-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Különleges diák látogatja az egyik moszkvai iskola tanóráit: a Sztyepan névre hallgató robot egy tizenkét esztendős kisfiút képvisel az osztályteremben, aki súlyos betegsége miatt nem hagyhatja el otthonát.
Amíg a robot az iskolapadot koptatja, addig az igazi Sztyepan otthon számítógépe előtt ülve követi a tanóra eseményeit. A tizenkét éves Sztyepan Szupin két éve küzd a leukémiával és az immunrendszere olyannyira legyengült, hogy nem hagyhatja el az otthonát. A webkamerával, mikrofonnal és hangszóróval felszerelt műanyag segítőtársa élő közvetítést küld a kisfiú otthoni számítógépére az osztályteremben történő eseményekről. A roboton lévő képernyő segítségével pedig az igazi Sztyepan is kérdezhet a tanártól, vagy válaszolhat a kérdésekre - mondta Alla Gevak, Sztyepan tanárnője.
„A robotot is Sztyepannak hívjuk. Amikor az óra elkezdődik ugyanúgy elkezd dolgozni, mint a többi diák és nagyon aktívan részt vesz mindenben. Szeptember eleje óta segít Sztyepannak nyomon követni a történelem, földrajz, angol és francia órákat. A többi tantárgy, mint az orosz és a matematika esetében azonban még mindig szükség van a személyes magánórákra" – mondta a tanárnő.
A fiú úgy érzi, hogy tényleg ott van órákon, mivel teljes mértékben irányítani tudja a robot mozdulatait. „Meg tudom változtatni a sebességét, hogy lassan, vagy gyorsan menjen. Mozgatni tudom a fejét, hogy balra, vagy jobbra nézzen. Tényleg úgy érzem, mintha én is az osztályban lennék" – mesélt élményeiről.
A tanárnőnek is hasonló élményei vannak a robottal kapcsolatban: "Az elején egy kicsit fura volt, de aztán hamar hozzászoktunk. Az órák közötti szünetekben Sztyepan lelkesen beszélget a diáktársaival. Ugyanúgy kezeljük, mintha valóban itt lenne velünk". A kisfiú édesanyja, Nyina Szupina számára éppen ez a "jelenlét" a legfontosabb. "A gyerekek jól érzik magukat az osztályteremben, bolondoznak, beszélgetnek egymással és ennek Sztyepan is a részese. Ezek nélkül kimaradna olyan dolgokból, amelyek hozzátartoznak egy normális kisfiú életéhez" – mondta.
A háromezer dollárba (605 ezer forint) kerülő robotot 2008-ban gyártották egy moszkvai kutatóintézetben. A gépet a világ bármely pontjáról lehet iránytani az interneten keresztül - mondta Vjacseszlav Kravcov, a fejlesztés egyik irányítója. „Az élet számos területén alkalmazható. Mi elsősorban a társadalmi szférában, vagyis az oktatásban és az egészségügyben szeretnénk bevezetni, valamint a sérült emberek távmunkáját is megkönnyíthetné. Nagyon sok olyan sérült ember él hazánkban, akiknek segítségre lenne szüksége" - mondta a szakember.
Sztyepan iskolája ingyen, próbahasználatra kapta meg a robotot a tervezőktől. Bármennyire is hálás azonban a kisfiú szorgos segítőjének, abban reménykedik, hogy egy napon megválhat tőle és újra személyesen ülhet be az iskolapadba.