-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Nagy-Britanniában már könnyen kölcsönözhetünk e-könyveket, de nem biztos, hogy sokáig. A kiadók félnek a kalózoktól, ám nem biztos, hogy az e-könyvek veszélyesebbek a papírköteteknél.
A könyvtárak Nagy-Britanniában is súlyos nehézségekkel néznek szembe: egyre kevesebb az olvasó és folyamatosan nyirbálják a költségvetésüket. Úgy tűnt, az e-könyvek jelenthetik a kiutat. Az országban már minden harmadik könyvtár képes e-könyvek kölcsönzésére, ráadásul az olvasónak be sem kell fáradnia a könyvtárba, az interneten keresztül is letöltheti azokat a szövegeket, amelyekre kíváncsi. A könyv visszavitele sem jelent problémát: a kölcsönzési idő lejártakor a fájlok automatikusan törlődnek az olvasókról.
Ám mint mindennel, vannak, akik ezzel is visszaélnek. Egyesek Kínából próbálnak meg beiratkozni a brit könyvtárakba és letölteni állományukat. A kiadók válaszlépésként meg akarják tiltani a könyvtáraknak, hogy e-könyveket kölcsönözzenek. Mindez érzékenyen érinti a túlélésért küzdő könyvtárakat.
A kiadók szerint a korlátlan távkölcsönzés komoly fenyegetés számukra, ezért kellett szigorítaniuk. Terveik szerint az e-könyvekért ugyanúgy személyesen kellene elmenni a könyvtárba, mint amikor papírkönyvet kölcsönzünk. Sokan viszont éppen azért kölcsönöznek e-könyveket, mert nem tudnak a könyvtárba nyitvatartási időben elmenni, vagy éppen rokkantságuk miatt házhoz kötöttek. Ráadásul a könytáron megtakarítani kívánó önkormányzatok számára is kedvező az e-kölcsönzés, hiszen nem kell nagy alapterületű könyvtárépületeket fenntartaniuk.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Egyfajta megoldási lehetőség, ha a könyvtárak elekttronikusan is csak olyan olvasókat szolgálnak ki, akik vonzáskörzetükben élnek.Az is előfordulhat, hogy a távkölcsönzést csak azok számára teszik lehetővé, akiknél ez indokolt – így például rokkantak számára.
Mások semmilyen, az e-könyvekre vonatkozó korlátozást nem tartanak ésszerűnek és elfogadhatónak. Ma egy jobb szkennerrel fél óra alatt be lehet olvasni egy teljes kötetet, és máris szabadon eléretővé lehet tenni a fájlmegosztókon keresztül. Ez azt jelenti, hogy mindenféle kölcsönzés kockázatos. A tiltással semmire nem lehet menni, az embereket meg kell arról győzni, hogy miért járjanak el jogszerűen.
Vannak szerzők, akik eleve nem szívesen látják, ha műveik e-könyvként is megjelennek. Anyagi érdekeiket féltik, de nem a kalózoktól: míg egy szerzőnek minden kikölcsönzött papírkönyvéért hat penny jár, egy vasat sem kapnak, ha valaki elektronikusan kölcsönzi ki műveiket.
Forrás