-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Mozog-e a mozgószabály? Vagy nem a szabály mozog, de akkor mi? Egy elnevezés nyomába eredtünk.
A helyesírási szabályzat (AkH.) 139. pontja mozgószabályként híresült el a köztudatban. Mi is mindig ezzel a névvel említjük, de maga a szabályzat is használja: „A külön- és egybeírásban három úgynevezett mozgószabály is érvényesül”. De mozog-e a mozgószabály?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Ahhoz, hogy megértsük, mi is mozog és hogyan, érdemes fölidézni a sokat emlegetett szabályt, amit szinte senki nem szokott alkalmazni.
139.
a) Amikor egy kötőjellel már tagolt szóhoz újabb, szintén kötőjellel kapcsolandó utótag járul, akkor az első kötőjelet kihagyjuk, vagyis az eredetileg kötőjelezett szórészt az új alakulatokban egybeírjuk: anyagcsere-vizsgálat, de anyagcserevizsgálat-kérés.
b) Ha egy különírt szókapcsolat (pl. hajlított bútor) olyan utótagot kap (pl. gyár), amely az egészhez járul, akkor az egyébként különírandó előrészt az új alakulatban egybeírjuk, és ehhez az utótagot (a szótagszámtól függetlenül) kötőjellel kapcsoljuk: hajlítottbútor-gyár.
c) Két azonos utótagú összetétel (pl. munkásszövetség, parasztszövetség) különböző előtagja gyakran lép egymással mellérendelő kapcsolatba (munkás-paraszt). Az ilyen szerkezetű minőségjelzős előtagot különírjuk az utótagtól: munkás-paraszt szövetség.
Imre kérdezi tőlünk, hogy miért hívják ezeket a szabályokat mozgószabályok-nak. Mi mozog a mozgószabályban, és milyen értelemben?

(Forrás: Wikimedia Commons / Malene Thyssen / GNU-FDL 1.2)
Ugyan nem találtunk hivatalos forrást, amely elmagyarázná, és maga az AkH. idézett kiadása sem teszi ezt meg, de nekünk mégis egyértelműnek tűnik a válasz: a mozgószabályok mindegyikében a kötőjel, illetve a szóköz mozog.
Az a) mozgószabályban a kötőjel kerül máshova („mozog”), mert ha nem így lenne, akkor egy olyan, két kötőjelet tartalmazó szóalak jönne létre, amely a szabályok szerint nem fordulhat elő. A b) esetben a szóköz eltűnik („mozog”) egy kötőjeles utótag „hatására”. A c) szabályban pedig egy kötőjel és egy szóköz is megjelenik („mozog”). A mozgás megjelölés ezekben az esetekben talán arra is utal, hogy bizonyos alapszerkezetekből vezeti le a szabályzat, hogy mit hogyan kell írni a kérdéses esetekben.