-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Nehéz elképzelni, milyen lenne a világ búza, rozs és árpa nélkül. Pedig a gluténintoleranciában szenvedők számára ilyenek a mindennapok. Mégis lehetnek sikeresek!
Aki nem próbált még gluténmentes étrenden élni, el sem tudja képzelni, milyen lehet glutén nélkül a világ. Egy francia blogger alkotásai ebben segítenek. Az interneten „látogatható” Gluténmentes Múzeumban megtekinthetünk néhány műalkotást, amikről a múzeum alkotója eltüntette a glutént tartalmazó növényeket és élelmiszereket. De mi az a glutén?
Manapság már minden élelmiszer csomagolásán fel kell tüntetni, hogy milyen allergén összetevőket tartalmaz. Sőt, a boltokban is ki van függesztve az allergizáló anyagok jegyzéke és kódszáma. Ezek között szerepel a glutén szó is.
A glutén néhány, széles körben fogyasztott gabonaféle magjában – így a búzáéban, a rozséban és az árpáéban – található komplex fehérje. Ennek két alkotórésze van, a gliadin és a glutenin. Ez a két fehérje, valamint a keményítő alkotják ezekben a magokban a magfehérjét, vagyis a mag legbelső részét. Ennek az a szerepe, hogy a fejlődésnek induló csírát táplálja, amíg a kikelő növény nem képes önmagának tápanyagot előállítani.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A TESz. szerint a siker szó a sikér szó képzett alakjaiból, a sikeres ~ sikertelen szavakból keletkezett, szóhasadással. A sikeres eleinte ’ragadós, tapadós’ jelentéssel bírt, majd a jelentés eltolódott a ’hatékony, eredményes’ irányba. Ezzel párhuzamosan a sikérhez kapcsolódó ’ragadós’ jelentés elhalványult. A képzett alakokból elvonással alakult ki a siker főnév.
A glutén nemzetközi szó a latin gluten ’ragasztó, méhviasz’ szóból származik. A magyarban hagyományosan sikérnek nevezték ezt az összetett fehérjét. A sikér szó A magyar nyelv történeti etimológiai szótára (TESz.) szerint ismeretlen eredetű. Az írásos emlékekben az 1400-as években jelent meg a szó, de ekkor még a talaj agyagtartalmára, a föld ragadósságát okozó összetevőjére vonatkozott. Csak jó kétszáz évvel később kezdték el a gabonafehérjére is használni – ami vízzel összekeverve ugyancsak ragadós lesz. Gondoljunk csak a lisztből és vízből készített csirizre.
Miért fontos számunkra a gabonamagok e ragadós tápanyagraktára? Miért jó, ha egy gabonafajtának magas a sikértartalma? A gabonaféléket pont ezért a tápanyagraktárért fogyasztjuk. Ezek az elraktározott fehérjék a legtöbb ember számára ugyanolyan fehérjeforrásként szolgálnak, mint az éppen sarjadó gabonacsírának.
Vannak azonban olyanok, akiknek a bélrendszere kedvezőtlenül reagál a glutén egyik alkotórészére, a gliadinra. Bennük e gabonafehérje hatására egy autoimmun betegség alakul ki: ezt nevezzük hétköznapi szóhasználattal lisztérzékenységnek. A betegségre hathatós kezelés nem létezik – a lisztérzékenyeknek minden olyan táplálékot kerülniük kell, amiben glutén található. Így számukra egy terített asztal olyan, mint a virtuális Gluténmentes Múzeumban látható képeken.