-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Egy új tanulmány azt állítja, hogy a csimpánzok az emberhez hasonló szinesztéziai asszociációval rendelkeznek. A bizonyíték azonban még nem meggyőző…
Az MTI által is közölt hír szerint „Nemcsak az emberek, hanem a csimpánzok számára is világosak a magas, illetve sötétek a mély hangok”. A világ internetes tudományos oldalainak kijelentései néha még ennél is sokkal tovább mennek. Az egyik például azt állítja, hogy a tanulmány igazolja, hogy már a csimpánzok agya is elő van kódolva a nyelv kifejlesztésére. A kutatás valódi eredményeiből azonban elég merész lenne ilyen messzemenő következtetéseket levonni.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az MTI híre nagyjából ugyanazt írja le, mint amit máshol is olvashatunk:
Nemcsak az emberek, hanem a csimpánzok számára is világosak a magas, illetve sötétek a mély hangok – derítették ki német és japán kutatók.
Mindez arra utal, hogy az ember és a csimpánz közös őse már ismerte a hangzás és a vizuális tulajdonságok közti összefüggéseket.
A berlini Charité és Humboldt Egyetem, valamint a japán Kyotói Egyetem kutatói hat csimpánzzal végeztek kísérleteket – közölte az ORF tudományos hírportálja (http://science.orf.at). Az állatoknak egy képernyőn kellett fehér és fekete négyzeteket felismerniük, és az annak megfelelő gombot megnyomniuk. A feladat elvégzése közben magas vagy alacsony hang szólt a háttérből.
A csimpánzok többször hibáztak, ha a hang nem illett a négyzet színéhez – például a fehér négyzet megjelenésekor mély hang hallatszott.
A kutatók szerint az eredmények arra utalnak, hogy a csimpánzok is érzékelik a hangok és színek közötti összefüggéseket. Ez megerősítheti azt az elméletet, amely szerint az emberelődök első szavai nem véletlenszerűen hangzottak el, hanem létezett szisztematikus kapcsolat a szó hangzása és jelentése között.
Egy fontos rész azonban kimarad a fenti összefoglalóból, ami némely más írásban megtalálható. Ez pedig a csimpánzok teljesítményének állítólagos romlásának mértéke akkor, amikor a hang „nem illet” a négyzet színéhez. A csimpánzok feladatmegoldási sikeressége valójában alig változot ilyenkor, 93 százalékról 90-re „esett”. Ez a romlási arány közel sem meggyőző, arra semmiféleképp se elég, hogy egy komoly elméletet alapozzanak rá. Már az a következtetés, hogy a csimpánzok látják a hangokat, is igencsak merész. Ráadásul az emberek teljesítményének romlása is csak a feladat megoldásának lassulásában volt tapasztalható. (Itt is jó lenne tudni, hogy mekkora lassulásról is van szó.)
A tanulmány konklúziója, hogy sötét-világos asszociációja a mély-magas hangokkal már csimpánz és az ember közös ősénél kialakult, és hogy ez később kihatott az emberi nyelv fejlődésére is, egyelőre inkább csak hipotézis marad.
Forrás
Nature: The chimpanzee who sees sounds