-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A többségi társadalom tagjai olykor úgy vélik, többet tudnak a kisebbségekről, mint maguk az érintettek. De még csak többséginek sem kell lenni, elég, ha valaki privilegizált helyzetben van, és ennek nincsen tudatában. Lehet, hogy mi magunk is rendre beleesünk a csapdába?
Sorozatunkban korábban már említettük, hogy ezúttal egy olyan fogalomról lesz szó, amit eredetileg a feministák találtak ki, de terjedőben van, és angol nyelvterületen egyre általánosabban használják. Ha valaki valamilyen tekintetben hátrányos helyzetű, biztosan találkozott már olyan emberekkel, akik mindenáron el akarták neki magyarázni, hogy ők kívülállóként jobban értik a problémáit. Erre a fajta érvelésre most már külön kifejezés is van. A Nagy Fehér Ember megmondja a frankót!
Mansplaining, whitesplaining és társaik
A mansplaining az a fajta viselkedés, amikor egy férfi elmagyarázza egy nőnek, hogy milyen is tulajdonképpen nőnek lenni. Az általában gunyorosan használt kifejezés eredetileg a man (’férfi’) és az explaining (’magyarázni’) angol szavak összetételéből állt elő. A mansplaining példájára hamarosan megjelent a whitesplaining (a white jelentése ’fehér’), a straightsplaining (’heteró’), de mindenki kedvére létrehozhat új változatokat.
A mansplaining és az akármilyen-splaining nem arra utal, hogy egy férfi semmit sem magyarázhat el egy nőnek! Konkrétan csak azokra az esetekre alkalmazható, amikor valaki leereszkedő módon próbálja egy nővel megértetni, milyen is nőnek lenni; egy cigány emberrel, milyen cigánynak lenni, és így tovább. Ide tartozik például az általunk korábban részletezett „hidd el nekem, hogy Magyarországon nem utálják a romákat” jellegű érvelés is.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Megjegyezzük, Magyarország gyakorlatilag minden nemzetközi mérés szerint kevésbé egyenjogú társadalom, mint a nyugati demokráciák társadalmai. Nálunk tehát valószínűleg a mansplaining jóval gyakoribb, mint a femsplaining...
Általában a valamilyen tekintetben privilegizált emberek hajlamosak a splainingre, tehát akik a többségi etnikumhoz tartoznak, gazdagabbak, magasabban iskolázottak, nem élnek fogyatékkal, és így tovább. Kivételek természetesen mindig lehetnek – a female, azaz ’nőnemű’ szóból képzett femsplaining épp arra a helyzetre vonatkozik, amikor egy nő mondja meg egy férfinak a tutit arról, milyen férfinak lenni. (Valószínűleg minél egyenjogúbb egy társadalom, annál kevésbé csak a férfiak hajlamosak a másik nemmel szemben leereszkedően viselkedni.) Arról sem szabad elfeledkezni, hogy ha valaki valamilyen tekintetben a többséghez tartozik, más tekintetben lehet kisebbségi.
Létminimum és társai
Lássunk még néhány gyakorlati példát! A magyar politikában a közelmúltban nagy vihart kavart az a vita, pontosan mennyi pénzből lehet kijönni anélkül, hogy éhenhalnánk.
A kimagaslóan jó anyagi helyzetű politikusok nemcsak hogy rendre alulbecsülik, mekkora minimális keresetre van szüksége egy átlagos magyar családnak, de még bizonygatják is, hogy nekik van igazuk. Ez tipikus splaining, nem is csoda, hogy nagyon irritálóan hat a hallgatóságra.
A férfi-nő viszonylatra visszatérve, a mansplaining csúcsa valószínűleg az, amikor egy férfi megpróbálja elmagyarázni, hogy a mansplaining nem is létezik. A témában a leghevesebb internetes viták is ebből adódnak: a kedvencünk egy angol nyelvű ateista blogon, férfi szerző által írt bejegyzés, ami eredetileg arról szólt, hogy a hagyományos vallásokra is jellemző a mansplaining, hiszen rendszerint férfi vallási vezetők írják elő a női híveknek a megengedett születésszabályozási módokat. Ez valóban fontos probléma, de a bejegyzés körül kialakult vita egyáltalán nem ekörül forgott, hanem akörül, hogy nősoviniszta kifejezés-e a mansplaining, és létező jelenséget ír-e le! A hozzászólók maguk is nagyszerűen szemléltették a mansplaininget...
Lehet, hogy én is?
Honnan lehet tudni, hogy mi magunk elkövettünk-e hasonló hibákat? Ha valaki valamilyen hátrányt szenvedő csoporthoz tartozik, rendszerint nem fogja nyíltan a szemünkbe vágni, hogy marhaságot mondtunk. Épp elég baja van amúgy is, és már hozzászokott, hogy mások lábtörlőként kezelik.
A kisebbségi emberek a legtöbbször kerülik a nyílt konfrontációt a többséggel. Így alakulhatott ki például az a téves benyomás, hogy „a cigányok nem használják az internetet”. Az etnikai témájú online vitákban valóban kevesen vállalják fel a saját cigányságukat, de ezek a viták általában annyira agresszív hangneműek, hogy igen bátornak kell lenni ahhoz, hogy valaki ezt meg merje tenni.
Sajnos a legtöbbször csak közvetett úton jöhetünk rá, hogy másokat taszít az érvelési stílusunk. Ha rendre azt tapasztaljuk, hogy beszélgetőpartnerünk mindent ránk hagy, helyesel, de aztán épp a fordítottját teszi annak, mint amit mondtunk neki, vagy csak egyszerűen nem akar többet szóba állni velünk, akkor lehet, hogy mi is elkövettük a splaininget. De hogyan lehet megelőzni a bajt?
Nekem ez kijár
A mansplaining és társai akkor állnak elő, ha a beszélő nincsen tudatában annak, hogy másoknál eredendően jobb helyzetben van. Éppen ezért érdemes lehet belegondolni, személy szerint nekünk milyen hasonló privilégiumaink vannak. Tulajdonképpen már az egyfajta privilégium, hogy Magyarországon élünk (már aki!), mert élhetnénk sokkal rosszabb helyzetben lévő, háború vagy természeti katasztrófa sújtotta országokban is. Ez azonban a mindennapi életben nem túl hasznos összehasonlítási alap. Ha a szülők a szegény afrikai kicsikkel példálódznak, attól a gyerekeik nem eszik meg lelkesebben a vacsorájukat.
Inkább arra összpontosítsunk, a közvetlen környezetünkhöz képest milyen előjogaink vannak. Értelmiségi családból származunk, sőt nekünk is felsőfokú végzettségünk van? Férfiak vagyunk? Jó az egészségi állapotunk? Ez mind hajlamossá tehet arra, hogy arrogánsan viselkedjünk, akár úgy is, hogy észre sem vesszük.
Félreértés ne essék, az önmagában nem baj, ha valamilyen privilégiumunk van! Az efféle előjogok lényegéhez tartozik, hogy nem lehet ellenük mit tenni. (Habár az egészségi állapotát mindenki öntevékenyen leronthatja, de ezt végképp nem javasoljuk.) Ehelyett próbáljuk meg előjogainkat kamatoztatni!
Első lépésben tudatosítsuk magunkban, hogy bizonyos tekintetekben jobb helyzetben vagyunk, mint mások, ha pedig ez megtörtént, próbáljunk segítségére lenni azoknak, akik nem ilyen szerencsések. Nem feltétlenül kell hatalmas világmegváltó terveket szőni – annál is inkább, mert lehet, hogy kívülállóként csak további problémákat okozunk, ha rá akarjuk erőltetni az ötleteinket másokra. Inkább a szövetséges szerepét próbáljuk felvenni – segítsünk másokat abban, amit maguk is szeretnének elérni! Az olyan apróságok is sokat számítanak, hogy ha látjuk, hogy valaki éppen a splaining áldozatává válik egy vitában, közbeszólunk és a pártját fogjuk. Azt már láthattuk, hogy a sok kis nyelvi negatívum a kisebbségben lévő embertársainkra igen rossz hatással lehet, de ugyanez fordítva is érvényes: ha valaki azt tapasztalja, hogy egy többségi ember váratlanul kiáll mellette (pedig erre semmi sem kötelezi), az nagyon jó érzés.
További olvasnivaló (angolul)
On privilege and what we can do about it