-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány (CFCF) üdvözli, hogy Balog Zoltán oktatásért felelős miniszter megvétózta a KLIK tervét, és nemhogy gyűjtő, de hamarosan semmiféle szegregált iskola sem lesz Piliscsabán.
A Népszabadság értesülései szerint Balog Zoltán miniszter nemet mondott a KLIK átszervezési javaslatára, amellyel szemben a CFCF és a fogyatékossággal élő személyek érdekeit képviselő nemzetközi szervezet, a Mental Disability Advocacy Center (MDAC) közösen tiltakozott. A fenntartó a mintegy harminc gyermeket oktató szegregált iskolába telepítette volna a környék fogyatékossággal élő gyermekeit, egy olyan gyűjtőintézmény létrehozásával, amely „tehermentesítette” volna a tankerület iskoláit a cigány és a tanulási problémákkal küzdő gyerekektől. A KLIK elnöke egy interjúban nemrégiben kifejtette, bár megoldható lenne a piliscsabai roma gyerekek elhelyezése másik iskolákban, a szegregált iskola bezárást ő mégsem támogatja.
Piliscsabán évek óta külön iskolában oktatták a roma gyerekeket, de az önkormányzat véget akart vetni a szegregációnak. Az államosítás ugyanakkor megakasztotta a deszegregációt, 2013 szeptemberében mindössze négy gyerekkel indított a KLIK új első osztályt a szegregált intézményben. Azt a tanévet pedig maga Kovács Zoltán, akkori felzárkózásért felelős államtitkár nyitotta meg: a szegregált iskola az állam támogatását élvezte.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A miniszter mostani, beiskolázást megtiltó döntése ugyanakkor a piliscsabai szegregált oktatás végét jelentheti, ha valóban nem indulhat semmilyen első osztály a Jókai Mór Általános Iskolában. A győzelem a piliscsabai szülőké és gyerekeiké, akik több éve küzdenek azért, hogy Piliscsabán megszűnhessen az elkülönítő gyakorlat. A Norvég Civil Támogatási Alap támogatásával megvalósult Mellém ülsz? program keretében a CFCF Piliscsabán eddig is azért dolgozott, hogy a helyi roma és nem roma szülőkből olyan közösséget formáljon, akik gyermekeik együttoktatásáért akarnak és tudnak is tenni. A közel egy éve alakult szülői közösség a Piliscsabai Közös Nevező elnevezést választva közös programokkal próbál hidat építeni a helyi roma és nem roma lakosság között.
Kurucz Mária, akinek két gyermeke járt a piliscsabai szegregált iskolába, s a bírósági eljárást is vállalta azért, hogy kivehesse őket az iskolából, a miniszter döntésére reagálva elmondta: „Nagy az öröm, s bár az én gyerekeimnek már sikerült elkerülniük innét, így a mostani kicsiknek sem kell már ebbe az iskolába járniuk. Remélem, ezzel megváltozik a környékbeli iskolák cigányokat elutasító magatartása, hiszen most már az ő feladatuk kell, hogy legyen oktatásuk”.
Daróczi Gábor, a CFCF elnöke is üdvözölte a miniszter döntését: „Váratlan fordulat, hogy a miniszter elkaszálta a KLIK tervét, és nemhogy gyűjtőiskola nem lesz, de a szegregált oktatásnak is véget vethet a döntés. Azért is fontos ez a változás, mert két évvel ezelőtt a Kormány még egészen másként állt ehhez a kérdéshez. Most már csak arra kell figyelni, hogy nehogy exportálják a problémát Piliscsaba határain kívülre, jó lenne, ha a roma gyerekek helyben tudnának – az egyházi vagy a nemzetiségi – iskolába járni. Remélem, hogy miniszter úr a piliscsabai ügyhöz hasonlóan, ha az a gyerekek érdekében szükséges, a jövőben is vállalja majd a KLIK-kel való nyílt szembenállást. Abban pedig szívesen leszünk a Kormány partnerei, hogy végre hasonló folyamatok indulhassanak mindenhol, ahol ma elkülönítik a roma gyerekeket, elsőként pedig azokon a településeken, ahol jogerős ítélet mondja ki az elkülönítés jogellenességét. Ehhez – továbbra is – minden tudásunkat és képességünket latba fogjuk vetni.”
Az MDAC szintén örömmel fogadta a döntést, jóllehet a szervezet álláspontja szerint a miniszter úr ezzel csak azt akadályozta meg, hogy a fogyatékossággal élő gyermekek a jelenlegi, a szegregált oktatás kategóriáját szintén kimerítő speciális osztályokból egy őket a közösségtől még inkább elszigetelő iskolai környezetbe kényszerüljenek. Zeller Anna, az MDAC munkatársa hangsúlyozta, a cél a fogyatékossággal élő gyermekek számára olyan személyre szabott támogatási intézkedések kialakítása lenne, amely biztosítaná, hogy minden gyermek egyenlő alapon és inkluzív módon vehessen részt az oktatásban.