-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A felolvasás, az omega-3 zsírsavak, illetve az óvoda hatékonyan és bizonyítottan növeli a kisgyerekek intelligenciaszintjét (IQ).
Amerikai kutatók több mint hetven tanulmányt vizsgáltak át olyan módszerek után kutatva, amelyek bizonyíthatóan növelik az óvodás korú gyermekek IQ-ját. Három igazán hatásos módszert azonosítottak.
John Protzko, a New York-i Egyetem kutatója munkatársaival a kognitív képességeket figyelembe vevő kutatásokat helyezte előtérbe, a társas és emocionális intelligenciát nem vizsgálták.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az eredmények szerint az interaktív – tehát a közös – felolvasás különösen kedvező hatással van a négy év alatti gyermekek IQ-jára. Hat ponttal nagyobb az intelligenciahányadosa azoknak a gyerekeknek, akiknek rendszeresen felolvasnak. Minél korábban kezdődik az interaktív felolvasás, annál nagyobb a hatás – írják a szakértők.
Az óvodába, illetve bölcsödébe járás is nagy különbséget jelent, elsősorban azokhoz a gyerekekhez képest, akik otthon kevés ösztönzést és ingert kapnak szüleiktől. Az ő intelligenciahányadosuk hét ponttal lehet magasabb a napi foglalkozások és a hasonló korúakkal való kapcsolatok révén. Megmutatkozott az is, hogy a hatás nem csak a legkisebbeknél érhető tetten: az iskola előtt álló gyerekek is ugyanolyan mértékben profitálnak az óvodából, mint a még totyogók a bölcsödéből.
A kutatók szigorú tudományos módszereket alkalmaztak. Csak olyan tanulmányokkal foglalkoztak, amelyek szerepeltek a Database of Raising Intelligence (DORI) nevű adatbázisban. Ide csak azok a tanulmányok kerülhetnek, amelyek a potenciális IQ-növekedéssel foglalkoznak, emellett úgynevezett randomizált kontrolltanulmányok.
Az ilyen vizsgálatok során a résztvevőket két csoportja osztják. Az egyik csoport megkapja azt az ingert, intervenciót, amelytől az intelligenciahányados növekedését várják. A másik, a kontrollcsoport vagy látszatintervenciót kap, vagy változatlanul hagyják. A vizsgálat végén összehasonlítják az eredményeket. Ennek a módszernek az egyik legfontosabb előnye, hogy kizárja a véletlen eredmények lehetőségét, ami gyakran még a jól átgondolt tanulmányokban is előfordulhat. Hátránya viszont, hogy segítségével nem készíthető olyan tanulmány, amely a szülők tulajdonságainak és a közvetlen környezetnek a hatását is vizsgálná az IQ tekintetében.
A gyermekek IQ-ját növelő leghatásosabb módszerek között az omega-3 zsírsavak fogyasztása is szerepel. De arra, hogy miért épp ezek a zsírsavak bírnak ilyen hatással, még nem született magyarázat. Hiszen például a táplálékkiegészítőként is adható multivitamin-készítmények, a vas és a cink sem fejtenek ki a kutatások szerint hatást az IQ-ra.
Addig is, amíg megtalálják a választ, a kutatók a lazacban és makrélában gazdag étrendet javasolják a kicsiknek Mozart hallgatása helyett. Az ugyanis nemcsak az agy teljesítményét segíti, de a szívet, a vérkeringést és az immunrendszert is erősíti.