-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A korábban drogot használó, leszokott függőket védheti a visszaeséstől, ha manipulálják memóriájukat, újraírják emlékeiket.
Átlagosan 11 éve szokott le a szerről az a huszonkét heroinfüggő, akiket a Pekingi Egyetem kutatói bevontak a Science tudományos magazin legfrissebb számában ismertetett kutatásukba – számolt be kínai kutatók eredményeiről a BBC hírportálja.
Először egy olyan videofilmet nézett meg a csoport egyik fele, amely felidézte a kábítószer használatát, ezzel megnyitották a „memóriaablakot” náluk. Tíz perccel később újabb, heroinhasználatot megjelenítő filmeket és képeket mutattak nekik.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A függők másik csoportjának semleges, természeti képeket tartalmazó videót mutattak, amely nem nyitotta ki a heroinhasználatra vonatkozó memóriaablakot.
180 nappal később újabb tesztek következtek, amelyekből az derült ki, hogy a szer utáni vágyódás szintje alacsonyabb volt azoknál, akiket a nyitott memóriaablak idején „kezeltek”, vagyis emlékeiket átírták. A függővé tett patkányokkal megismételt kísérletek hasonló eredményt hoztak.
A módszer azon az elméleten alapul, hogy a felidézett emlék képlékeny, módosítható, így a memóriaablak idején átírható. Amikor úgy lát egy volt függő drogozásról szóló képeket, hogy magát a szert nem kapja meg, megtörhet az a kapocs, ami a kiváltó inger (kép) és a drog utáni sóvárgás között korábban kialakult.
A tanulmány szerzői úgy vélik, hogy a módszer segítheti a kábítószerről leszokott embereket abban, hogy tovább, ráadásul kevesebb sóvárgással maradhassanak absztinensek.