-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A magyar nyelv használatát követelő matricák jelentek meg hétfőn azoknak a somorjai boltoknak a kirakatain és az irodák ajtaján, melyek cég- és reklámtábláján kizárólag szlovák feliratok olvashatók – írja az Új Szó című szlovákiai magyar napilap csütörtökön.
Az újság szerint egyelőre csak találgatások láttak napvilágot, milyen csoportosulás állhat a „gerillaakció” hátterében.
„Jóllehet a kereskedők és az irodák tulajdonosai igyekeztek a megjelenésüket követő néhány órán belül eltüntetni a kényes kérdést feszegető ( Hol marad a magyar felirat? Mi is itt élünk! Törvény adta jogunk van az anyanyelvünkhöz! feliratú) matricát, a város több pontján még a hét derekán is megtalálható volt” – olvasható a Lőrincz Adrián jegyezte riportban.
A szerző által megkérdezett kereskedők egyetértettek a követeléssel, bár voltak kifogásaik is. „Magyar vagyok, és helyeslem, hogy anyanyelvünk vizuális használatát számon kérik rajtunk, de azzal nem értek egyet, hogy a magántulajdont rongálva teszik ezt” – mondta egy, a magát megnevezni nem kívánó kereskedő a lapnak.
Magyar nyelvet követelő matricák jelentek meg az egyik nemzetközi biztosítótársaság irodájának ajtaján is; alkalmazottja elmondta: helyesli, hogy felhívják a figyelmet a nyelvhasználati jogokra.
„Magyar vagyok, a gyerekeimet is magyar iskolába járatom, így nem tartok kivetnivalót a kezdeményezésben; hacsak azt nem, hogy magánszemélyek tulajdonát használják hirdetőtáblaként” – mondta.
A magyar többségű város üzleteinek, irodáinak döntő többsége, mintegy 80 százaléka csak szlovák nyelvű feliratokkal hirdeti magát; több megkérdezett kereskedő szerint azért, mert a Pozsonyból Somorjára irányuló betelepülés és az etnikai arányok változása a városban olyan erőteljes, hogy ma már mindenki beszéli az államnyelvet, a magyar feliratokat viszont sokan nem értenék. A Szlovákiában jelenleg érvényben lévő jogszabályok lehetővé teszik, hogy a vállalkozók és más jogi személyek a cégtáblákon és hasonló feliratokon az államnyelv mellett a kisebbségek nyelvét is használhatják.
Bárdos Gábor (Magyar Koalíció Pártja), Somorja polgármestere elmondta: a kampányt a magyar ajkú lakosok többsége helyesli. A városi hivatalba panasz ez ügyben nem érkezett – írja az új Szó.