-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Tavaly év végén fia született a hat nyelven folyékonyan beszélő sikeres békéscsabai vállalkozónak. A 25 esztendős férfi élete azonban semmi esetre sem nevezhető hétköznapinak: Majidi Faihash tizenhét évesen indult útnak hazájából, Afganisztánból, és embercsempészek segítségével 2003-ban jutott Magyarországra.
„A háború miatt határoztam el, hogy elhagyom otthonomat, arra vágytam, hogy eljussak Angliába” – kezdett bele történetébe az öltönyös, magyarul kitűnően beszélő üzletember, a Békés megyét ma már második otthonának valló férfi. „Magyarországról egészen addig nem is hallottam, míg a határ közelében el nem fogtak.”
(Forrás: MTI)
A fiatalember két hónap alatt jutott el Pakisztánon keresztül Törökországba. Volt, hogy az embercsempészek élelem és víz nélkül társaival együtt napokra magára hagyták a hegyekben, és esővizet kellett innia. Utazott egy kamion rakterébe századmagával, a török határon lőttek rájuk, majd elfogták és Iránba deportálták. Elvették minden pénzét, még a cipőjét is, de újra nekiindult a török határnak, majd sikerült átjutnia Bulgáriába.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A bolgároktól a magyar határig vezető út is hónapokig tartott. „Az embercsempészek mindig hitegettek bennünket, hogy majd holnap indulunk, de nem volt egy őszinte szavuk sem, csak a pénzre gondoltak” – idézte fel Majidi Faihash.
Elfogása után – ahogy fogalmazott – nem mondta el a teljes igazságot a magyar hatóságoknak. „Nem akartam itt maradni, tovább mentem volna Német- vagy Franciaországba, de legfőképp Angliába. Amikor azonban rájöttem, hogy ez nem sikerülhet, az energiáimat inkább arra fordítottam, hogy beilleszkedjek, és megtanuljak magyarul” – mesélte a vállalkozó. „Nagyon sok segítséget kaptam a hatóságoktól, ez meg is kell köszönnöm. A hivatalos ügyek intézéshez azonban szükségem volt a magyar nyelv ismeretére. Szerencsére jó nyelvérzékem van, hat nyelven beszélek, így bár a magyar nagyon nehéz, sikerült megtanulnom, és ma már tolmácsként is dolgozom.”
Embertelen körülmények között
Majidi Faihash 2005-ben menekültstátust kapott, majd három év után kérelmezte a magyar állampolgárságot, 2009 márciusában pedig le is tehette az esküt. 2007 őszén egyéni vállalkozóként megnyitotta első tapétaüzletét Békéscsabán, majd 2008 végén Gyulán is. A két üzletben ma már fürdőszobai kiegészítőket és textíliákat is árulnak, s az afgán férfi egy aprócska étterem tulajdonosának is mondhatja magát.
Megnősült, magyar feleségével tavaly év végén kisfiúk született, aki az Abdul nevet kapta. A család azonban nemcsak az újszülöttel bővült, ma Majidi Faihash három testvére is itt él. „Ők már legálisan érkeztek az országba, egyik öcsém az üzletben segít, a másik Szolnokon jár főiskolára, húgom szintén tanul. Édesanyám is többször meglátogatott már minket. 2007-ben, amikor először sikerült vízumot kapnia, és majdnem hat év után újra láttuk egymást, percekig meg sem tudtam szólalni” – emlékezett vissza az üzletember.
Majidi Faihashnak az embercsempészekkel kapcsolatos véleményét támasztja alá Juhász-Bóka László, a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság alezredesének tapasztalata is. Közlése szerint a bűnözők sokszor embertelen körülmények között, levegőtlen helyekre bezsúfolva szállítják az illegális migránsokat. Bár gyakran azzal védekeznek, hogy csupán segíteni akarnak, a láncszerűen egymáshoz kapcsolódó bűnözői csoportok egyetlen mozgatója a pénz.
A migrációs ügyek osztályát vezető szakember egy asszony és két gyerekének esetét említette elborzasztó példaként. A téli hidegben egy sétáltató – az illegális migránsokat a zöldhatárhoz vezető embercsempész – a Röszkével szomszédos vajdasági falu, Horgos közelében kalauzolta a háromtagú csoportot, amikor az asszony rosszul lett. Leült a földre, mint utóbb kiderült szívinfarktusa lett – és meghalt. Az embercsempész magukra hagyta őket. A gyerekek a mínusz 20 fokos hidegben anyjuk mellékucorodtak, és a szerb határőrök már csak a megfagyott holtesteket találták meg.