-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Esély sincs a dolgok civilizált megtárgyalására, ha megjelennek a sablonos elfogult és ellenséges hangnemű hozzászólások tömegei.
Nem kétséges: ha valahol kommentelni lehet, ott előbb-utóbb megjelennek a trollok is. Ma már nem csak a magányos trollokra kell számítani, hanem valóságos trollhadseregekre is. Ezzel a jelenséggel szembesültek többek között a The Guardian moderátorai is, akik meg vannak győződve arról, hogy orosz trollhadsereg szállta meg oldalaikat, elsősorban persze az Ukrajnával kapcsolatos cikkeket.
A moderátorok már 2012-ben felfigyeltek arra, hogy egyes cikkek alatt a Kreml-párti kommentelők veszélyeztetik az érdemi eszmecserét. Hozzászólásaik értelmetlen, frusztrált megjegyzések voltak mindazok számára, akik még nem váltak Moszkva agymosásának áldozatává. Most az olvasók arra panaszkodnak, hogy bármelyik Ukrajnával kapcsolatos cikk kommentjeibe nézünk bele, agresszív nyugatellenes propagandaáradatot találunk. A hozzászólások többsége egy kaptafára íródott, ugyanazokat az állításokat ismétlik. Ráadásul ezeket a hozzászólásokat tíz-tizenkétszer többen ajánlják, mint az ukránpárti kommenteket. Az ilyen kommentelők többsége 2014 februárja után regisztrált az oldalra.
A cikkben szerepel a nasibot kifejezés, ez a Nasi nevéből és a bot ’az interneten egyes feladatokat automatikusan ellátó program’, ennek egyik altípusa az ember által alkototthoz hasonló szövegeket létrehozó program.
Luke Harding, a The Guardian volt moszkvai tudósítója szerint kétségtelen, hogy a Kreml kampányáról van szó, mely lehetetlenné teszi a cikkek alatt a valós eszmecserét. A jelenség jól ismert Oroszországból: a The Guardian már 2012-ben beszámolt egy esetről, amikor hackerek feltörték a Nasi (Mieink) nevű, Putyint támogató (Putyinjugendnek is csúfolt) ifjúsági szervezet levelezését, és kiderült, hogy bérkommentelőkkel igyekezett befeketíteni ellenzéki politikusokat, művészeket, emberi jogi aktivistákat – erre a célra több tízmilliónyi forintnak megfelelő összeget fordítottak.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A gyanús kommentelőket általában több ismérvük kombinációjából lehet kiszűrni: ilyen a a stílusuk, a regisztrációjuk időpontja, illetve hogy mikor és milyen témákhoz szólnak hozzá. Gyakoriak a tört angolságú szeparatistapárti indulatos kommentek olyan felhasználóktól, akik nyugat-európainak mondják magukat. De bármilyen gyanúsak is ezek a hozzászólások, a moderátorok csak akkor távolíthatják el őket, ha megszegik a felhasználási feltételeket. Ráadásul szabályellenes a másikat trollnak vagy botnak nevezni – ilyenkor a moderátorok kénytelenek az egyébként tisztességes kommentelőket moderálni.
Magyarországon azonban nincs szükség orosz beavatkozásra. Ritka szerencsés helyzet az, amikor a cikkek alatt érdemi vita tud kialakulni. Az önkéntes trollok a cikk témájához nem kapcsolódó, illetve személyeskedő megjegyzéseikkel már első hozzászólásaikkal elveszik ennek lehetőségét is.