-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Szokott-e Ön darvadozni? Vajon honnan ered a darvadozik ige? Van-e köze a madarakhoz, és ha nincs, akkor miért van?
Tegyük fel, hogy megkérdezik tőlünk, mit csinál az, aki darvadozik. El tudnánk magyarázni? Egyáltalán, szoktuk használni ezt a szót? A nyest úgy döntött, hogy megtanulja, hogyan kell darvadozni, és elővette a szótárakat.
Nem kapott megnyugtató választ. Darvadozni ugyanis úgy tűnik, hogy többféleképpen is lehet. A magyar nyelv történeti-etimológiai szótára szerint lehetséges, hogy a darvadozik a daru madárnév darv- tőváltozatából alakult ki, méghozzá az -adoz gyakorító képzővel. Ha ezt vesszük alapul, akkor a darvadozik kezdetben a darvak jellegzetes viselkedését jelentette, jellegzetes keringésükre, társas életükre vonatkozott. A szótárban ehhez az elmélethez a következő jelentéseket találjuk: ’szerteszét futkározik’, ’csapatba verődve kurrog’.
A darvadozik azonban valami mást is jelenthet, méghozzá olyat, aminek a repüléshez és a madarakhoz nem sok köze van. Szathmári István nyelvész szerint a darvadozik ’vigadozás közben ordítozik’ és ’csapatosan beszélget’ jelentése a darvak hajnali viselkedésére vonatkozó jelentésből alakult ki. Az irodalomba pedig már egy kissé „csöndesebb” jelentésben került át az ige, valahogy így: ’szomorkásan tölti az idejét’, ’mélázva, búsan üldögél’.
Mészöly Gedeon szerint Tömörkény István mentette át a szót a magyar irodalomba, mert „kedves szavajárása volt és szivesen gyakorolta is a darvadozást”. Példa rá egyik elbeszélése:
Kiteszik Lőrincnek a poharat a középső asztalra, azután újból csönd, ülnek hárman háromfelé. Amíg olyan sötét nincsen, hogy egymásnak vaktában nekimenne az ember, nem szokás lámpát gyújtani. „Amíg egymást látjuk” – véli a bormérő – „kár a világító olajat fogyasztani. Darvadozzunk.”
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az írók aztán egymásnak adták a szót, mindenkinél módosult némileg a jelentése. Juhász Gyula írja Tömörkényt gyászoló versében:
Tömörkény lócáján darvadozva árván,
Ámulok az élet örök egy csodáján.
Végül a szó eljutott Tóth Árpádhoz is:
Én szép ifjuságom
Sárgul hervadozva,
Ülök már a sutban
Lomhán darvadozva, –
Ilyen vagyok én már,
Fanyar, csöndes, fáradt,
Így szeress, ha kellek,
Nem járok utánad!
Nem minden szótárban találjuk meg a darvadozik kétféle jelentését. A Tinta Könyvkiadó Értelmező szótára például teljesen kihagyja a madarakat, és a darvadozik igét választékosnak ítéli meg. Az etimológiával kapcsolatban itt is csak annyit tudunk meg, hogy a szó „egy önállóan nem adatolható, ismeretlen eredetű szótő származéka”. A szótár a következő példamondatokkal magyaráz:
1. Egyedül darvadozott a vendéglőben egy pohár sör mellett.
2. Egyedül darvadoztak a sötétben.
A Magyar szókincstárban (szintén Tinta Kiadó) megjelenik egy új jelentés, a ’fagyoskodik’, ’didereg’, ezeket tájnyelvi szónak jelöli.
A Google keresőjébe is beírtuk a szót, hogy lássuk, manapság használjuk-e, és ha igen, milyen jelentésben. Válogatott találatok következnek:
- Az viszont valóban felháborító, hogy (...) az ő luxushajójukon, nyilván az ő pénzükön darvadozik.
- Továbbá a nem szaladó, egyszerű vadvirágok se törik magukat, a körömvirágok is betagadtak, ráadásul darvadozik a korallberkenye, és a tűztövis is volt már jobb színben.
- A szétszaggatott kerítés a sitthalom alatt darvadozik.
- Beleül a teli kádba, de csak darvadozik benne, vízlocsogást még véletlenül se lehet hallani.
- A kiadóban egyetlen kézirat sem darvadozik, csak én várok, illetve készítek a polcaimon fekvő latin, angol és magyar kéziratokból mintegy harminc további kötetet.
Forrás
Mészöly Gedeon: A „darvadoz” szó eredete: In: Népünk és nyelvünk. Szerk: Bibó István. Szeged, 1933. 1-8.
Szathmári István: Szó- és szólásmagyarázatok