-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ha az oktatási intézményekben a felhasználók 10-15 százaléka választja a szabad szoftvereket, már akkor is mintegy 5 milliárd forintról van szó.
Újabb nyílt forráskódú szoftverek állnak a közoktatási és a felsőoktatási intézmények rendelkezésére három informatikai cég szerdán Budapesten ismertetett felajánlásának köszönhetően. Vályi-Nagy Vilmos infokommunikációért felelős államtitkár újságírók előtt felidézte: a kormány felülvizsgálta az előző időszak hasonló szerződéseit, és kitért arra, hogy akciót indítottak ingyenes szoftverek befogadására. Kiemelte: elsődleges a versenysemlegesség elve, vagyis az, hogy a nyílt és zárt forráskódok közötti versengés tiszta eszközökkel történjen. A mostani felajánlás értékére vonatkozó felvetésre azt mondta: ha csak a felhasználók 10-15 százaléka veszi igénybe ezeket a lehetőségeket, már akkor is mintegy 5 milliárd forintról van szó.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár arról beszélt, hogy a fő cél az: az informatika nagyobb hangsúllyal szerepeljen a közoktatásban és a felsőoktatásban egyaránt. Több mint 190 ezer számítógép volt a 2011/2012-es tanévben a köznevelési intézményekben, azaz mintegy tíz gyerekre jut egy, és a gyerekek nyolcvan százaléka otthoni számítógép-használó – idézte fel. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy az informatikai fejlesztéseket különböző projektkiírásokon keresztül valósítják meg.
Hoffmann Rózsa hangsúlyozta: az új kerettanterv azt rögzíti, hogy a 6-10. évfolyamon az óraszám 180, ennél magasabb óraszám csak Európa néhány országában van. Kitért arra is, hogy a Klebelsberg Intézményfenntartó Központon keresztül levélben fordultak az iskolákhoz, azt ajánlva, hogy a szabad órakeret bizonyos százalékát szintén informatikaoktatásra fordítsák.
Veres Zsolt, az egyik felajánló cég, az IBM Magyarország vezérigazgatója elmondta: a magyar felsőoktatási intézmények teljes körére kiterjesztik az Academic Initiatives programot, amely ingyenes hozzáférést ad lincencköteles szoftverek és más technológiai megoldások oktatási célú használatához. A korábbinál gyorsabbá, automatikusabbá teszik továbbá a letöltéshez, a szoftver- és szerverhasználathoz szükséges megállapodások megkötését. A program hamarosan a középiskolák számára is megnyílik – jelezte. Kitért arra is, hogy a programban azok az intézmények vehettek részt, amelyek az IBM-mel külön megállapodást kötöttek, és a szoftverletöltés lehetőségével eddig 13 felsőoktatási intézmény élt.
Szentiványi Gábor, a szintén felajánlást tevő ULX ügyvezetője elmondta, hogy a honlapjukról hamarosan letölthetők lesznek óravázlatok, amelyek segítségével a tanárok egyszerűen és gyorsan tudják az általuk oktatott tananyagot a Sulix oktatási szoftvereit használva színesebbé és korszerűbbé tenni. Bárki számára díjmentesen letölthető ezentúl a Sulix Professional desktop operációs rendszer, valamint a hozzá tartozó irodai és oktatási programkörnyezet, amely nyílt forráskódú megoldás a mai számítógépek többségére.
Szittya Tamás, a NetlQ Novell SUSE Magyarország vezetője közölte: eddigi csomagjukat díjmentesen egészítik ki új összetevőkkel, beleértve olyan szolgáltatásokat, mint a hardver- és szoftverleltár, az e-naplórendszer, a hálózati és internetkapcsolat szabályozása, a gépterem-felügyelet, az oktatás számára testre szabott Linux-környezet és a tananyagkezelő rendszer.