-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A világsajtóban 2001. szeptember 11. óta e napon szinte mindenhol megemlékeznek az Egyesült Államokat ért terrortámadásról. Katalóniában azonban ezen a napon egy másik év szeptember 11-ére talán még többen emlékeznek: 1714. szeptember 11-én e napon vonult be a Bourbon sereg a spanyol örökösödési háború záróakkordjaként a 14 hónapja ostromlott Barcelonába.
A Diada Nacional de Catalunya (Katalónia Nemzeti Napja) alkalmával a katalánok arra a napra emlékeznek, amikor a spanyol örökösödési háború (1701–1714) végén a Bourbon seregek 14 hónap ostrom után beveszik Barcelonát 1714. szeptember 11-én. A katalán szempontból gyászos eseményről először 1886-ban emlékeztek meg nyilvánosan; a Franco-érában viszont természetesen szó sem lehetett hasonló megemlékezésekről. A demokratikus átmenet óta a Diada a katalán statútumban is szereplő emléknap. A katalán függetlenségi törekvések utóbbi időkben megújult erejét mindennél ékesebben jelzik az idei, 299. évforduló köré szerveződő események.
(Forrás: Wikimedia Commons /CC BY-SA 2.5)
Csak láncaikat veszthetik
Az élőláncot a Balti lánc (más néven: Balti út) ötlete ihlette. 2013. szeptember 11-én katalánok tízezrei vettek részt abban az élő emberi láncban, mely az antik Via Augusta mentén a Franciaországban található Le Perthus (El Pertús) városától a valenciai Vinaròs településéig húzódott keresztül egész Katalónián, amikor délután 17:14-kor a katalán harangok tudtul adták a világnak: eljött az ideje, hogy a katalánok végre ismét saját maguk döntsenek jövőjükről. Ahhoz, hogy az élő emberi lánc a francia határtól a valenciai Vinaròs településéig érhessen, ezt megelőzően szükség volt arra, hogy a Valenciai Közösség Legfelső Bírósága megsemmisítse a helyi kormányzat azon korábbi döntését, mely ezt megakadályozta volna. A szimbolikusan megválasztott nap szimbolikusan megválasztott órájában és percében az összegyűlt tízezrek elénekelték a katalán nemzeti himnuszt, az Els Segadors-t.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az esemény alkalmával a katalán Generalitat elnöke, Artur Mas, ismételten elkötelezte magát a függetlenség katalán útja mellett: „jog a döntéshez, népszavazás, nemzeti átmenet és államalakítás”. Mas ismét lándzsát tört amellett, hogy mindent meg kell tenni azért, hogy a katalán nép 2014-ben népszavazáson dönthessen saját függetlenségéről. A Generalitat elnöke szerint, ha ez nem lenne lehetséges, a 2016-os önkormányzati választásokkal egybekötve fognak dönteni a kérdésről. Mas ismételten hitet tett az önrendelkezés joga, a fejlődés, a társadalmi igazságosság és a demokratikus értékek mellett.
(Forrás: Wikimedia Commons)
Nemzetközi támogatás
Andorrában mintegy 600 fő gyűlt össze a törpeállam fővárosának, Andorra la Vellának főterén, ahol a hely szűkösségére való tekintettel a résztvevők nem körben állva, hanem spirál alakba állva emlékeztek meg 1714. szeptember 11-ről. Az eseményen Andorrában lakó katalánok és helyi, katalán származású magánszemélyek is részt vettek: az andorrai politikai pártok képviselői azonban távol maradtak. Ahogy azt az andorrai kormány feje, Antoni Martí mondta: „figyelemmel kísérem, mi zajlik Katalóniában, tisztelettel tekintek rá, és mind Spanyolországgal, mind Katalóniával a jó viszony megőrzésére törekszünk”.
(Forrás: Wikimedia Commons / Eric Gaba / GNU-FDL 1.2)
A katalán helyszíneken külföldiek is akadtak, akik támogatják a katalán függetlenségi törekvéseket: egy észt résztvevő szerint azért vannak itt, hogy „ismertté tegyék a katalánok függetlenség iránti vágyát”. A BBC helyszíni tudósítása szerint az eseményt még a nemzeti színekbe öltöztetett házi kedvencek is támogatják – azok gazdái mindenképp.
(Forrás: Wikimedia Commons / Jacques Rigaud (1680–1754) )
Belső visszhangok
Carme Forcadell, az Assemblea Nacional Catalana (a szeptember 11-i élő emberi láncot szervező csoportosulás) elnöke, aki az esemény alkalmával maga is beszédet mondott, kénytelen volt a meghatódottság könnyeitől félbeszakítani előadását, miközben arra hívta fel a katalán kormány figyelmét, hogy „nem tudunk és nem is akarunk többet várni” a függetlenség és az arról szóló népszavazás kapcsán, melynek 2014-ben kell lennie.
(Forrás: Wikimedia Commons / Vermell12 / CC BY-Sa 3.0)
Álarcos függetlenségpártiak Barcelonában az alkalom tiszteletére elégették Juan Carlos (János Károly) spanyol király fejjel lefelé fordított arcképét, a francia és a spanyol nemzeti lobogót, valamint az Európai Unió zászlaját. A híradások szerint egyes, a helyszínen tartózkodó nézők Terra Lliure ('szabad föld') felkiáltással nyugtázták a cselekedetet.
A függetlenség ellenzői ugyanakkor – főként az interneten – nem rejtik véka alá kritikájukat az eseményekkel kapcsolatban: a katalán tévéállomást, a TV3-at például propagandaadóként, „Göbbels tanoncaként”, a katalán függetlenséget pártolókat fasisztaként aposztrofálják, egyesek pedig „berlini falat” követelnek Katalóniával szemben.
Források
Vía catalana hacia la independencia
La cadena humana sí llegará a la Comunidad Valenciana