-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Társadalmunk által születésünktől fogva belénk van kódolva az a feltételezés, miszerint a nők és a férfiak közötti különbségek sora végeláthatatlan, és a két nem képviselői az élet minden terén különbözőképpen nyilvánulnak meg. Az elmúlt évtizedekben virágzásnak indult az úgynevezett gender studies, aminek művelői, természetesen leegyszerűsítve, éppen az előbbiekben felvetett problémát járják körül. Mi sem rejthetne magában több kiaknázatlan lehetőséget, mint a két nem nyelvhasználatbeli különbségeinek feltérképezése!
Abból kiindulva, hogy nemzetközileg szinte minden platformon a férfiak és a nők érzelmi beállítódottságának, a világra adott értékelő reakcióinak eltérésére helyeződik a hangsúly, a nyelvészetben és nyelvtechnológiában az utóbbi években széles körben elterjedt, emóció- és szentimentelemzés megfelelő eredményekkel szolgál ennek a kognitív szakadéknak a számszerűsítésére és konkrét példákon és adatokon való szemléltetésére. Modern szövegfeldolgozási módszerekkel reagálhatunk azokra a sztereotip hipotézisekre, miszerint a szentimentelemzés keretein belül vizsgált negatív értékelést kifejező fokozó elemek nem azonos gyakorisággal jelennek meg a férfiak és a nők nyelvhasználatában, illetve funkciójukat tekintve is számolhatunk jelentős eltéréssel. Elöljáróban le kell szögeznünk, hogy vizsgálataink folyamán a kutatási terület által felkínált elméleti keretek széles skálájából a bináris gender (kicsit erőltetett) fogalmát vettük alapul. Ez a genderrendszer egy erősen általánosított, kizárólag nemi alapon nyugvó besorolás, amelyben kizárólag férfi és női gendert különít el.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Milyen szövegekben mérhető a jelenség?
Ahhoz, hogy kvantitatív és kvalitatív szempontból is kimerítő eredmények szülessenek, egy olyan elemzési anyag létrehozása volt szükséges, ahol mindkét nem szabadon és őszintén, egy beszéltnyelvi formához közeli megnyilatkozásokat tesz, és, mi több, azok nagy valószínűséggel még értékítéletet is tartalmaznak. A közösségi fórumok az előbb vázolt feltételekhez nagyszerűen igazodnak, így egy, a Twitterről származó, 37818 tweetből álló korpusz szolgáltatta a vizsgálatok alapját. Hogy a férfiak és nők szembeállítása elkezdődjön, megemlítendő, hogy ebből 19559 tweet női, 18236 pedig férfi szerzőségű. Az adatok automatikus legyűjtésénél célorientáltan már külön figyelem övezte, hogy a bejegyzés szerzője megadta-e az eredeti nevét, az illető női vagy férfi név alatt szerepelt, végül pedig a felhasználó fiókjához tartozó profilképet is figyelembe vettük. A meglehetősen nagy mennyiségű adathalmaz szűrése egy 109 lexikai elemből álló szótárral történt, de mi is a közös ebben a 109 szóban? A válasz kétoldalú. Olyan elemek kerültek a listába, amik habár lexikai szinten negatív értékítéletet fejeznek ki, de amennyiben egy pozitív, negatív vagy semleges alaptaggal összekapcsolódnak, negatív polaritásuk megváltozhat. Végül 610 tweet került a szűrés alapján egy kalap alá, amiből 383-nál figyelhető meg a fentiekben említett fokozó elemek értékváltása vagy értékvesztése.
A jelenség azon válfaját, amikor a vizsgált fokozó elem elveszti negatív töltetét és pusztán fokozó funkcióban áll a kifejezésben, deszemantizációnak nevezzük, a kifejezésben szereplő intenzifikálót pedig deszemantizált fokozónak. Az ebbe a kategóriába tartozó szentiment-kifejezések (értékelő tartalmat hordozó nyelvi elemek) száma igen számottevő és hogy még érdekesebbé váljon a helyzet, a deszemantizált fokozók pozitív, negatív és semleges alaptagok mellett it előfordulhatnak. Nézzük a következő példákat! (A fokozót kurzívval, az alaptagot pedig aláhúzással jelöljük.)
- Valljátok be, rohadt jó az időérzékem!
- Belement a fülembe a víz, és rohadt rossz, alig hallok vele valamit.
A következő ábra a jelenséget különböző szentimentértékkel rendelkező alaptagok melletti megosztás szempontjából mutatja, pirossal jelölve a női felhasználok által írt tweetek számát, kékkel pedig a férfiakét:
Szentimentelemzés - eredmények
Egyrészt, a vizsgált negatív fokozó elemeket a férfiak gyakrabban használják, mint a nők. Másrészt, a nők és a férfiak nem azonos gyakorisággal alkalmazzák ezeket az elemeket puszta fokozóként a pozitív, a negatív és a semleges alaptagok mellett. A férfiak szívesebben használják ezeket a kifejezéseket pusztán hatáskeltési céllal, míg a nők inkább olyan kontextusokban élnek velük, ahol eleve a negatív véleményüket szeretnék kifejezni , és a vizsgált elemekkel ezt a negatív tartalmat kívánják fokozni. Mi több, fény derült arra is, hogy amíg a nők 31, addig a férfiak 24 különféle elemet használnak. Hogy pontosan mik is azok, és melyek a dominánsak, az alábbi ábrán láthatók.
Nem kerülheti el a figyelmet, hogy mindkét nem esetében a leggyakrabban használt negatív fokozók szitokszavak, amelyek számszerűsítve a szövegekben a nőknél annak 54,72%-át, a férfiaknál pedig 63,12%-át tették ki. Ezek közül a durvább, vulgárisabb elemek inkább a férfiak nyelvhasználatát jellemzik, ugyanakkor megjegyzendő, hogy a különbség nem nagy.
A lexikai szintű értékváltást illetően – tehát amikor a vizsgált elem mind a szótárban, mind pedig az aktuális kontextusban önmagában szentimentkifejezés funkciójában áll –, nem mutatkozott jelentős eltérés a nemek között. Megállapíthatjuk, hogy mind a férfiak, mind pedig a nők, a legtöbb esetben a durva és a kemény elemmel reagálnak az adott jelenségre. Szignifikáns eltérésről egyedül a brutális elem kapcsán eshet szó, hiszen a férfiak esetében az három alkalommal jelent meg ebben a funkcióban, míg a nőkében pont ennyivel kevesebbszer, tehát egyszer sem.
Emócióelemzés - eredmények
Mivel a vizsgálat során rendelkezésünkre álltak korábban elkészített emóciószótáraink, elvégeztük a korpusz szótáralapú emócióelemzését is. Az előbb bemutatott eredmények alapján nem meglepő, hogy alapvetően a különböző emóciók a nők tweetjeiben jelentek meg nagyobb mértékben. A vizsgált elemek a hat emóciót tartalmazó szótáras elemzésnél az ÖRÖM, MEGLEPŐDÉS, DÜH, FÉLELEM, UNDOR és a BÁNAT emócióra reflektáló nyelvi egységek voltak, ami a nyolc szótáras elemzésnél a VONZALOM és a FESZÜLTSÉG kategóriákkal egészült ki. Szignifikáns eltérést mutattak a hat elemből álló szótár esetében az ÖRÖM, és MEGLEPŐDÉS emóciók, míg a nyolc elemből álló szótár eredményei a DÜH, FÉLELEM, FESZÜLTSÉG, ÖRÖM és VONZALOM emócióknál mutattak statisztikailag jelentős különbséget a két nem között, hiszen a felsorolt emóciók a nők tweetjeiben jelentek meg nagyobb mértékben.
A lexikai szintű értékváltás és az értékvesztés mind elméleti, mind alkalmazott nyelvészeti, különösen nyelvtechnológiai szempontból figyelemre méltó. Hatékony nyelvtechnológiai kezelésük még nem megoldott, mivel a szótáralapú automatikus szentiment-és emócióelemzés ( a lexikai szintű polaritásuk miatt) téves elemzési eredményt ad. Ezért reméljük, hogy a kutatásunk eredményeit fel tudjuk majd használni egy olyan elemző szoftver építéséhez, amely képes lesz a vizsgált jelenséget hatékonyan kezelni, illetve adalékul szolgálhatnak a nemek közötti nyelvhasználati eltérések további kutatásához.
A szerzők a Precognox munkatársai, a munkát Szabó Martina Katalin a Precognox kutatója vezette.