-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Műhamburger, mesterségesen megváltoztatott emlékek, laboratóriumban növesztett agyak – ez mind 2013-ban történt.
2013-ban rengeteg tudományos eredményről számoltunk be olvasóinknak. Voltak köztük komolyabbak és kevésbé komolyak. Most a The Guardian évösszegző gyűjteményének segítségével válogattuk ki 2013 legmeghökkentőbb, legszenzációsabb tudományos eredményeit. Tavaly növesztettek agyat és hamburgert is kémcsőben, kiderült, milyen hatással van a popcorn rágcsálása a reklámok hatásosságára és a Down-szindróma gyógyításához is egy lépéssel közelebb kerültünk...
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Még az év elején, 2013. február 15-én történt nem sokkal napfelkelte után, hogy az oroszországi Cseljabinszkban meteor csapódott a Földbe. A robbanás következtében senki nem vesztette életét, de körülbelül 1200 ember sebesült meg – a szétszóródó üvegszilánkok, illetve a szokatlan erősségű fényhatás következtében. A 20 méter átmérőjű meteor pusztítása azért volt ilyen csekély, mert körülbelül 20 km-rel a föld felszíne fölött robbant szét.
Grúziában talált 20 millió éves koponyaleletek elemzéséből 2013 októberében kiderült, hogy az ember evolúciója egyszerűbb úton haladhatott, mint ahogyan azt korábban feltételezték. A rendkívül jó állapotban fennmaradt leletek azt mutatták meg a kutatók számára, hogy a Homo habilis, a Homo rudolfensis és aHomo erectus mind ugyanahhoz a családfához tartozik, mely végül a modern ember kialakulásához vezetett.
Szintén 2013 nagy tudományos eredményei közé tartozik, hogy egy kísérletből kiderült, hogy ha az ember popcornt rágcsál, kevésbé hatnak rá a reklámok.
Ebben az évben sikerült kutatóknak izolált sejtekben kijavítaniuk a Down-szindrómát okozó egyik gént. Ez az eredmény az első lépése lehet az úgynevezett kromoszómaterápia kialakításának, amellyel kezelhetővé válhat a Down-szindróma.
2013 arról is emlékezetes marad, hogy ebben az évben talált vizet a Marson a Curiosity.
2013-ban kapta meg a fizikai Nobel-díjat Peter Higgs, akiről a rejtélyes „hiánypótló” anyag, a Higgs-bozon a nevét kapta.
Az óévben sikerült kutatóknak egerek emlékeit megváltoztatniuk. Az állatok hippokampuszának bizonyos neuroncsoportjait manipulálva „megtanították” az állatokat félni.
2013-ban már a kémcsőben növesztett agyak sem a science-fiction irodalom lapjain elevenedtek meg, hanem a valóságban. Kutatók miniatűr agyat hoztak létre laboratóriumi körülmények között.
De nem csak agyakat hoztak létre kémcsövekben. Az első laboratóriumban készített műhamburgert 2013 nyarán kóstolhatták meg először a szerencsések.
Ha kíváncsi az óév további tudományos eredményeire, nézze meg a The Guardian összeállítását, amelyben 23 képben tekintik át az elmúlt esztendőt – tudományos szempontból.
Forrás