-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Tavaly nyáron Přemysl Sobotka élesen bírálta a cseh televíziót, hogy az londoni olimpia alatt következetesen „-ová” végződéssel használta a nem cseh nemzetiségű női sportolók neveit. Risztov Éva magyar olimpia bajnok úszót például a cseh kommentátorok mindig Risztovovának nevezték.
Kötelező marad a hagyományos -ová végződés a cseh női neveknél Csehországban. A Polgári Demokratikus Párt (ODS) néhány képviselőjének javaslatát, hogy a jövőben a női neveknél ne legyen kötelező az eddig szinte elhagyhatatlan -ová végződés, a parlament felsőháza elutasította. A szenátus 71 tagja közül a szavazáskor jelen lévő 51 szenátor közül a módosító javaslatot csak 25 támogatta.
Az anyakönyvekről szóló törvény szerint a női neveket a cseh nyelvtan szabályai szerint kell kialakítani, írni. Az -ová nélküli „férfias” változat csak akkor engedélyezett, ha idegen állampolgárságú vagy nem cseh nemzetiségű nőkről van szó. Ugyancsak -ová nélkül használhatják a vezetéknevüket azok a cseh nők, akik idegen állampolgárhoz mentek férjhez, illetve tartósan idegenben szándékoznak letelepedni. A cseh állampolgárságú, de magyar nemzetiségű nők például -ová nélkül használhatják vezetéknevüket.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A témát a cseh közbeszédbe tavaly nyáron Přemysl Sobotka, a szenátus polgári demokrata alelnöke hozta újra vissza, amikor élesen bírálta a közszolgálati cseh televíziót, hogy a londoni olimpia alatt következetesen -ová végződéssel használta a nem cseh nemzetiségű női sportolók neveit. Risztov Éva magyar olimpia bajnok úszót például a cseh kommentátorok mindig Risztovovának nevezték. Sobotka kijelentette: a tévéközvetítések figyelése közben jött rá, hogy mennyire zavaró az idegen női nevek -ovás változatának használata.
A törvénymódosító indítvány a nőkre bízta volna az -ová végződés használatát. Miután az alkotmányügyi-jogi bizottság elvetette az indítványt, várható volt, hogy a felsőház is erre az álláspontra helyezkedik. „Valószínű, hogy mindössze néhány nő szeszélyéről van szó” – jelentette ki Eliška Wagnerová, a bizottság elnöke. Úgy vélte, a jogalkotóknak nem kell beavatkozniuk a nyelv fejlődésébe.
Karolína Peake, a cseh kormány alelnöke – akinek a férje idegen állampolgár, s ezért -ová végződés nélkül használhatja vezetéknevét – kijelentette, hogy személyesen egyetért a javaslattal. „Támogatom a választás lehetőségének kiterjesztését” – nyilatkozta. Kifejtette: külföldön olykor problémát okoz, hogy a férj és a feleség neve eltér egymástól.
A cseh nyelvészek többsége a témáról folyó vitában a hagyományos végződés megtartása mellett van. Legfőbb érvük szerint az -ová végződés szervesen illeszkedik a cseh nyelv szerkezetébe, hagyomány, és használatával minden esetben egyértelműen megkülönböztethető a női név a férfi névtől. Egy 2011-ben készített felmérés szerint a megkérdezettek 82 százaléka azt mondta, idegennek tűnik nekik a női nevek -ová nélküli használata. A többiek azt mondták, a mai világban logikusnak tartják, hogy a nők dönthessenek a nevükről, és -ová végződés nélkül is használhassák.