-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
- Benyovszky Móric világhírű 18. századi magyar utazóról, hajósról és felfedezőről tartanak tudományos ülést születése 265. és halála 225. évfordulóján Budapesten az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK)dísztermében pénteken, előtte csütörtökön a Szlovák Intézetben filmvetítéssel emlékeznek Nyitra vármegye szülöttére.
Az emlékülést a nagy magyar utazó emlékének ápolására alakult Magyar-Madagaszkári Baráti Társaság szervezi. Ennek elnöke, G. Németh György újságíró az MTI-nek elmondta: hat állami intézmény, köztük a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Afrika Társaság, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a budapesti Szlovák, Lengyel és Francia Intézet vesz részt a pénteki emlékezésen, amelynek megnyitóján Hóvári János helyettes külügyi államtitkár beszél.
Az ülés vezető előadója Voigt Vilmos folklorista egyetemi tanár lesz, aki a Benyovszky-napló korhű fordításáról fog beszélni. A brit királyi könyvtárból az OSZK mikrofilmen megkapta Benyovszky 1772 és 1776 között franciául írt naplóját és ingyen a kiadási jogot. A napló francia, magyar és angol nyelven 2004-ben jelent meg az OSZK és a Kossuth Kiadó gondozásában. A naplót New Yorkban is bemutatták, nagy volt az érdeklődés, mert Benyovszky 1785-ben Baltimore-ból hajózott ki utoljára – idézte fel G. Németh György.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Lugosi Győző a Benyovszky-életmű fehér foltjairól, Szádeczky-Kardoss Irma a világutazó születéséhez kapcsolódó forrásanyagokról, Csáky Imre címertörténész a Mária Terézia által Benyovszkynak adományozott címerről, Reisz T. Csaba az Országos Levéltárban őrzött Benyovszky-dokumentumokról beszél. Cséke Zsolt Benyovszky emlékek Madagaszkáron címmel, Rákóczi István Benyovszky Móric királyságáról tart előadást. Katonai pályafutásáról Czigány István, a Magyar Nemzeti Múzeumban őrzött Benyovszky hárfáról Radnóti Klára beszél, emellett a francia, a lengyel és a szlovák intézet képviselői is megemlékeznek az utazóról, a katonáról, a madagaszkári királyról.
Az OSZK-beli emlékülésen ott lesz a madagaszkári tiszteletbeli konzul is.
A budapesti Szlovák Intézetben csütörtökön este levetítik a Vivát Benyovszky! című 1975-ben készült magyar-csehszlovák filmet. Az eseményen jelen lesz a film főszereplője, a 75 éves Jozef Adamovic, valamint Medgyesi Mária, aki Mária Teréziát alakította. A filmben szerepelt többek között Juhász Jácint, Bujtor István, Zenthe Ferenc, Őze Lajos és Gábor Miklós is.
Benyovszky Móric (1746-1786) viszontagságos élete négy földrész számos pontjához kapcsolódik. Az egykori madagaszkári király a világ negyedik legnagyobb szigetén nyerte el az egymással még ma is szemben álló törzsek rokonszenvét, elsősorban humánus viselkedésével, országépítő törekvéseivel. Ott is halt meg eredeti megbízója, a francia király alattvalóinak golyója által.
Több nemzet tekinti magáénak. Szlovákia saját szülöttjének tartja, hiszen Benyovszky a Nyitra vármegyei Verbón született. Lengyelországban a lengyelek oldalán harcolt az oroszokkal vívott háborúban, ezért a lengyelek hősként tekintenek rá. Madagaszkáron néhány éve magyar történelmi személyiségként tartják számon, utcák viselik a nevét. Itthon születésének és halálának évfordulója először került a kiemelt nemzeti évfordulók sorába - összegezte G. Németh György az MTI-nek.