-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az Osztrák-Magyar Haydn Zenekar hétfő esti koncertjével kezdődött a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) kertjében a nyári, szabadtéri fesztivál. Július 9-ig hét különböző műfajú műsorban kapcsolódik össze a muzsika és az irodalom.
„Tizenötödik alkalommal rendezzük meg a múzeum nyári fesztiválját” – mondta el az MTI-nek E. Csorba Csilla főigazgató. „Mint mindig, most is az irodalom és a társművészetek, elsősorban a muzsika kapcsolatát illusztráljuk. A program részben kapcsolódik az egyik időszaki kiállításunk témájához, amely a magyar írók Itália-élményét mutatja be, így csatlakozik az olasz és a magyar kulturális évadokhoz is” – tette hozzá.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az Osztrák-Magyar Haydn Zenekar koncertje nyitja meg a sorozatot, hiszen a Károlyi-kert legendás koncerthelyszín volt a nem is távoli múltban. A két ország zenészeiből 1987-ben alakult együttest ezúttal nem a művészeti vezető, Fischer Ádám vezényli, hanem Hamar Zsolt, a wiesbadeni operatársulat főzeneigazgatója. Mozart C-dúr zongoraversenyét Bogányi Gergely szólaltatja meg, és természetesen a névadó, Haydn két műve is elhangzik – részletezte E. Csorba Csilla.
Esterházy Péter 2009-ben írt Haydnról egy színdarabot, így kapcsolódik az író szereplése a hétfői koncerthez – magyarázta a főigazgató, hozzátéve, hogy a Dés Lászlóval közös szerdai esten az író az Ünnepi Könyvhétre megjelent kötetéből, az Egyszerű történet vessző száz oldal című regényből olvas majd fel.
„Csütörtökön a Rájátszás koncerten a magyar pop-rock szcéna legismertebb alakjai, valamint kortárs költők egymást kölcsönösen inspirálva írják újra és játsszák el egymás műveit. A névsorhoz szerintem nem kell kommentárt fűzni: Beck Zoltán (30Y), Kollár-Klemencz László (Kistehén), Szűcs Krisztián (HS7), Sárközy Zoltán (30Y), Takács Marci, Erdős Virág, Háy János, Grecsó Krisztián” – sorolta a résztvevőket E. Csorba Csilla.
Vasárnap a Délszaki kalandok című összeállítás olasz opera- és operettslágerekkel viszi zenés utazásra a publikumot. A Rossini-, Bellini-, Puccini- és Verdi-áriák mellett Lehár- és Kálmán-melódiák is felcsendülnek.
A Budapest Bár többször fellépett a múzeumban, július 2-i műsoruk újdonsága, hogy Fényes Szabolcs-slágerek is bekerültek az összeállításba. A Kistehén zenekarral szintén több éves a kapcsolat, július 5-i költészeti és zenei estjükre érdekes vendégeket is hívtak: Lantos Ivánt és Másik Jánost. A nyári melankólia alcím azt jelzi, hogy kényelmes, üldögélős programra számíthat a közönség – fűzte hozzá E. Csorba Csilla.
A főként az Eredics famíliából álló Söndörgő Zenekar július 9-i koncertje zárja a fesztivált. Zenéjük különlegessége, hogy a legtöbb mai balkáni együttestől eltérően nem a rézfúvós hagyományt követik, hanem tamburazenekarként szólaltatják meg a lendületes muzsikát.