-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A tömegben is megőrizzük az egyéniségünket - derítették ki amerikai biológusok, akik vizsgálataik eredményeit a Current Biology című folyóiratban jelentetik meg.
Daniel Blumstein, a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA) professzora és Kimberly Pollard, a UCLA PhD-hallgatója, akik az egyedi jelleg, az egyéniség evolúcióját kutatják, kísérleteik során a rágcsálók nyolc fajának „vészkiáltásait” rögzítették, olyan állatokét, amelyek különböző méretű csoportokban éltek – olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon.
A vizsgálatok kimutatták: a csoport nagysága alapján megjósolható, hogy mennyire egyedi az állatok hangja – minél nagyobb „közösség” tagjai voltak, annál sajátságosabb volt az egyedek hangja, s annál könnyebb volt ezeket megkülönböztetni egymástól.
Mint a biológusok rámutatnak, igen nehéz az egyént észrevenni a tömegben, s minél nagyobb a csoportosulás, annál problematikusabb a feladat.
„Az ember, vagy más társas lények nem adhatják fel, meg kell tudnunk különböztetni a barátainkat, rokonainkat, családtagjainkat, vagy akár a vetélytársainkat még az egyre növekvő tömegben is” – magyarázta Kimberly Pollard.
Ily módon azon fajok képviselői, amelyeknek meg kellett tanulniuk a társas lét szabályait, egyedi hangra tettek szert.
„A természet megoldotta a kérdést, egyedi vonásokkal, egyéniséggel ruházva fel a társas lényeket, hogy megtalálhassák társaikat a tömegben” – fogalmazott Kimberly Pollard.
Hozzátette: ahogy folyamatosan növekszik azoknak a személyeknek a száma, akikkel különböző kapcsolati rendszereken keresztül érintkezünk, s egyre elmosódottabbá válnak a szociális csoportok határai, annál nagyobb evolúciós nyomás nehezedik az egyéniségünkre.