-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Leváltak a közösségi fejlesztők az Oracle-ről, és a jogviták elkerülése érdekében új néven adják ki az irodai csomagot. A jelszó: a függetlenség.
Az OpenOffice.org irodai programcsomag fejlesztői közösségének egy csoportja ma bejelentette, hogy The Document Foundation néven önálló szervezetet hoz létre a nyílt forráskódú irodai csomag független fejlesztésének és jövőjének biztosítása érdekében. A lépés – mely elszakadást jelent a projektet jelenleg koordináló Oracle-től – az alapítvány közleménye szerint az eredeti alapszabályban távlati célként kitűzött függetlenséget teremti meg. A szervezet irányelveit Budapesten, az idén tízéves OpenOffice.org fejlesztőinek konferenciáján fogadták el a hónap elején, és ekkor választották meg a kuratórium tagjait is.
A jogviták elkerülése érdekében a közösségi OpenOffice.org-kiadást egyelőre LibreOffice néven fejlesztik. Az alapítvány a rend kedvéért meghívta a szervezetbe az Oracle-t is, és kérte a cégtől a már ismert OpenOffice.org márkanév átadását. A szoftvervállalat egyelőre hivatalosan nem reagált a fejleményekre.
A Sun Microsystems felvásárlása óta az Oracle és a nyílt forráskód mellett elkötelezett közösség között feszült volt a viszony, mert a független fejlesztők nem látták biztosítva a cég birtokába került nyílt projektek jövőjét és függetlenségét. A Computerworld-nek nyilatkozva az új alapítvány egyik vezetője, Charles Schulz elmondta: úgy érezték, az Oracle számára a közösség inkább nyűg, mint partner. A LibreOffice-t nem az OpenOffice.org egy forkjának, hanem inkább az eredeti projekt folytatásának tekintik – tette hozzá. Ha az Oracle hajlandó átadni a védjegyet, örömmel használják azt, ha pedig nem, megtartják a LibreOffice nevet.
„Úgy gondoljuk, hogy az Alapítvány [megalakítása] fontos állomás az ingyenes irodai csomag fejlődésében, mivel megszabadítja a fejlesztést és a projektet azoktól a korlátoktól, melyeket egy vállalat gazdasági érdekei jelentenek. A szabad szoftverek hívei számára itt a kivételes alkalom, hogy csatlakozzanak az alapítókhoz, és egy új fejezetet írjanak a FLOSS-mozgalom történetébe” – nyilatkozta Sophie Gautier, francia fejlesztő, az ideiglenes kuratórium tagja.
Az új kezdeményezést támogatásáról biztosította Richard Stallman nemzetközi hírű szabad szoftveres aktivista, a GNU projekt elindítója, a Free Software Foundation alapítója, valamint több vállalat és szervezet, köztük a Google, a Canonical, a Novell, a Red Hat és a GNOME Alapítvány is.
Amint az ismert, az OpenOffice.org projekt története egészen 1999-ig nyúlik vissza: a Sun Microsystems ekkor vásárolta fel – 73,5 millió dollárért – a német Star Divisiont, mely egy StarOffice nevű irodai csomaggal volt jelen a piacon. A Sun az akvizíció után megtartotta a termékvonalat, de 2000-ben egy nyílt forráskódú projektet is útjára indított OpenOffice.org néven. Az azóta népszerűvé vált pakk 2010 elején a Sun felvásárlásával az Oracle birtokába került.