-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Francia tudósok kísérletei azt igazolják, hogy a páviánok képesek felismerni négy betűből álló szavakat.
Francia kutatók azt találták, hogy a majmok képesek különbséget tenni a valódi szavak és az értelmetlen betűkombinációk között. Egy tanulási periódus után a páviánok képesek voltak különbséget tenni szavak és értelmetlen betűsorok között. Jóllehet, nem tudnak olvasni, azaz a szavakhoz semmilyen értelmet, jelentést nem tudtak társítani. Az új eredmények arra utalnak, hogy az írott szavak azonosításának képessége közelebb áll a tárgyak azonosításához, mint valamilyen nyelvi képességhez – számolt be az eredményekről a BBC Nature.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A kutatást Dr. John Grainger és Dr. Joel Fagot vezették a Aix-Marseille egyetemen. Eredményeiket a Science tudományos magazinban jelentették meg. Grainger így kommentálta az eredményeket: „Egyáltalán nem volt biztos, hogy a páviánok egyáltalán képesek lesznek megtanulni a szó–nem szó megkülönböztetést. Így már az a puszta tény is lenyűgöző, hogy képesek erre”.
A kísérletek az egyetem speciális felszerelésű laboratóriumában zajlottak. „Ebben a kísérletben az állatok teljes mértékben szabad akaratukból vettek részt. A tesztet végző számítógépek azonnal észlelték, amikor a majmok elhagyták a csoportjukat, és önszántukból besétáltak az egyik kísérleti helységbe” – magyarázta el Fagot, aki a kísérleti rendszer kifejlesztéséért volt felelős.
Ezekben a kísérleti dobozokban a majmok egy képernyőt találtak, amelyen vagy egy négybetűs szó jelent meg vagy egy négy betűből álló értelmetlen sorozat. Hogy jutalmat kapjanak, a majmoknak helyesen kellett kiválasztaniuk a megfelelő gombot: ha valódi szót láttak, egy ovális formát kellett megnyomniuk, ha csak egy betűsort, akkor a „+” jelet. Valahányszor helyesen válaszoltak, jutalmat kaptak a rendszertől.
A páviánoknak mintegy 61000 alkalommal volt lehetőségük gyakorolni ezt a műveletet – mondta el Fagot. „A majmok azért voltak képesek maximálisan odakoncentrálni a feladatra, mert teljesen önszántukból vettek részt a feladatban” – tette hozzá a tudós.
Egyikük, a Dan névre hallgató pávián mintegy 300 szó alakját volt képes azonosítani. Ez annak köszönhető – magyarázzák a kísérlet vezetői –, hogy a majmok egyedei között – ahogyan az emberek között is – igen nagy egyéni képességkülönbség lehet.
Az eredmények azt sugallják, hogy nem igaz az a korábbi feltevés, miszerint a szavak azonosítása valamilyen magasabb rendű nyelvi képességnek köszönhető. Úgy tűnik inkább, hogy valami egyszerűbb képességre vezethető vissza: a páviánok úgy azonosítják a betűket és a sorrendjüket, mint ahogy az egyszerű tárgyakat azonosítják.
Forrás