-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Kínai éttermet és kínaiakat a világ szinte minden részén lehet találni. A világ népeinek diaszpórái közül tényleg a kínai a legnagyobb. De vajon hol és hány kínai él valójában szórványban?
„Sokan vannak, mint a kínaiak." Az embernek könnyen az az érzése támadhat a világ különböző részeit járva, hogy kínai éttermet – és így kínaiakat – szinte mindenhol lehet találni. Kína ma napról-napra egyre nagyobb világhatalommá válik, de már korábban is „divatos” volt rettegni a kínaiak jelenlététől és terjeszkedésétől. Persze itt erősen leegyszerűsített értelemben használjuk a „kínai” megnevezést, mert ahogy már korábban írásokban részletesen tárgyaltuk, Kína lakosságának nagyjából 10 százaléka valamilyen helyi kisebbséghez tartozik, és a maradék han kínaiak se egyetlen nyelvet beszélnek, így a különböző kínai közösségek is gyakran eltérő kínai nyelveket használnak. A kínai diaszpóra kifejezés mindezen népeket egy kalap alá veszi. Ebben az értelemben a kínai diaszpórát 40 milliósra becsülik. Összehasonlításul az indiai diaszpóra úgy 30 milliós, míg a fekete afrikai származásúak közül 140 millióan élnek Afrikán kívül.
Az Európa és Amerika nagyvárosaiban sok helyen megtalálható kínai negyedek ellenére a szórvány kínaiak többsége, a 40 millióból 30 millió Ázsiában él. Indonéziában, Thaiföldön és Malajziában is hat milliónál több A hakka és a kantoni dél-kínai nyelvjárások, hagyományosan innen volt a legnagyobb az elvándorlás. A hokkien egy másik dél-kínai nyelvjárás – a Tajvanon és a vele szemben található Fucsien tartományban beszélt min kínai – egyik legfontosabb dialektusa. Sanghaj környékén és attól délre a vu kínai a helyi nyelv.a kínai származásúak száma. Indonéziában főleg a kínai hokkien, hakka, mandarin és kantoni dialektusai a leggyakoribbak, de Jáván sokan már erősen asszimilálódtak a 10 generációnyi jelenlét miatt.
(Forrás: wikimedia commons / Wu Yue (original); Gohu1er (SVG) (CC BY-SA 3)
Thaiföld nagyvárosaiban többnyire egy hokkiennel rokon (teocsiu) nyelvjárást beszélnek, míg északon inkább a szomszédos Jünnan tartomány nyelvei a gyakoriak. Egyébként Kínán kívül Bangkoknak legnagyobb a kínai közössége, 2,9 milliós, alig megelőzve Szingapúrt (2,8m), míg Kuala Lumpur, Penang és Dzsakarta is legalább félmilliós kínai kisebbséget tudhat magáénak. Malajzia kínai közösségei szintén a hokkien, hakka, és kantoni nyelveket beszélik, de hokkien többségű Szingapúrhoz hasonlóan a mandarin itt is egyre elterjedtebb a fiatalabb generáció körében, mert csak azt tanítják az iskolákban.
Az eddig említett négy országon kívül még Vietnámban, Kambodzsában, a Fülöp-szigeteken és Mianmarban is milliós nagyságrendű a kínai származásúak száma, Japánban és Koreában pedig egyformán nagyjából 700 ezer kínai élhet, az utóbbiban azonban többségük Kínának a koreai lakta részeiről származik.
Érdekes módon Indiában egyedül Kolkatának van kínai negyede, a kínai diaszpóra szinte teljesen elhanyagolható az országban, ami fordítva is igaz.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Ázsia után Amerikában legjelentősebb a kínaiak jelenléte. Az USA-ban majdnem 4 millió kínai származású él, Kanadában és Peruban pedig egyformán nagyjából 1,3 millió. A kanadai Vancouver egyébként az egyik „legkínaibb” nyugati nagyváros. A legutolsó népszámláláson itt a lakosság 18 százaléka jelölte meg magát kínai származásúnak, de New York, San Francisco és Toronto kínai közösségei is legalább félmilliósak.
Észak-Amerikában hagyományosan a kantoni nyelvjárás volt a leggyakoribb, mert 1980-ig főleg Kantonból lehetett könnyen elvándorolni, de a mandarin használata itt is fokozatosan nő. New York kínai származású lakosainak ugyan csak tíz százaléka mandarin anyanyelvű, de a mandarin itt is lassan átveszi a közvetítő nyelv szerepét a kantonitól. Peruban a kantoni és a mandarin mellett még a hakka és a hokkien is gyakori.
(Forrás: wikimedia commons)
Európán belül Franciaországban él a legtöbb kínai származású, számuk 700 ezer lehet. A bevándorlási hullám a 70-es években indult meg a Vietnamból kiüldözött kínai kisebbség áttelepedésével. Az újabb kínai bevándorlók gyakran a Sanghajtól délre található Vencsou városából és környékéről érkeznek Párizsba, és a Sanghajban is beszélt vu kínai az anyanyelvük.
Nagy-Britanniában a kínaiak száma úgy félmillió lehet. Mivel Hongkong 99 évig brit felügyelet alatt volt, ezért nem meglepő, hogy Anglia kínai közösségének többnyire a kantoni az anyanyelve. Nyugat-Európában ezen kívül csak Olaszországban és Spanyolországban haladja még meg a 100 ezret a kínai származásúak száma.
Oroszországban is jelentős a kínai bevándorlók jelenléte. Más nagy kínai közösségekkel ellentétben az oroszországi (Moszkva kivételével) nem számít letelepedettnek. Az illegálisokkal együtt 0,5-1 millióra becsülik őket, bár a hivatalos orosz statisztikák mindössze 35 ezer kínait jegyeznek. Moszkván kívül főleg az ország távol-keleti részén (Vlagyivosztok, Habarovszk) sok a migráns kínai. Ide a szomszédos Hejlungcsiang tartományból érkeznek a mandarin anyanyelvű munkások.
Ausztráliában 700 ezerre tehető a kínaiak száma. Más angolszász területekhez hasonlóan a régebbi nemzedékek esetében a kantoni a gyakori nyelv, az újabb bevándorlóknál azonban már a mandarin. Az ausztráliai kínaiak fele Sydneyben él. Afrikában Dél-Afrikának a legjelentősebb a kínai lakossága 350 ezer fővel.
A kínai nyelvet tanuló diákok szinte a világ minden táján a mandarin kínait tanulják, ezen kívül csak a kantonihoz lehet még viszonylag könnyen nyelvkönyveket beszerezni. Viszont ahogy láttuk, a mandarin ugyan mindenhol előretörőben van, de sok helyen a helyi kínai közösségeknek még nem ez a fő kommunikációs nyelve. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a kantonit és a tajvani kínai nyelveket gyakran a régi, és nem az egyszerűsített írásmóddal írják. Tehát még a legjobb mandarin tanuló is könnyen kerülhet olyan szituációba, hogy jó „kínai” tudása ellenére, szinte semmit se ért meg egy kínai negyedben...