-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Várhatóan szeptember 6-án, a magyar dal napjához kapcsolódva avatják fel Cseh Tamás énekes szobrát a budapesti Szent Gellért téren. Újbuda a korábbi terveken változtatva az alkotással nem az indiánnak, hanem a dalszerzőnek állít emléket. A 2009-ben elhunyt Cseh Tamás kedden lenne 70 éves.
Hoffmann Tamás polgármester az MTI megkeresésére elmondta: az önkormányzat a művész családjának kérésére változtatott korábbi döntésén, és határozott amellett, hogy Majoros István szobrászművész egy másik tervére adnak megbízást. A Budapest Galéria korábban mindkét tervet támogatta.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Cseh Tamás: Nincsen más
Nincsen más ebben a dalban
Nincsen más, csak egy utca.
Ahol valaha laktam,
és még egy délelőtt.
A délelőtt, mikor gondoltam
az ablakon kihajítom
Évát, aki a hallban
csomagolt piszkos ruhát.
És kiabált és kiabáltam,
és zörgött kint végig az utcán
a villamos, már nem is tudnám
hogyan is volt azután.
Az ablakon, csak ennyi biztos,
az ablakon kikönyököltem,
és magamban így könyörögtem.
Adj uram másik lakást.
Hát nincsen más ebben a dalban,
csak egy hőhullám harmadik napja,
és Éva és még egy utca,
és egy délelőtt...
Hát nincsen más ebben a dalban,
nincsen más, csak egy utca.
Ahol valaha laktam,
és még egy délelőtt...
Az előbb támogatott alkotáson a Bakonybélen indiántábort működtető, Füst a szemében nevet viselő „indián törzsfőnök” ágyékkötős alakját öntötték volna bronzba egy üvegfal előtt, míg a mostani látványterven a művész az utcán sétálva, kabátban, gitárral a kezében jelenik meg.
A szobor melletti feliraton – felidézve az énekes egyik legismertebb dalát, és utalva arra, hogy a közelben lakott – a következő szöveg fog állni: „Nincsen más ebben a dalban, nincsen más, csak egy utca, ahol valaha laktam, és még egy délelőtt”. A táblán olvasható lesz még Cseh Tamás indián neve is.
Hoffmann Tamás elmondta, hogy a műalkotás költségeit az újbudai önkormányzat fedezi. A szobrot az elképzelés szerint a Szent Gellért téren, a Bartók Béla út és a Budafoki út találkozásánál, a majdani metrókijárattal szembeni kis parkban állítják fel, ehhez azonban még a fővárosi közgyűlés jóváhagyása szükséges.
A Kossuth-díjas énekes, zeneszerző, előadóművész, egy korszak és egy nemzedék kultikus alakja, hangulatának tolmácsolója, Cseh Tamás január 22-én lenne 70 éves. 1970 körül kezdett dalokat írni, alkotótársa Bereményi Géza író, filmrendező lett. Életének meghatározó része volt az indián kultúra iránti vonzódása. Társaival 1961-ben Bakonybél közelében a Bakony hegység egyik eldugott völgyét indián területté nyilvánították, ettől kezdve egészen haláláig minden évben megszervezték az indiántábort.
Cseh Tamás munkásságát 1993-ban Liszt Ferenc-díjjal ismerték el, 1994-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét, 1998-ban – Bereményi Gézával közösen – a Pro Urbe Budapest díjat vehette át. 2001-ben Kossuth-díjjal tüntették ki műfajteremtő előadóművészi teljesítményéért, egy korszak életérzését emlékezetesen tolmácsoló, a hétköznapok prózáját és költészetét egyidejűleg megragadni képes dalaiért.
2006-ban gyógyíthatatlan betegséget diagnosztizáltak nála. A halálos kórral vívott három éves küzdelem után Cseh Tamás 2009. augusztus 7-én Budapesten hunyt el. Születésének évfordulóján, a magyar kultúra napján a Széchényi Könyvtárban egynapos kiállítás nyújt bepillantást Cseh Tamás titkos indián életébe, megtekinthetők metszetei, fellépéseinek dokumentumai, relikviái. A művész hetvenedik születésnapján számos koncertet tartanak.