-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az írók legyenek megértőek a Balkán problémái iránt, segítsék elő a különböző identitású emberek közötti megértést, mert ez a délkelet-európai térség előtt álló legnagyobb kihívás – többek között ezekkel a szavakkal nyitotta meg Boris Tadic kedd este a világ jeles íróit tömörítő Nemzetközi PEN 77. kongresszusát, amely szeptember 18-ig tart Belgrádban.
Szerbia elnöke nyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy a Balkán hagyományokban gazdag és összetett térség. „Ebben a kis régióban újból és újból szembesülnünk kell új azonosságtudatok kialakulásával. Tiszteletben kell tartanunk minden új identitást, mi több, tevékenyen részt kell vennünk az új identitások kialakításában” – mondta Tadic, hozzátéve, hogy „nagyon összetett és bensőséges folyamatról van szó, amelynek megvan a maga intellektuális és politikai dimenziója is”.
Utalt arra, hogy a térségnek gazdag és összetett a múltja, nehéz a történelme. „Éppen ezért a kortárs művészek és írók hozzájárulhatnak a különböző identitások közötti megértéshez, elősegíthetik a legnagyobb kihívások megértését, amelyekkel szembesülnünk kell” – hangsúlyozta.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az elnök szavai szerint az írók világtalálkozója „jó alkalom arra, hogy olyan témákat feszegessenek, amelyekhez nekünk, a politika embereinek nincs bátorságunk”.
A Londonban székelő Nemzetközi PEN elnöke szerint a belgrádi kongresszus az eddigi legnagyobb ilyen találkozó, ami a térségben élő népek közötti megbékélés jele is. „Ez a találkozó a különbözőségek, de mindenekelőtt a butaság és a tudatlanság legyőzését szolgálhatja” – hangsúlyozta John Ralston Saul, a Nemzetközi PEN elnöke.
A világtalálkozóján több százan vesznek részt.
A házigazda szerepét felvállaló szerb PEN Klub 1926-ban alakult meg, és az alapítók között volt a későbbi irodalmi Nobel-díjas Ivo Andric is. A második világháború kirobbanásakor a szerb PEN beszüntette tevékenységét, és csak 1962-ben újította fel munkáját.
A Nemzetközi PEN-t (más elnevezéssel: Nemzetközi PEN Klubot) 1921-ben alapították Londonban. Neve a poéták, esszéisták és novellisták szavak angol megfelelőjének kezdőbetűiből áll.