-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
a vasúti kétnyelvűség problémája
Szlovákiában megbukott a Most–Híd vasúti jogharmonizációs javaslata: lemondott a kisebbségügyi kormánybiztos.
Nem hagyta jóvá kedden a pozsonyi törvényhozás a Most–Híd szlovák-magyar vegyes pártnak a kisebbségi nyelvhasználati törvényt és vasúti közlekedési törvényt módosító javaslatát, amely a beterjesztők szerint megteremthette volna a vasútállomások nevének két nyelven való feltüntetését. A törvénymódosítási javaslatot 51 igen szavazat, 4 elutasító voks és a kormánypárt, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer–SD) csaknem teljes parlamenti frakciójának a tartózkodása (72 tartózkodás) mellett kedd délután nem utalta második olvasásba a pozsonyi törvényhozás.
A törvénymódosító javaslat, amelyet még áprilisban terjesztett a parlament elé a Most–Híd a vasúti kétnyelvűség megteremtéséhez szükséges jogharmonizációval számolt. Szlovákiában jelenleg a vasúti kétnyelvűséget – azaz a vasúti feliratok, köztük a vasútállomások nevének két nyelven való feltüntetését – a 20 százaléknál nagyobb nemzetiségi lakossággal rendelkező településeken megengedi a kisebbségi nyelvhasználati törvény, ám annak alkalmazását a vasúti társaság (ŽSR) a vasúti közlekedésről szóló törvényre hivatkozva nem engedélyezi.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Bugár Béla pártja a módosítással ennek az állapotnak a megszüntetését ígérte. A javaslatot azonban magyar szervezetek részéről egész sor bírálat érte, mivel a módosítás ugyan kivitelezte volna a jogharmonizációt, ám a vasútállomások neveinek két nyelven való feltüntetését egy többszörös jóváhagyási folyamathoz kötötte volna. Úgy, hogy a kétnyelvűsítést először az adott településnek kellett volna egy önkormányzati döntés alapján kérvényeznie, majd ha ezt a Vasúti Közlekedésszabályozási Hivatal és a kormányhivatal is jóváhagyta volna, akkor a település saját költségén helyezhette volna ki a magyar feliratú táblákat. Bugárék javaslata – annak elfogadása esetén – a Magyar Közösség Pártja (MKP) szerint káros precedenst és visszalépést jelentett volna a joggyakorlás terén. A Most–Híd módosítását a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala civil ernyőszervezet a vasúti kétnyelvűség megteremtésére alkalmatlannak és a társadalomra veszélyesnek minősítette.
Lemondott a kisebbségügyi kormánybiztos
Benyújtotta lemondását Robert Fico kormányfőnek A. Nagy László, a szlovák kormány kisebbségügyi kormánybiztosa szerdán – közölte az MTI-vel a magyar politikus. A. Nagy Lászlót a Most–Híd szlovák-magyar párt jelölte a kisebbségügyi kormánybiztos posztjára tavaly tavasszal, azt követően, hogy Robert Fico kormánya megszüntette a kisebbségügyi miniszterelnök-helyettes hivatalát és helyette létrehozta a kisebbségügyi kormánybiztos intézményét.
A. Nagy László azt követően adta vissza megbízatását, hogy a Most–Híd vezetősége szerdán lemondásra szólította fel. Arra hivatkoztak, maradásának a továbbiakban nincs értelme, mivel a Robert Fico vezette kormánypárt (Smer–SD) parlamenti képviselői nem támogatták a vegyes párt javaslatát a vasúti közlekedési törvény módosítására, amely a beterjesztők szerint lehetővé tette volna, hogy két nyelven tüntessék fel a vasútállomások nevét.
„Átadtam a miniszterelnöknek azt a levelet, amelyben eleget teszek a felmentésemet kérő elnökségi határozatnak” – mondta az MTI-nek A. Nagy László. Döntése kapcsán megjegyezte: úgy gondolta, helyes eleget tenni a pártvezetés ezzel kapcsolatos döntésének, mivel a párt jelölte a poszt betöltésére. A kisebbségügyi kormánybiztos elmondta: lemondásával kapcsolatban várhatóan a soron következő kormányülésen, a jövő szerdán születhet meg az azt jóváhagyó határozat. Hozzátette: a kormányfő nem tett arra utaló célzást, hogy ne fogadnák el a lemondását. „A miniszterelnök azt mondta, sajnálja, hogy így alakult a helyzet (...) és mindent meg fog azért tenni, hogy valaki minél előbb a helyemre lépjen kormánybiztosként” – mondta A. Nagy László. Megjegyezte, a kormánybiztosi hivatalban töltött időszakot csak a későbbiekben kívánja értékelni.
Robert Fico szlovák kormányfő korábban a kisebbségügyi kormánybiztos akkor még esetleges lemondásával kapcsolatban azt mondta: ha az megtörténik, tudomásul veszik azt, és helyére olyan „minőségi” embert találnak, aki azonnal belép (a hivatalba).
A kisebbségügyi kormánybiztos intézménye azt követően jött létre, hogy Robert Fico tavaly tavasszal megalakult kormánya megszüntette a kisebbségügyi miniszterelnök-helyettes hivatalát. A Most–Híd ezután kötött megállapodást Robert Ficóval arról, hogy ők jelölik a kisebbségügyi kormánybiztost. A posztra Bugár Béláék A. Nagy Lászlót jelölték, aki közel egy évet töltött a hivatalban. A. Nagyot és hivatalát ebben az időszakban több bírálat is érte, a kisebbségi kultúrára szánt támogatások a hivatal által felügyelt elosztása miatt, valamint azért is, mert a kormánybiztosnak egy év alatt a kisebbségek helyzetében érdemi előrelépést hozó egyetlen javaslatot sem sikerült átültetnie a gyakorlatba. Bugár Béla, a Most–Híd elnöke a lemondásra való felszólítást követően elmondta: döntésük egyidejűleg azt is jelenti, hogy a továbbiakban lemondanak a kisebbségügyi kormánybiztos hivatalának betöltéséről.