-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ha valóban kivárnánk a sorunkat, a végén valószínűleg semmit sem kapnánk, hiszen mások ennél jóval leleményesebbek. A seftelésen, lökdösődésen és ügyeskedésen túl jó, ha pár ezeknél sokkal kifinomultabb praktika is van a tarsolyunkban, ha mindent be akarunk szerezni, amire szükségünk van… Szerencsére mindez ma már csak játék, de az idősebb generációban akár még valós emlékeket is ébreszthet.
„Elnézést uram, ön nem itt állt!” – ripakodunk rá határozottan a sorban előttünk állóra, még ha csak képletesen is, majd pedig gyorsan helyet cserélünk vele. A tét nem kisebb, mint hogy el tudjuk-e küldeni nyári táborba a gyerekünket, fel tudjuk-e szerelni a konyhánkat, be tudjuk-e rendezni a várva várt kiutalt lakást, el tudunk-e menni nyaralni a telekre, vagy fel tud-e készülni a család a gyerek első áldozására. Mindehhez pedig be kell vásárolnunk, ami nem is olyan könnyű feladat...
A 70-es, 80-as évek Lengyelországában járunk, ahova a Kolejka (’sorban állás’) nevű rendkívül szórakoztató, ám mégis komoly múltidéző társasjátéka repít el bennünket. A hiánygazdaság éveiben mindenki ilyen-olyan ügyeskedéssel próbált árucikkekhez jutni, így a játék az idősebb generáció számára valódi déjà vu érzéssel kecsegtet, a fiatalabbak pedig humoros szituációkon keresztül nyerhetnek betekintést nagyszüleik életének mindennapjaiba.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A játékban tehát minden játékos kap egy bevásárlólistát azokról az árukról, amelyeket be kell szereznie a soron következő családi eseményhez. Ehhez mind az öt családtagra szükség van (öt színes bábu), akik hétfő reggel beállnak a különböző boltok előtt kígyózó sorokba, és reménykednek, hogy aznap érkezik áru az adott boltba, és ha igen, akkor nekik is jut belőle…
Ha már mindenki elfoglalta a helyét sorban, kiderül, aznap melyik boltba érkezik áru, azaz élelmiszert, bútort, háztartási cikkeket, ruhát vagy elektronikai eszközöket lehet aznap könnyebben beszerezni.
Ezek után kezdődik a lökdösődés és az ügyeskedés, hiszen áruhiány van, ezért senki sem engedheti meg magának, hogy lemaradjon. De mit tehetünk, ha a éppen egy családtagunk sem áll jó sorban, vagy annyira hátul állnak, hogy biztosan nem jutna nekik semmi? Nos, a lehetőségek tárháza és a sorbanállók kreativitása mondhatni végtelen – legalábbis a 10 erre szolgáló akciókártya erejéig.
Meggyanúsíthatunk például valakit, hogy kritizálta a hatalmat, és amíg őt a rendőrség igazoltatja, előrébb nyomakodhatunk a sorban. Az is előfordulhat, hogy ismerünk valakit egy másik sorban, aki – mivel el kell mennie – átadja nekünk a helyét, mások legnagyobb bosszúságára. Elintézhetjük azt is, hogy aznap megnövelt szállítmány érkezzen az adott boltba, hátha úgy több esély van arra, hogy nekünk is csurran-cseppen valami. De talán a legegyszerűbb kölcsönkérni egy csecsemőt, hiszen a gyerekes anyukákat mások kénytelenek a sor elejére engedni.
Ha egyáltalán ott maradhatnak… A következő játékos ugyanis felmutathat egy előre megírt várólistát, amelynek eredményeképp a sor megfordul, és az utolsókból lesznek az elsők.
Hogy ezt kivédjük – és épp olyan szerencsénk van, hogy legelöl állunk és ismerjük az eladót –, megszerezhetjük az árut nyitás előtt a pult alól. Ha pedig semmit sem sikerült szereznünk, de elég bennfentesek vagyunk, még mindig megkérdezhetjük a haverunktól a helyi pártbizottságban, hogy a következő napon mely boltokba érkezik szállítmány.
A nap végén a kevés szerencsés, akinek valami ütötte a markát, hazamegy, a többiek pedig úgy is dönthetnek, hogy a bolt előtt töltik az éjszakát, hogy másnap jobb pozícióból indulhassanak. Így megy ez egészen péntek estig. Ha valamit pedig végképp nem sikerült megvennünk, jóval drágábban a feketepiacról is beszerezhetjük a minden sorban megbújó spekulánsokon keresztül. A játékot természetesen az nyeri, akinek a leghamarabb sikerül megvennie a bevásárlólistájukon szereplő 10 árucikket.
Ha most bárki elkeseredett, hogy nem tud lengyelül, így nem élvezheti a játékot, annak van egy jó hírünk: a játék többnyelvű, pontosabban a lengyel alapverziót más nyelvű matricák segítségével pillanatok alatt angol, spanyol, orosz, német vagy japán nyelvű játékká alakíthatjuk.
Mint ahogy korábban megírtuk, a Kolejkát 2011-ben adta ki először a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete (IPN), azóta pedig a lelkesedés töretlen: a játékot többször újra kiadták, és mindig pillanatok alatt elkelt, 2012-ben pedig az év játéka lett Lengyelországban. A játékot Magyarországról is meg lehet rendelni az interneten keresztül körülbelül kétezer forintért. A Kolejkának egyébként már egy kiegészítése is megjelent, bár egyelőre korlátozott számban. Ebben vodkáért is sorban lehet állni, a vodkáért pedig természetesen soron kívül értékes árucikkekhez jutni.