sokszor kapunk olyan kérdéseket, melyek nagyon hasonlítanak egymásra: azt kérdezik, hogy bizonyos szerkezeteket hogyan kell írni. Legfeljebb abban különböznek, hogy milyen elemek szerepelnek bennük. Éppen ezért a válasz során igyekszünk arra összpontosítani, hogy hogyan juthatunk el a helyes megoldáshoz.
Eszter nevű olvasónk kérdezi:
Hogyan írjuk helyesen ? Népi járszóház vezető , népi játszóházvezető vagy népi játszóház-vezető.
Az ilyen kérdéseknél elsősorban arra kell figyelni, hogy mi mihez tartozik. A szerkezet négy elemből áll: népi, játszó, ház és vezető. Azt Eszter is jól látja, hogy ezek közül a játszó és a ház között a legszorosabb a kapcsolat, hiszen ezeket következetesen egybeírja. Helyesen, hiszen a játszó ház azt jelentené, hogy ’ház, ami (éppen vagy mostanában) játszik’, ellenben a játszóháznak sajátos jelentése van: ’ház (vagy helyiség), ahol játszani szokás, amit játék céljára alakítottak ki’.
A játszóház alkothat kapcsolatot a népivel és a vezetővel is. A népivel alkotott szerkezet szerkezet egyszerű minőségjelzős szerkezet: a népi melléknév, melynek jelentése ’néppel kapcsolatos’, ebben a jelentésben jelenik meg a játszóházzal alkotott szerkezetben is, semmi okunk sincs egybeírni: népi játszóház. Más a helyzet a játszóház és a vezető kapcsolatával: itt két főnévről van szó, az általuk alkotott szerkezet pedig így értelmezhető: ’a játszóház vezetője’. Maga a birtokos jelzős összetétel elég buta kifejezés, hiszen az összetétel azt sugallja, hogy egy szóról van szó, miközben a jelző szavak közötti viszonyra utal (egy szó csak úgy lehet jelző, hogy valamely más szó vagy szószerkezet jelzője). A kifejezést értelmezzük úgy, hogy ’birtokos jelzős szerkezetté átalakítható összetétel’, helyette pedig inkább a birtokos (szó)összetételt használjuk! Az ilyen jelöletlen birtokos szerkezeteket a helyesírási szabályzat birtokos jelzős szóösszetételeknek nevezi (AkH. 128. c)), s mint összetételeket, egybe is íratja őket. A helyes megoldás tehát a játszóházvezető lesz. Ehhez a megoldáshoz eljuthatunk úgy is, hogy tudjuk, hogy a házvezető egybeírandó, és ennek mintájára a játszóházvezetőt is egybeírjuk.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
De mi van, ha a játszóház egyszerre kapcsolódik a népi és a vezető szavakhoz? A megoldás látszólag egyszerű, csak össze kell tennünk a népi játszóház és a játszóházvezető szerkezeteket: népi játszóházvezető. Ez kétségtelenül helyes megoldás, ám vizsgáljuk meg, mint is jelent! Az írásmód azt sugallja, hogy a játszóház és a vezető szorosabb kapcsolatot alkot, mint a játszóház és a népi, tehát a népi jelző a teljes játszóházvezető szerkezetre vonatkozik. A jelentés tehát így írható körül: ’a játszóház vezetője, aki népi; a játszóház népi vezetője’. Feltételezhetjük, hogy Eszter nem erre gondolt, már csak azért sem, mert emberre nem szoktuk alkalmazni a népi jelzőt.
Az elvárt jelentés minden bizonnyal a ’népi játszóház vezetője’, azaz olyan szerkezetet kell alkotni, melyben a népi játszóház jelzős szerkezethez járul a vezető, méghozzá összetételi utótagként. Erre szolgál a második mozgószabály (AkH. 139. b)), mellyel már sokszor foglalkoztunk:
Ha egy különírt szókapcsolat (pl. hajlított bútor) olyan utótagot kap (pl. gyár), amely az egészhez járul, az egyébként különírandó részt egybeírjuk, és ehhez az utótagot (szótagszámtól függetlenül) kötőjellel kapcsoljuk: hajlítottbútor-gyár.
A helyes megoldás tehát: népijátszóház-vezető. Bár az eredmény kissé furcsának tűnhet (elsősorban azért, mert a szabályt gyakran nem alkalmazzák, amikor kellene), azért el kell ismernünk, hogy ez a megoldás meglehetősen logikus. És nem is olyan nehéz, ugye?