-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az angol–amerikai boxing day ürügyén megint etimologizálunk: megvizsgáljuk, mi a kapcsolat a „bokszok” közt, és hogy hogyan függ össze a pikszis, a buksza, a puska és a buxus. Látni fogjuk, hogy ezekhez semmi köze az ökölvívásnak, a boxer kutyának, a boxerlázadásnak és a boxeralsónak, és hogy egyiknek sincs köze a boxbőrhöz és a sötétbőrűekre megvetően használt boxoshoz.
Ahogy terjed az angol ismerete a világon, és így természetesen Magyarországon, úgy ismerjük meg egyre több részletét az angol anyanyelvű népek szokásainak, hagyományainak. Ismerjük már a Bálint-napi – sőt Valentin-napi – köszöntéseket, a Halloween környéki jelmezeket, néhol ünneplik az apák napját is. Vannak aztán közös részei az angolszász és a magyar kultúrának, például a karácsonyt ők is, mi is megünnepeljük. Igaz, ott a Mikulás az ajándékosztó, és harisnyát kell neki kitenni, ahogy sok filmből értesültünk már. A karácsony kétnapos ünnep – sőt egyre inkább szünnappá válik már december 24. is. A karácsony utáni napnak az angol világban külön neve van: Boxing Day. Mi az, és miért így hívják?
A karácsony és másnapja
Karácsonykor a családtagok, ismerősök megajándékozzák egymást. Karácsony másnapján a cselédségnek juttatnak adományokat. A szokás, hogy a szolgálatban állók karácsonykor extra juttatást kapnak Magyarországon is él: ilyenkor sokan kedveskednek a postásnak, a díjbeszedőnek vagy a szemétszállítóknak, igaz nem naphoz kötötten, hanem még karácsony előtt, amikor utoljára arra járnak.
Van, aki szerint a szokás egészen az ókorig visszavezethető. Decemberben tartották Róma legnagyobb ünnepét, a Saturnáliát, ami a régi, szép aranykor emlékét idézte vissza, amikor még egyenlőek voltak az emberek és mindenki boldogan élt, míg meg nem halt. Egy egész héten át tartott „a legragyogóbb nap” (ahogy Catullus, pontosabban Devecseri Gábor mondja), az emberek egymást látogatták, gyertyát adtak egymásnak, ünnepelték a téli napfordulót – nehéz nem a karácsony egyik forrását látni ebben –, és az urak szolgáltak fel az asztalnál saját rabszolgáiknak – ez volna a boxing day előképe.
Miért boxing?
December 26. Szent István vértanú ünnepnapja.
A box [boksz] jelentése ’doboz’. Utalhat a Szent István-napi alamizsnagyűjtő dobozra. A híres, 17. századi angol naplóíró, Samuel Pepys (vigyázat, [pijpsz], nem [pepisz]!) említi, hogy 1663. december 19-én, szombaton, kifizette a cipészét, majd tett valamit „a fiúk dobozába” is. Itt tehát a mesteremberek karácsonyi megajándékozásáról van szó. Még korábbi szokás, hogy amikor a szolgák, inasok, szobalányok karácsony másnapján meglátogathatják rokonaikat, az uraság dobozba tett ajándékokkal, karácsonyi maradékokkal bocsátotta őket útjukra.
Új értelmet is kap ma a boxing day: karácsony után az üzletek hatalmas árleszállításokkal csábítják az ünnepekre való készületben megfáradt vásárlókat. Akik elcsábulnak, azok hatalmas dobozokkal mehetnek haza. Ezt az új szokást akár boxing weeknek (’dobozolós hét’) is nevezhetnénk, hiszen a leárazás sokszor egészen az év végéig tart.
De akár a nagy mennyiségű karácsonyi csomagolóanyagtól való megszabadulás idejének is tekinthetjük a „dobozos” napot.
Doboz, pofon, bőr
Vajon tényleg van-e köze az öklözésnek (box) a dobozhoz (box)? Az etimológiai szótárak szerint nincs, a két szó hangalakjának egybeesése az angolban véletlen, sok európai nyelvben pedig az angolból származik.
A ’doboz’ jelentésű box görög-latin örökség. A görög πύξος [pükszosz] ’puszpángfa’ és πυξίς [pükszisz] ’(puszpángfából készült) doboz’ – ez utóbbi ismerős lehet a magyar kiesik a pixisből (vagy pikszisből) idiómából – latin megfelelője a buxus, ami egyszerre jelentheti a növényt és a fájából készült tárgyat. Magyarul is buxus-nak hívjuk a növényt, angolul pedig box tree (tree [trij] ’fa’). A német megfelelő, a Büchse [büksze] ’doboz, puska’ a magyar buksza és puska őse egyben.
Az ’ütés, pofon, öklözés’ jelentésű box-ot hangutánzónak tartják a szakemberek, tehát nincsen köze a ’puszpáng, doboz’ jelentésű boxhoz. Viszont az előbbiből származik a boxer ’ökölvívó’. A német „fejlesztésű” harcos kutyafajta neve, valamint a bokszolók viseletére hasonlító, hosszú szárú férfi alsó is innen kapta a nevét. Szintén harcos természetük miatt nevezték boxereknek annak a 19. századi kínai titkos társaságnak a tagjait, akik az idegenek befolyása ellen indították 1900-ban a boxerlázadást.
A manapság ritkán használt kifejezés, a boxbőr névadója viszont egy szintén 19. századi londoni cipész, Joseph Box. Hogy az ő családjának a neve honnan van, azt nem tudjuk, de mindegy is, hiszen a nevek nem hordoznak jelentést. Viszont metonímiával átkerült a box a cipőkrémre (annak nem jutottunk nyomára, hogy ez magyar fejlemény-e). Lenéző kifejezésként volt használatos a négerekre régebben a boxos (mintha a bőrszínük a cipőkrémnek volna köszönhető), ma a cigányokra is használják.