-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az adatbányászat módszerével a milliónyi oldalra rúgó tudományos publikációk közül ki tudjuk választani a számunkra relevánsakat. Az adatbányászat módszerét azonban nem használhatjuk szabadon, ugyanis a nagy kiadók adatbázisai nem férhetőek hozzá.
A Manchesteri Egyetem evolúcióbiológusa, Dr. Casey Bergman és Max Haeussler, a Kalifornia Egyetem kutatója kifejlesztették a Text2genome elnevezésű szoftvert. Ez az adatbányászó program képes a tudományos szövegekben azonosítani azokat a betűkombinációkat, amelyek DNS-szekvenciákat, azaz géneket írnak le, és képes kiválogatni az ezekről tett állításokat. Segítségével egy adatbázisból összegyűjthetjük mindazokat a tudományos cikkeket, amelyek ezt a szekvenciát tárgyalják. Az adatbányászó programnak köszönhetően tehát a kutatók egy adott génnel kapcsolatban könnyen és gyorsan megtalálhatják a releváns szakirodalmat... Azaz megtalálnák, de a dolog nem ennyire egyszerű.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A nagyobb tudományos kiadók ugyanis ellehetetlenítik a kutatásokat. A világ legnagyobb kiadói ugyanis – amilyen az Elsevier, a Macmillan vagy a Wiley –, amelyek a világ legtöbb tudományos publikációját kezelik, nem engedélyezik az adatbányászatot, mivel az általuk publikált tartalmak nem szabadon nem hozzáférhetőek. Súlyos pénzeket kell fizetniük a tudósoknak, a kutatóintézeteknek, hogy ezeket az adatbázisokat használni tudják.
Jóllehet az orvostudományi kutatásokban különösen fontos, hogy az interneten gyorsan és könnyen elérhetőek legyenek mindazoknak a kutatásoknak az eredményei, amelyek a világon folynak. Ahhoz, hogy ezeket hatékonyan használni tudják a tudósok, egyszerre kell, hogy hozzáférjenek több tízezer tudományos cikkhez egy adatbázisban.
Mivel évente körülbelül 1,5 millió tudományos publikáció lát napvilágot, az adatok, az eredmények megkettőzésének az esélye igen nagy. Egy-egy kutatótól nem várható el az, hogy ilyen mennyiségű adatot fejben tartson (ugyanis ez képtelenség), ezért lenne igazán nagy szükség a számítógépekre, az adatbányászó szoftverekre.
Különböző új adatbányászati technikákkal eddig még nem ismert mintázatokat fedezhetnének fel, kapcsolatokat kereshetnek milliónyi adat között. Az adatbányászat technikája a 21. században elfogadott kutatási módszernek számít, és egyre inkább elterjedt világszerte. Ezzel a technikával ugyanis olyan összefüggésekre derülhet fény, amelyek mindeddig rejtve maradtak a többezernyi oldalas kutatási anyagokban.
Éppen ezért az utóbbi időben egyre többen az adatok, a cikkek szabad hozzáférhetősége mellett kampányolnak: mindazokat a tudományos eredményeket, amelyek közpénzből lettek finanszírozva, szabadon hozzáférhetővé kell tenni. Ha ez megvalósulna, akkor az adatbányászat is probléma nélkül működhetne.
Forrás
Text mining: what do publishers have against this hi-tech research tool?