-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Jó esetben matematikailag alátámasztható sokféle tudományág." --> ...2025. 07. 04, 23:11 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A válaszokat a jelenlegi tudásunk alapján próbáljuk keresni. Nem a jöv...2025. 07. 04, 09:02 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: A matematika terektől, időszakoktól, kultúráktól csak annyiban függ, ho...2025. 07. 04, 08:20 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Úgy gondolom, hogy a matematikában működő, csak darabszámra építő "va...2025. 07. 03, 12:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Talán a mesterséges intelligencia alkalmas lesz felvállalni a bonyolult...2025. 07. 02, 09:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Létezhetett-e valaha olyan gyertyának nevezett fegyver, amelyet repülőgépek felgyújtására használtak?
Az etikus hackerek kapcsán már előkerült az a probléma, hogy néha elég fontos, hogy a szaknyelvi szövegekben jó legyen a helyesírás, mert ha nem az, akkor az bizony félreértésekhez vezethet. Sorozatunkban azt is igyekeztünk persze kiemelni, hogy ezek inkább a kivételes esetek: alapjáraton, egy hétköznapi szövegben, amelynek tisztában vagyunk a kontextusában, igen elenyésző a helyesírási hiba okozta félreértés valószínűsége. A szakszöveg azonban más...
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Hűséges helyesírásihiba-vadászunk, Nóra az alábbi képet egy repülőgépes szaklapból fényképezte ki nekünk:
Mielőtt elküldte volna nekünk a képet, meg kellett bizonyosodnia róla, hogy valóban hibáról van szó. Mert elméletileg elképzelhető lenne, hogy valaha gyárthattak olyan gyertyá-nak nevezett tárgyakat, amiket repülőgépek felgyújtására lehet használni. A szövegkörnyezetből azonban egyértelmű volt, hogy ez nem egy fegyver, hanem a repülőgép motorjának az alkatrésze volt: egy gyújtógyertya. Tehát a dísztárgy repülőgép-gyújtógyertyá-ból készült, és nem repülőgépgyújtó gyertyá-ból.
Továbbra is várjuk helyesírási megfigyeléseiket – lehetőleg fényképpel dokumentálva – a szerkesztőség e-mail címére!