-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
melyet sosem mertél feltenni
Sose dőljünk be a hatásvadász cikkcímeknek! Az alábbiakon már biztos mindenki elgondolkodott.
A BuzzFeed 13 banálisnak tűnő tudományos kérdést gyűjtött össze:
1. Miért izzadunk, amikor idegesek vagyunk?
Ilyenkor a szervezetünk felkészül arra, hogy harcba kell keverednünk, vagy éppen menekülőre kell fognunk. Ilyenkor az agy hormonok kibocsátására ad utasítást – ezek egyike az epinefrin, ismertebb nevén az adrenalin, mely az izommunkához szükséges fokozott energiaigényt biztosítja. Emellett izzadságcseppeket is termel: ezek a szervezet hűtését segítik, előre is védve minket a túlhevüléstől.
2. Miért pirulunk el?
Ugyanezért. A szégyenérzet is harcra vagy menekülésre késztet minket. Az erek kitágulnak, hogy több vért juttassanak el az izmokba – jut az arcba is, ettől vörösödünk el. És ami a legszörnyűbb: nem tehetünk ellene semmit.
3. Miért kék az ég?
A napfény fehér, de valójában a szivárvány minden színéből – különböző hullámhosszú fényekből – áll. Amikor eléri a Föld légkörét, megtörik a légkör részecskéin. Mivel a kék a legrövidebb hullám, ebből jut át a légkörön a legtöbb – és ezért látjuk kéknek az eget.
4. Miért ásítunk?
Többféle erre vonatkozó elképzelés létezik – ezek közül a legmegdöbbentőbb az, hogy az ásítás az agy hűtésére szolgál. A magzatok esetében azonban éppen hogy az ásítás aktiválja az agyat – a kutyák viszont gyakran egyszerűen szolidárisak velünk.
5. Miért nincs az embereknek farkuk?
Egyszerűen azért, mert nincs már rá szükségünk. A faágak közötti egyensúlyozáshoz jól jött, de a földön való felegyenesedett járáshoz már nem kellett. Csak felesleges súly volt, emésztette az energiát, így a természetes kiválasztódás folyamán röpke néhány millió év alatt eltűnt.
6. Miért csuklunk?
A csuklás nem más, mint a rekeszizom önkéntelen összerándulása. A rekeszizom választja el a hasüreget a mellüregtől, fontos szerepe van a légzésben. A csuklást általában a nyelőcsőben vagy a gyomorban jelentkező inger váltja ki.
7. Miért váltunk fogat?
A méret miatt. A felnőttfogak nem férnének el az állkapocsban, de fogakra már gyerekkorban szükségünk van. A tejfogak addig szolgálnak, míg a maradó fogak el nem férnek a szájüregen.
8. Miért lesz karikás a szemünk?
Fáradtság esetében a szervezet több kortizolt termel, és a szervezetben megnő a vér mennyisége. Mivel a szem alatt a bőr az átlagosnál vékonyabb, először itt tűnik fel fokozott mennyisége.
9. Miért sírunk, ha szomorúak vagyunk?
Az ember az egyetlen ismert élőlény, mely érzelmi hatásra könnyeket termel, ráadásul felnőtt korban is. A könny azt mutatja, hogy támogatásra van szükségünk – egy elmélet szerint olyan hangjelzéseket váltott ki, melyek egyébként ragadozókat vonzhattak volna az emberhez, akinek így is volt elég baja.
10. Miért unatkozunk?
Az unalom olyan várakozó állapot, amikor nem tudjuk magunkat semmiféle tevékenységgel lekötni. Akkor következik be, amikor nem tudunk sem belső, sem külső ingerekre figyelni, és ezt fel is ismerjük – ám magunk helyett a környezetünket okoljuk ezért az állapotért.
11. Miért nevetünk?
A nevetés lehet egyfajta násztánc, mindenesetre a kötődés jele. Evolúciósan valószínűleg a veszély elmúltát követő feloldódás jelzésére fejlődött ki, és a környezetünkben levők iránti bizalmat mutatja ki. Ugyanakkor szolgálhat mások irányítására is. Közismertek azok a domináns személyek, például főnökök, akik rendszeresen nevetésre késztetik, hovatovább kényszerítik.
12. Hogyan sülhetünk le a napszemüvegen keresztül?
A napszemüveg kiszűri a káros (leégést vagy bőrrákot okozó) ultraibolya sugarak 97%-át, de a kevésbé károsaknak közel 40%-át átengedi. Hiába a napszemüveg, ha túl sokáig vagyunk erős napsütésben, még le is éghetünk alatta.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
13. Miért alszunk?
Azt régóta tudjuk, hogy az alvásra szükségünk van, de azt nem, hogy pontosan miért is alszunk, és mi történik alvás közben. Az utóbbi évek kutatásai szerint alvás közben az agy tulajdonképpen nagytakarítást végez, az agy-gerincvelői folyadékkal kimossa a bomlástermékeket és a káros fehérjéket, melyek felhalmozódása demenciát okozhatna. Igaz, mindezt egereken mutatták ki, könnyen lehet, hogy az ember még más meglepetéseket is tartogat.