-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Sokáig gondoltuk azt, hogy az önző viselkedés evolúciósan előnyös. Ugyanakkor az élővilágban azt tapasztaljuk, hogy a kooperáció, sőt, sokszor az altruizmus is nyerő stratégia lehet. Újabb kutatások azt látszanak igazolni, hogy az önzés csak rövid távon hozhat sikert, a kooperáció azonban hosszú távon is. A kooperáció kulcsa pedig a kommunikáció.
„Taposd el a gyengét! Az erősebb győz!” – leegyszerűsítve így értelmezhetjük az evolúciós imperatívuszt, amely szerint a rátermettebb (nagyobb fitneszű) élőlények adják tovább a génjeiket, ők élnek túl. Új kutatások azonban ellentmondani látszanak ennek: úgy tűnik, hogy az önzőség evolúciósan nem előnyös stratégia, hosszú távon csakis a kooperáció lehet nyerő – számol be a BBC az új eredményekről.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az evolúcióelmélet a játékelméletből ismerős fogolydilemmát használja fel az élőlények viselkedésének („racionális döntéseinek”) modellezésére. A fogolydilemma szerint két elítélt egymástól elzárt cellákban ül a börtönben; mindketten ugyanazt az ajánlatot kapják a kiszabadulásuk feltételeire vonatkozóan. A raboknak pedig dönteniük kell: vallanak-e a társukra a kiszabadulásuk érdekében vagy sem. Az ajánlat ugyanis a következő:
-
Ha az egyikük vall, és a másikuk nem vall, akkor aki vallott, az azonnal kiszabadul, a másikuk pedig 6 hónapot kap.
-
Ha mindketten vallanak, akkor mindketten 3 hónapot kapnak. (Ezt hívják defektálásnak.)
-
Ha azonban egyikük sem vall, akkor mindketten 1 hónapot kapnak. (Ezt hívják kooperációnak.)
A dilemma pedig az, hogy hogyan hozhatnak ebben a helyzetben racionális döntést a foglyok. John Forbes Nash megmutatta, hogy az optimális stratégia a játékosok számára, ha vallanak, azaz ha nem kooperálnak, hanem defektálnak. Pedig teljesen világos, hogy mindkettőjüknek érdekében állna kooperálni...
A Nature Communicationsben megjelent tanulmány azonban azt állítja, hogy ha mindig ilyen önző magatartást tanúsítanának az élővilág szereplői, akkor kihalásra lennének ítélve. Christoph Adami, a michigani állami egyetem professzora, az új kutatás vezetője így fogalmazza meg az alapkérdést: „Ha Nash-nek igaza van, akkor miért fordul elő mégis a kooperatív magatartás az élővilágban – a mikroorganizmusoktól az állatokon át egészen az emberig?”
A válasz nagyon egyszerű: mindeddig a viselkedés modellezésekor nem vették figyelembe a kommunikációt. „A fogolydilemma szereplői nem beszélhetnek egymással, nincs módjuk közös stratégia kidolgozására. Ha beszélhetnének egymással, biztosan megegyeznének abban, hogy a kooperációt választják, és egy hónap múlva mindketten szabadulnának” – magyarázza Adami. „Azonban ebben a helyzetben is ott a kísértés, hogy átvágják a másikat, hogy azonnal szabaduljanak...” És ez az egyszeri aljasság rövid távon nagyon is nyerő stratégia! „De – fűzi hozzá Adami – hosszú távon nem éri meg aljasnak lenni. Ezzel a stratégiával az élőlények kihalnának.”
Adamiék eredményei tehát ellentmondanak annak a 2012-es tanulmánynak, amely szerint az önző emberek kihasználják a kooperálókat a saját előnyük érdekében. Ez az „önző és aljas” stratégia ugyanis arra épül, hogy a szereplők tudják a többiek előző döntéseit, és ennek alapján tudják alakítani a saját stratégiájukat. „Az evolúcióban gondolkodva azonban az, hogy tudjuk a partnereink előző döntéseit, hosszú távon nem juttat minket előnyhöz, ugyanis egy idő után ők is kiismernek minket, és ehhez alkalmazkodnak” – magyarázza Adami.
Pontosan ez derült ki az Adami vezette kutatók számára százezres nagyságrendű fogolydilemma-játék számítógépes lefuttatása után: a defektáló magatartásból származó előnyök csak rövid távon jelennek meg, hosszú távon csakis a kooperáció az evolúciósan nyerő stratégia. Darwin maga is felfigyelt a természetben megjelenő kooperációra, különösen lenyűgözték őt az ízeltlábúak társadalmai (hangyák, méhek stb.). Az tehát, hogy a túlélés záloga az önzőség, az önérvényesítő stratégia, félreérthető és leegyszerűsíti a képet.
Az önző gén?
Richard Dawkins 1974-es könyve, Az önző gén (The Selfish Gene) Darwin evolúcióelméletét a génekre alkalmazza. Dawkins azt állítja, hogy nem az egyes fajok, vagy élőlénycsoportok alkalmazkodnak és evolválódnak, hanem az egyes tulajdonságokat meghatározó gének. A természetes szelekció tehát a géneken működik.
Az új eredmények az élőlények kooperációs stratégiájával kapcsolatosan természetesen nem mondanak ellent az önző gén elméletének.
A Dawkins-féle „önző gén” elméletet tekintetbe véve nem is az egyes egyedeknek kell túlélniük, hanem a géneknek. A gének pedig a saját túlélésük érdekében „használják” az őket hordozó élőlényeket, legyenek azok növények, állatok vagy emberek. És az új kutatások fényében úgy tűnik, hogy az önző géneknek az a legjobb, ha az őket hordozó organizmusok egymással kooperálnak.
Forrás, további olvasnivaló
Selfish traits not favoured by evolution, study shows
Iterated Prisoner’s Dilemma contains strategies that dominate any evolutionary opponent
Evolutionary instability of zero-determinant strategies demonstrates that winning is not everything