-
bm: @Szalakóta: Igen, ahogy ez a cikkben is említve van. Sajnos belekerült a cikkbe egy olyan ...2025. 02. 01, 08:09 A meg nem értett maki
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 40 @Sándorné Szatmári: 41 válaszomhoz kiegészítés ként: Az általános minősítést...2025. 01. 23, 09:51 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: Nyilván el kell fogadjam a döntéseteket. Megjegyzem az alábbi kérdés, amit a neten olvasta...2025. 01. 21, 09:37 Ál- és Tudomány
-
szigetva: A „post-truth'' értelmetlen hozzászólásokat a továbbiakban is törölni fogjuk.2025. 01. 20, 11:57 Ál- és Tudomány
-
ganajtúrós bukta: @nasspolya: Igen. Utána nem adják meg a felvételinél a plusz pontokat. Azt hiszem B2 valam...2025. 01. 18, 18:57 Ismerjük vagy használjuk?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ha rossz döntést hoznak, a patkányok – az emberekhez hasonlóan – megbánást éreznek – derült ki egy újabb kutatásból.
Amikor kiszaladunk ebédelni, előfordul, hogy hosszú a sor a kínai büfében, ezért inkább átszaladunk a közeli pizzériába. Aztán az is előfordul – főleg akkor, ha nem ízlett a pizza –, hogy megbánjuk a döntésünket. „Miért nem vártam ki a kínaiban a sort; ott biztosan jobbat ebédeltem volna!” – gondoljuk. De előfordulhat ugyanez a patkányokkal is? – Most azt IflScience egy olyan kutatásról számolt be, amely szerint igen, a patkányok is éreznek megbánást, ha rosszul választottak.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A minnesotai egyetem kutatói, David Redish és Adam Steiner azt vizsgálták, mi játszódik le a patkányok agyában egy-egy étellel kapcsolatos rossz döntésük után. Kísérletük eredményeit a Nature Neuroscience című tudományos folyóiratban jelentették meg. Az új eredmények, amelyek szerint a patkányok igenis képesek a megbánásra, azért is meglepőek, mert mindeddig úgy gondolták, hogy a megbánás érzése kifejezetten emberi képesség, az állatvilágban nem létezik.
A kutatás első lépéseként a tudósoknak meg kellett határozniuk, hogy mi a megbánás. Ezt a pszichológusok és közgazdászok bevett definíciója alapján tették meg. A megbánás eszerint annak a fölismerése, hogy tévedtünk, hogy rossz döntést hoztunk; annak belátása, hogy ha másképp cselekedtünk volna, akkor a dolgok jobban alakultak volna. A dolog nehézségét az adja, hogy a megbánást nehéz megkülönböztetni a csalódottságtól. Utóbbi inkább csupán annak az észlelése, hogy a dolgok nem alakultak olyan jól, amilyennek képzeltük, reméltük őket. A kísérletben tehát a patkányoknak dönteniük kellett.
A kísérletben a patkányok egy „büfésorral” találkoztak, a különböző „büfékben” különböző ételeket lehetett kapni, és azokra különböző időket kellett várniuk. Bármilyen meglepő is, a patkányoknak is van kedvenc ételük! (Ezt már korábbi kutatásokból tudták.) Így feltehető, hogy a patkány hajlandó többet várakozni a kedvenc ételére, mint arra, amit nem szeret annyira. Az egyes büféknél meghatározott ideig kellett várakozniuk: azaz el kellett dönteniük, hogy kivárják az ételt, vagy pedig továbbállnak. „Ez pont olyan helyzet, mint amikor mi, emberek sorba állunk egy gyorsbüfében” – mondta el Redish. „Ha a sor túl hosszú, előfordulhat, hogy továbbállunk.”
A kutatók előzetesen kitapasztalták, hogy melyik állatnak mi a kedvenc étele, és e szerint állították be az akadályokat. A patkányok néha nem várták ki a kedvenc ételüket; ekkor olyan ételhez jutottak végül, amit nem szerettek annyira. A döntési folyamat alatt végig vizsgálták a patkányok agyának azt a részét, amely a jutalmazáskor aktív; így bepillantást nyerhettek abba, hogy mit éreznek az állatok a kísérlet közben.
Az ember agyában az úgynevezett orbitofrontális kéreg aktiválódik akkor, amikor megbánást érez. A patkányok esetében, amikor rossz döntést hoztak, ugyanez az agyterület mutatott aktivitást. Ez azt mutatja, hogy a rossz döntésük miatt éreztek megbánást, nem pusztán azért érezték rosszabbul magukat, hogy nem kapták meg a finomabb falatokat.
Forrás
Study Suggests Rats Capable Of Feeling Regret Over Poor Choices