-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Miniszterek és államtitkárok ismertették a kormányzati elképzeléseket egy tegnapi konferencián, és az ott elhangzottak szerint több jelentős változásra lehet számítani.
Csütörtökön az Informatika a Társadalomért Egyesület és az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) szervezésében tartottak konferenciát Balatonfüreden, ahol a szaktárcán kívül a kormány több tagja is előadást tartott. A rendezvényen kiderült, hogy november végére elkészül a kormány új infokommunikációs stratégiája, jövő év januárjától pedig jelentős változások kezdődnek a közigazgatás informatikai rendszerében. Szerdán elfogadta a kormány az adatvagyon védelméről szóló előterjesztést, így állami adatokat nem kezelhetnek magáncégek által üzemeltetett informatikai rendszerekben. A nemzetgazdasági miniszter szerint lesznek újabb források is az Új Széchenyi Terv és az EKOP és az ÁROP operatív programok összehangolásával. Rövidesen megalakul a KIFÜ, a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség.
Varga Mihály, a miniszterelnökséget vezető államtitkár vitaindítóként egy elemzést adott a jelenlegi gazdaságpolitikai helyzetről, és az informatikáról úgy vélekedett, hogy azt egy fontos termelő iparágnak tekintik, s ezért a támogatott ágazatok között lesz Magyarországon.
Fellegi Tamás miniszter (Nemzeti Fejlesztési Minisztérium – NFM) előadása sok érdekes információval szolgált a jelenlévőknek. Három téma foglalkoztatja jelenleg leginkább az infokommunikációval foglalkozó kormányzati vezetőket: a különadó rendszere és hatásai, az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) és az informatikai stratégia megalkotása.
Az IT café is hírt adott a néhány hete megjelent Digitális Magyarország – 2010-2014 vitairatról, amely Fellegi szerint még nem a végleges stratégia, várhatóan november végére fog összeállni a programot és forrásokat is megjelenítő informatikai stratégia, s innentől ez lesz a kormány lépéseit a ciklus végéig meghatározó tényleges menetrend. Jelenleg a szakmai vélemények összegzése folyik, és a megfelelő források programokhoz történő hozzárendelése (célok és források összehangolása) is megtörténik néhány héten belül. Az Új Széchenyi Tervet, melyet harmonizálnak az infokommunikációs stratégiával, jövő év januárjában szeretné a kormány elindítani, s ez is nyilvános stratégia lesz, sok-sok IKT-elemmel körítve.
A miniszter a konferencián azt is elárulta, hogy a stratégiaalkotással késésben vannak, mert egész más helyzettel szembesültek, mint amire előzetesen számítottak. Sokáig tartott a futó programok vizsgálata, beleértve az uniós nagyprojekteket is. Több hónap kellett ahhoz, hogy átnézzék és eldöntsék, melyek a folytatható fejlesztések, hogyan lehet eredményesen megvalósítani a már elkezdett programokban a projektcélokat, milyen irányokat tud támogatni a mostani kormány.
A digitális megújulás időszaka a stratégia elfogadása után jöhet, ez a szolgáltatási infrastruktúra oldalán lesz érzékelhető. Átfogó, strukturális közigazgatási reformot fognak elindítani rövidesen, amihez kapcsolódik majd egy közigazgatási informatikai program is, itt két minisztérium, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) és az NFM fogja összehangolni az elképzeléseket. Konszolidálni akarják a teljes közigazgatási informatikát, beleértve a szervezeteket, a hálózatokat és az alkalmazásokat is.
Adatvagyon, széles sáv, meg a resztli
Szerdán elfogadta a kormány a nemzeti adatvagyon védelméről szóló előterjesztést, és e szerint állami adatok nem kerülhetnek magáncégek által üzemeltetett informatikai rendszerekbe, első körben ezt az elvet fogja a tárca érvényesíteni. Hamarosan elindítják a nagyprojektek közül a 112-es egységes európai segélykérő hívószám és a GSM-R közlekedési irányítást segítő fejlesztések megvalósítását is.
Hosszabb távon a cél a széles sáv és a mobilitás fejlesztése. Itt több koncepció és előterjesztés is van a kormány asztalán, de konkrét döntés még nincs. A kérdésről nagy vita van a szakemberek között, de a kormányon belül is. Az még abszolút nem világos, hogy a széles sávú mobilrendszerek, a mobilinternet kaphat-e prioritást, a válaszra itt még várnunk kell.
Nyitrai Zsolt infokommunikációs államtitkár előadásában az Európai Unió Digital Agenda terveiből indult ki a magyarországi célok megfogalmazásánál. Rövid távon a tagországok kivezetése a válságból a legfontosabb feladat, hosszabb távú cél pedig a munkahelyteremtés lesz. Az EU le van maradva az iparági globális versenyben, ezért az uniós törekvések a versenyhátrány csökkentését célozzák meg. Legfontosabb, hogy 2013-ra a tagállamokban el kell érni a száz százalékos lefedettséget a széles sávú internet vonatkozásában, és ez hazánknak is nagy kihívást jelent.
A következő fél évben Magyarország adja az EU-elnökséget. Itt két területre kell kiemelten koncentrálnunk: egyrészt az Európai Hálózati- és Információbiztonsági Ügynökséggel (ENISA) kapcsolatos feladatok kerülnek terítékre, illetve a spektrumpolitika kérdésköre a másik aktualitás: a rádiófrekvenciák felszabadításával a gyorsabb vezeték nélküli szolgáltatások megvalósításához kell infrastruktúrát biztosítani Európa országainak.
Már tapasztaltuk az elmúlt hetekben, hogy konvergencia lesz a média és a hírközlés között Magyarországon, ehhez alakították ki a kormányzati struktúrát is. Talán ennél fontosabb az október végén kiadott vitairatnak az a része, mely koncepciójában kapcsolódik a kormányprogramhoz és az Új Széchenyi Tervhez is, ez pedig a digitális írástudatlanság csökkentése egymillió fővel 2014-ig, illetve az e-ügyintézést használók számának megduplázása a mostani kormányzati ciklus végéig. Az infokommunikációs államtitkár kiemelte még a feladatok közül az e-Health rendszereket és az e-TAJ vagy az állampolgári kártya bevezetését. Már egyeztették az elképzeléseket más tárcákkal is, például az egészségügyi államtitkársággal az egészségügyi kártya bevezetéséről.
A vállalkozások számára jó hír lehet, hogy az EKOP és ÁROP operatív programokból lesz fejlesztésre fordítható pénz (53 milliárd + 19 milliárd forint ).
Két főszereplője lesz a kormányzati informatikai tervek megvalósításának: az állami tulajdonú Kopint-Datorg Zrt., illetve egy új szervezet, a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ).
Desszert extra
A konferencián Hende Csaba honvédelmi miniszter 200 millió forint tervezett költségvetési kiadást jelentett be jövő évre kíberbiztonsági célokra.