-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Fény derült arra, hogyan képesek emberek zajos környezetben egyetlen hangforrásra fókuszálni – számolt be a Nature magazin.
A pszichológusoknak évtizedek óta tudomásuk van az úgynevezett koktélparti-jelenségről, vagyis a szelektív hallás képességéről. Ez nem más, mint hogy képesek vagyunk egyetlen beszélőre fókuszálni gyakorlatilag bármilyen környezetben – az osztályteremben, egy őrjöngő stadionban vagy egy diszkóban – még akkor is, amikor a beszélő hangját gyakorlatilag elnyomják a külső zajok. A jelenségre azonban biztos magyarázatuk nem volt a tudósoknak – a mai napig.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A California Egyetem epilepsziaközpontjának agysebésze, Dr. Edward Chang és Nima Mesgarani posztdoktori ösztöndíjas három, súlyos epilepsziában szenvedő beteget vizsgáltak, akik agyműtéten estek át. Ennek a műtétnek része, hogy hajszálpontosan megállapítsák, hogy az agynak melyik része felelős az epilepsziás rohamok megszüntetéséért. Ezeket a pontokat úgy tudják lokalizálni, hogy egy héten át állandóan monitorozzák a betegek agyműködését – 256, a koponya alá, közvetlenül az agykéreg külső rétegére helyezett elektróda segítségével. Ezek az elektródák rögzítik a halántéklebenyi aktivitást – ahol a hallóközpont is található.
A kaliforniai az egyik olyan kutatóközpont a világon, ahol az ilyen intrakraniális (koponyán belüli) vizsgálatokat el tudják végezni. Ezek a vizsgálatok pedig egyedülálló adatokat szolgáltatnak arról, hogyan is működik az agyunk – mondta el Dr. Chang.
A kísérletben a betegeknek egyszerre két, különböző ember által mondott szöveg hangmintáját játszottak le. A betegeknek pedig meg kellett állapítaniuk, hogy mely szavakat mondta az egyik beszélő a kettő közül.
A kutatók pedig utóbb az agyban rögzített adatok elemzése alapján megpróbálták rekonstruálni, hogy mit is hallottak valójában a betegek. Ahallóközpontról készült képek alapján a kutatók meg tudták előre jósolni, hogy melyik beteg mikor melyik hangra fókuszált, melyiket hallotta, és még azt is meg tudták mondani, mely szavakra fognak emlékezni. A képeken az is jól látható volt, mikor váltott át a beteg figyelme egyik beszélőről a másikra.
Az eredmények azt mutatják, hogy a beszéd agykérgi „lenyomatában” nincs nyoma mindannak a zajnak, amit hallunk, csupán azoknak az elemeknek, amelyeket hallani akarunk, vagy amelyeket szükséges hallanunk.
Ezeknek az agykérgi vizsgálatoknak az eredményei nagy előrelépést jelenthetnek annak megértésében, hogy hogyan működik a nyelvtudás az agyunkban. Ez pedig a későbbiekben hozzájárulhat ahhoz, hogy a különböző nyelvi zavarral küzdő betegeken – az időskori nyelvvesztés, a figyelemzavar, a nyelvtanulási zavarok és az autizmus – segíteni tudjanak.
Forrás
How Selective Hearing Works in the Brain: 'Cocktail Party Effect' Explained