-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Iveta Radicová kormányának kétes jövője miatt könnyen a kukában végezheti az a két kormányrendelet, amelyet Rudolf Chmel (Híd) kisebbségi miniszterelnök-helyettes hivatala a kisebbségi nyelvhasználati törvény alkalmazásához dolgozott ki – írta csütörtökön az Új Szó című szlovákiai magyar napilap.
Az újság szerint Chmel hivatala két kormányrendeletet készített, amelyekkel a júniusban elfogadott kisebbségi nyelvhasználati törvény gyakorlati érvényesítését segítenék. Az egyik a hivatali érintkezéshez nyújt útmutatót, a másik pedig az 1994-es táblatörvény település-mellékletét frissíti. Ebben a mellékletben szerepelnek azok a települések, amelyek nevét a nemzeti kisebbségek nyelvén is fel lehet tüntetni. Eddig hiányoztak közülük például a szlovák történelmi személyekről elnevezett települések eredeti, magyar elnevezései.
Ha a kiegészített listára a kormány nem bólint rá, továbbra is a pontatlanságokkal teli és hiányos helynévlista marad érvényben. A rendeletet még megtárgyalja a kormányhivatal kisebbségi bizottsága, novemberben pedig az említett másik rendelettel mehet a kormány elé. Addigra viszont már nem biztos, hogy egyáltalán lesz kormánya Szlovákiának.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
„Egy esetleges új kormányt semmi nem kötelezne arra, hogy az előző kabinet napirendjére került vagy oda szánt rendeleteket jóváhagyja” – nyilatkozta a lapnak Juhász László, a kormányhivatal nemzeti kisebbségi főosztályának vezetője.
Hozzátette: a törvény feltételezi a rendelet elfogadását, amíg nincs elfogadva, tulajdonképpen jogi vákuum van érvényben a kisebbségi helységnevek használata terén. „Ennek fenntartása semmilyen kormánynak nem lehet érdeke” – magyarázta Juhász.
Azonban a rendelet életbe lépésétől függetlenül, legkésőbb 2012. július 1-jéig ki kell helyezni a hiányzó kisebbségi nyelvű település névtáblákat.
Chmel hivatala ugyancsak kormányrendeletet dolgoz ki a kétnyelvű hivatali érintkezés szabályairól.
„Egyrészt egységesíteni szeretnénk a hivatalok által kibocsátandó kétnyelvű űrlapok és határozatok formáját, másrészt pedig könnyíteni és gyorsítani akarjuk a hivatali ügyvitelt” – mondta lapnak a kormányhivatal nemzeti kisebbségi főosztályának vezetője.
A kormány jóváhagyására váró dokumentum rendelkezik a kisebbségi nyelveken kibocsátandó formanyomtatványokról és a kisebbségi nyelveken készülő határozatok, állásfoglalások, végzések formájáról. A miniszterelnök-helyettes azt javasolja, térjenek vissza a két világháború között bevált módszerhez, vagyis a kétnyelvű határozatok esetében egymás mellett, két oszlopban szerepeljen a szlovák és a magyar szöveg, egyforma betűméretben. A javaslat tartalmazza annak a tájékoztató szövegnek a mintáját is, amelyet a törvény értelmében minden érintett hivatalnak ki kell függeszteni az épületében, jól látható helyre. Része a rendeletnek, hogy a magyarul is beszélő hivatalnok névtábláján ez fel lenne tüntetve, hogy a magyar ügyfeleknek ne kelljen találgatniuk, hogyan szólítsák meg.
A rendelet kedden került tárcaközi egyeztetésbe, 15 napig lehet véleményezni, november folyamán kerülhet a kormány elé.