-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A világ nyelvei nem egyenlően oszlanak meg a különböző, emberek által lakott területeken. Egyes modellek azt állították, hogy a nyelvek diverzitása attól függ, hogy az adott területen milyen régóta él ember.
A PNAS legfrissebb kutatási beszámolója szerint – amiről nemrégiben mi is beszámoltunk – a világon azokon a területeken a legsokfélébbek a nyelvek, ahol a legnagyobb a biodiverzitás, azaz ahol a legtöbbféle populáció él. A misztikusnak látszó összefüggés magyarázata egyelőre várat magára. Addig is, vizsgáljuk meg, mitől függhet még a nyelvek sokfélesége!
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A világon körülbelül 6–7000 nyelv létezik, és a változatosságuk a Föld különböző területein nem egyenlően oszlik el. A nyelvek tekintetében legnagyobb változatosságot mutató területek közé tartozik Nyugat-Afrika, a Kaukázus és Pápua Új-Guinea. De mitől függ, hogy hol a legnagyobb a nyelvek diverzitása?
Az egyik – a biodiverzitáson kívüli – legfontosabb tényező, amit számításba szoktak venni: az idő. Nyugat-Afrika az emberiség bölcsője, és ezzel együtt – Quentin D. Atkinson szerint – a emberi nyelv kialakulásának is az elsődleges helyszíne. Feltételezése szerint az emberi „ősnyelv” innen terjedt tovább északkeleti irányban.
Afrikához hasonlóan a Kaukázus is a világ egyik olyan területe, amelyet a legkorábban népesített be az ember. Gondoljunk csak arra, hogy a bibliai történetben Noé bárkája az Ararát hegyénél kötött ki, amely az Örmény-felföld része.
Az előbbi gócpontokhoz hasonlóan Pápua Új-Guinea őslakosai, a pápuák is nagyon korán, mintegy 40000 évvel ezelőtt már ezen a területen éltek. Így ezen a területen is elegendő idő volt arra, hogy a nagymértékű nyelvi sokféleség kialakuljon.
A pápua nyelvek változatosságának kialakulásáról William A. Foley 1986-ban a következő modellt dolgozta ki: tegyük fel, hogy eredetileg egyetlen, viszonylag homogén közösség által beszélt nyelv létezett. Ahhoz, hogy egy adott közösség által beszélt nyelvből két nyelv alakuljon ki, átlagosan 1000 év szükséges. Ha ezzel a feltételezéssel élünk, akkor a pápuák 40000 éve alatt 1012 nyelv alakulhatott ki. (És akkor ebben a számításban még nincs benne, hogy a különböző nyelvek kapcsolatba lépnek egymással, keverednek, némelyik pedig kihal.)
Egyes feltételezések szerint tehát az, hogy mekkora a nyelvek diverzitása, attól függ, hogy milyen régen beszélnek az adott területen emberi nyelvet. Azaz, hogy mennyire régen népesítette be az adott területet az ember. Hogy ennek mi köze a biodiverzitáshoz, nehéz lenne megmondani. De a kutatóknak az összefüggések magyarázatakor mindenképpen számításban kell venniük az időtényezőt is.
Forrás