-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Már nyolcszáz évvel ezelőtt is dohányoztak azon a vidéken, ahol ma Kalifornia amerikai szövetségi állam terül el – állapították meg amerikai tudósok.
A Kaliforniai Egyetem davisi intézményének (UC Davis) kutatói egy Pleasanton közelében feltárt, ohlone indián temetkezési helyen talált pipák vizsgálata alapján jutottak erre a következtetésre. A pipákban ugyanis nikotinmaradványokat fedeztek fel.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A régészek már hosszú ideje tisztában vannak azzal, hogy a dohány fontos szerepet játszott Közép- és Dél-Amerika bennszülött törzseinek a kultúrájában. Azt is kiderítették, hogy a dohány 2000-3000 évvel ezelőtt kezdett Észak-Amerika felé terjedni, de inkább csak a keleti régiókban honosodott meg.
Az egyetem honlapján olvasható beszámoló szerint a pleasantoni lelet az első bizonyíték arra, hogy a nyugati-parti körzetben valaha élt ohlone törzs tagjai is hódoltak a dohányzás örömeinek. A korszerű műszerekkel elvégzett vizsgálatok alapján a nikotint tartalmazó dohányt 1350 és 1400 között szívhatták el.
Valamivel feljebb, a nyugati part mentén már korábban találtak hat olyan, még a mostaniaknál is régebbről, 860-ból származó pipákat, amelyeken nikotinnyomok voltak.
Shannon Tushingham, a Kaliforniai Egyetem régészeti kutatója szerint a leletek nemcsak a dohányzás tényére világítanak rá, hanem arra is, hogy az ottani bennszülött törzsek a vadászat mellett mezőgazdasággal is foglalkoztak. A dohányültetvényeket nagy becsben tarthatták, hiszen a füstölés bizonyára jelentős szerepet töltött be a rituálékban.
A kutatók rámutattak arra is, hogy a dohánynak akkoriban még csak kétszázalékos volt a nikotintartalma, szemben a mai dohánytermékek 4-8,5 százalékos mutatójával.