-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Mit tett Orbán azért, hogy szentté avassák? Régi történeteket porolunk le, miközben bejárjuk az országot és Európát. Végül pedig azon is eltűnődünk, miért kellett a kormánynak 2 millió forintot elköltenie egy csontvázra.
Idén egybeesik a kereszténység harmadik legnagyobb ünnepe, a pünkösd és Szent Orbán, a szőlőtermelők védőszentjének ünnepe. A pünkösd elnevezéséről és a pünkösdi szokásokról korábban már írtunk, így most Szent Orbánra fókuszálunk.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Május 25-én van Szent Orbán emléknapja. Ha ilyenkor fagy, az ebben az időben virágzó szőlő károsodik a leginkább. Így Orbánt a negyedik fagyosszentnek is tekintik. A szőlőhegyeken gyakran állítanak neki szobrot, és Orbán napján körmenetben vonulnak a szoborhoz, jó termést kérve. Ha jó volt a termés az előző évben, a szobrot borral locsolják, ha rossz, megvesszőzik vagy sárral kenik be.
Emellett a néphagyomány Orbánnak tulajdonítja azt a rendelkezést is, hogy a szentáldozáshoz használt edényeket aranyból vagy ezüstből készítsék. Ezt a történeti források azonban nem erősítik meg. Ennek ellenére a szentet általában kehellyel és szőlőfürttel a kezében szokták ábrázolni.
Az Orbán név a latin Urbanus rövid alakjából jött létre: Urbanus > Urbán > Orbán. A név jelentése ’városi, azaz római’ vagy átvitt értelemben ’finom, művelt ember’.
Lássuk most a tényeket: mi tudható a manapság Szent Orbán néven tisztelt I. Orbán pápáról? Nem sok. Annyi bizonyos, hogy ő volt az első a nyolc Orbán (latinul Urbanus) nevű pápa közül. Sőt, ő volt az első olyan pápa, akinek bizonyítékokkal alátámaszthatóan ismerjük pápaságának kezdetét és végét.
Orbán 222 és 230 között ült Rómában a püspöki székben, azaz ekkor volt ő a római pápa. Pápasága egybeesett Severus Alexander császárságával (222–235). Ez azért volt szerencsés, mert Alexander nagyon toleráns volt mind a keresztényekkel, mind a zsidókkal. Így az ő császársága alatt a római gyülekezet, élén I. Orbán pápával is viszonylag problémamentesen működhetett. A legújabb kutatások szerint I. Orbán pápa természetes halállal halt meg.
Ehhez képest az Orbánhoz kapcsolódó legendák egészen véres történetekről számolnak be. A Legenda Aurea szerint Orbánt Róma prefektus elfogatta és ólmos korbáccsal verette meg. Majd társaival börtönbe záratta, ahol Orbán megkeresztelte a börtönőrt és még három oda látogató embert. Ezért mindegyiküknek lakolni kellett. Egy bálványszobor elé vezették őket, hogy ott mutassanak be áldozatot, de Orbán imádkozni kezdett, így a szobor ledőlt, megölve huszonkét embert. Ezért bosszúból megszaggatták a keresztényeket, majd hamarosan meg is ölték őket.
(Forrás: Wikimedia Commons / Pleple2000 / GNU-FDL 1.2)
A kódexek lapjait számokkal jelölik, a lap két oldalát pedig a és b betűkkel. Tehát a 12a oldal a kódex 12. lapjának elülső oldalát jelenti, míg a 12b oldal ugyanennek a lapnak a hátsó oldalát.
A fenti legendára épített az 1526 körül keletkezett Érdy-kódex is, melyben Orbán pápa története jó másfélszer szerepel. A kódex írója ugyanis feltehetőleg rossz helyre kezdte leírni a szent történetét (294b oldal), ezért két hasáb elkészülte után áthúzta az egészet. Majd még a margóra is gondosan kiírta, hogy később hol található a történet a könyvben (329–330a).
A kutatók összevetették a történet kétszer lejegyzett részét, és több különbséget is felfedeztek a két változat között. Azt valószínűsítik, hogy a kódex szerzője az első változat leírásakor a Legenda Aurea latin szövegét fordította magyarra. A második változatot azonban már a tévedésből rossz helyre írt magyar fordítás alapján készítette el. Így fordulhatott elő, hogy a latin nyelvű legendában Almachius bíró az események passzív nézője, az első magyar fordítás szerint hagyja, hogy Orbánt ólmos botokkal verjék, a második verzióban pedig egyenesen ő parancsolja meg a verést.
Mégis, kinek a csontjai?
Akár természetes halált halt Orbán, akár megölték, valahová el kellett temetni. Sokáig az a nézet uralkodott, hogy hamvait a Coemetarium Praetextati nevű temetőben helyezték el, az ő nevét viselő sírkő alá. Ám ásatások során a Via Appián található Callixtus katakombában is találtak egy koporsót, amin Orbán neve volt. És ez a név szerepelt azon a listán is, amit a katakombába temetett személyekről készítettek. A vitát még nem sikerült eldönteni.
Ám úgy tűnik, I. Orbán legfontosabb csontjai nem is Rómában vannak, hanem hol máshol, mint Magyarországon! Szent Orbán teljes ereklyéje – koponyája és csontjai – a Tokaj-hegyaljai borvidékhez tartozó, Szerencs szomszédságában levő Monokon, Kossuth Lajos szülőfalujában található. Az ereklyéket a falu katolikus templomában lehet megtekinteni.
Hogy kerülhettek ide ezek az ereklyék? A csontokhoz fűződő történet szerint Orbán maradványai az 800-as évek második feléig Rómában voltak. Ekkor szállították át őket az elszászi Ernsteinbe. Andrássy István gróf 1771-ben XIV. Kelemen pápánál járt, és elpanaszolta neki, hogy kedvezőtlen időjárás esetén nem terem jól a tokaji szőlő. Ekkor a pápa Szent Orbán ereklyéit a grófnak ajándékozta. Andrássy abban az oroszlánlábakon álló, üvegezett ládában hozta haza az ereklyéket, amiben a csontok ma is láthatók.
Bár az ajándékozási okiratot megtalálták, az korántsem biztos, hogy valóban I. Orbán pápa csontjait őrzik az üvegkoporsóban – hiszen a pápa halálának körülményei sem ismertek, és azt sem tudják biztosan a kutatók, hogy hová temették. Annak kiderítésére, hogy lehetnek-e a Monokon őrzött csontmaradványok Orbán pápa csontjai, a Magyar Narancs információi szerint 2013-ban Balog Zoltán 2 millió forintot különített el az NKA miniszteri keretéből. Arról azonban, hogy az összeget felhasználták-e, és a vizsgálat milyen eredménnyel zárult, nem találtunk információkat.
Források
Kertész Ilona: Szent Orbán pápa legendájának két változata az Érdy-kódexben és kapcsolatuk a Legenda Aurea szövegével
Szent Orbán az angol Wikipédián
Jacobus de Voragine: Legenda Aurea. Szent Orbán