-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az etológusok megfigyelték a kutyák kötődését a gazdájukhoz, az informatikusok ezt a viselkedést algoritmizálták és leprogramozták, majd a mérnökök megépítettek egy robotlényt, amelynek néhány viselkedéseleme a kutyáéhoz hasonlít. De ez csak egy a Kutatók éjszakájának érdekességei közül.
A matematikáról és a szépségről, az anyagi intelligenciáról esik egyebek közt szó szeptember 28-án, a Kutatók éjszakáján a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME), ahol az érdeklődőknek bemutatják MOGI Robit is, az érzelmeket kifejező robotot. „A matematika és a szépség kapcsolata több értelemben is felmerül. Először a matematikai konstrukciókban, érvelésekben megnyilvánuló szépségéről lesz szó, majd a szépség matematikájával foglalkozunk, a műalkotásokhoz köthető matematikai fogalmakat (például aranymetszés, szimmetria, geometriák, rekurzió, véletlen) mutatunk be. Végül a szépség elméletében, az esztétikában alkalmazott matematikai gondolatokból adunk ízelítőt” – írja az ismertető.
A Szex, drogok és rock 'n' roll – a nem látható világ az infravörös szemeimben című rendezvény keretében selyemhernyó-szexálást, morfintartalom-meghatározást, húgykőminősítést ígérnek a szervezők.
„Könnyű drogok, nehézvizek, tömény italok. Természetes gumik, műanyagok, ásványi és motorolajok. Spektrumkönyvtár-építés, (bio)reaktor-monitorozás, képalkotóeljárás-optimálás. Mi köti össze a felsorolt dolgokat? Azok a közeli és analitikai infravörös, valamint Raman spektroszkópiai méréstechnikák, amelyek a legtöbb esetben gyorsabbak, kíméletesebbek, környezet- és költségkímélőbbek, mint a klasszikus módszerek” – olvasható a honlapon.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A MOGI Robi egy olyan kutatás eredménye, ahol az etológusok megfigyelték a kutyák kötődését a gazdájukhoz, az informatikusok ezt a viselkedést algoritmizálták és leprogramozták, majd a mérnökök megépítettek egy robotlényt, amelynek néhány viselkedéseleme a kutyáéhoz hasonlít, vagyis etológiai indíttatású minták alapján alkalmas a kötődéshez kapcsolódó érzelmi állapotok kifejezésére. A robotikában eddig egyedülállóan új eredményként egy, az emberhez kötődő mesterséges egyed jött létre.
Az Anyagi intelligencia címszó alatt különleges, a megszokottól eltérő tulajdonságú anyagokkal is megismerkedhetnek a látogatók, így emlékező fémekkel, mágneses folyadékkal és polimer gélekkel. Utóbbiakat az intelligens anyagok közé sorolják, mert nincs még egy olyan anyagi rendszer, amely ily sokféle környezeti hatásra reagálna: a térfogatuk változása mellett jelentős mértékben módosulhatnak az optikai, mechanikai és transzport tulajdonságai.
Hetedik alkalommal rendezi meg az idén a Tempus Közalapítvány a Kutatók éjszakáját, amelynek a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány az egyik társszervezője. Az Európai Bizottság támogatásával 2005 óta Európa-szerte megvalósuló egész napos, fesztiváljellegű esemény célja a tudomány és a kutatói pálya népszerűsítése.
Előzetes regisztráció és a részletes programkínálat a rendezvény honlapján, valamint a Facebookon.