-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A kémiát mint szerethető tudományt mutatja be a Chemgeneration.com weboldal, a magyar fejlesztésű portál a következő hónapokban tíz országban tizenegy nyelven debütál – hangzott a honlap indulása alkalmából rendezett szerdai budapesti sajtótájékoztatón.
Az egyedülálló internetes tudásbázist a Kémia Nemzetközi Éve alkalmából a Magyar Kémikusok Egyesülete (MKE) és a BASF Hungária hozta létre. Az alapítókhoz csatlakozott a Richter Gedeon Rt., a TEVA Gyógyszergyár, a MOL, a Tiszai Vegyi Kombinát és a sanofi-aventis/Chinoin, hiszen, mint a sajtótájékoztatón elhangzott, e cégek számára létfontosságú a megfelelő szakember-utánpótlás. Ehhez pedig nagymértékben hozzájárulhat egy modern, a közösségi média eszköztárát is felhasználó, az ifjúságot a mai kor nyelvén megszólító weboldal. A tudománytár létrejöttét szakmailag a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszéke támogatta. A honlap jelenleg Magyarországon kívül Bulgáriában, Csehországban, Horvátországban, Lengyelországban, Romániában, Szerbiában, Szlovéniában és Szlovákiában érhető el, a későbbiekben pedig a német változat elkészültével Ausztiára is kiterjesztik a projektet.
„Az elmúlt száz évben a kémia óriási fejlődésen ment át, ám eredményeit egyre kevésbé vesszük észre” – hangsúlyozta Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke.
Mint kifejtette, a vegyipar, a kémia eredményeit naponta felhasználjuk a tisztítószerekben, a fiatalodást ígérő készítményekben, de különösen a gyógyszeripar termékeiben, amelyeknek köszönhetően „nem csupán jobban élünk, nélkülük sokan nem is élnénk”.
Pálinkás József a honlap jelentőségét méltatva rámutatott: fontos megismertetni a fiatalokkal, hogy a kémia nem csupán száraz képleteket jelentő tudomány. Az új technológia, az internet révén megismerhetik élvezhető voltát, s ami különösen fontos, a Chemgenerations hiteles ismereteket közvetít.
Mátyus Péter egyetemi tanár, a Magyar Kémikusok Egyesületének elnöke elmondta, hogy a projekt 2010-ben, a kémia nemzetközi évére való felkészülés keretében indult. A fiatalok egy része ugyanis nem érdeklődik a kémia iránt, holott az kulcsfontosságú a jövő szempontjából. „A fejezeteket elolvasva a kisfilmeket végignézve könnyen megértheti mindenki, hogy a kémia nélkülözhetetlen szerepet játszik a mindennapokban, akármerre nézünk, mindenütt jelen van” – jegyezte meg Mátyus Péter.
Herbert Fisch, a BASF Hungária Kft. ügyvezető igazgatója azt emelte ki, hogy a kémia „a múltunk, a jelenünk, de legfőképp a jövőnk”. Ezért fontos, hogy a fiatalok ne csupán értsék, hanem meg is szeressék a kémiát. A 140 éves múltra visszatekintő BASF jelenlegi forgalmában megjelennek a harminc-negyven évvel ezelőtti kutatási eredmények. Mindazonáltal a fejlődés motorja az innováció, ezért például az idei évben a cég 1,4 milliárd eurót költ kutatás-fejlesztésre.
A Chemgenertions.com látványos köntösben, szórakoztató módon mutatja be a kémia történetét, eredményeit és a civilizáció fejlődésére gyakorolt hatását. Gerincét a Technológia mérföldkövei kémikus szemmel című fejezet adja, amely a legfontosabb iparágak történetét nyomon követve mutatja be a kémia fejlődését és meghatározó szerepét az elmúlt évszázadokban.
A portál virtuális kémiatermében egyebek közt olyan kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődők, hogy miként lesz a fekete aranyból üzemanyag, hogyan ment életet egy apró penészgomba, vagy mi folyik egy nanocsőben.