-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az orvosi területeken a legszemélyesebb az oktatás, a legjobb gépészmérnökök a BME-ről kerülnek ki, idegenforgalomban a BGF a csúcs, jogban még mindig az ELTE az első, kommunikációban és közgazdaságban a Corvinus fejére került a korona, az informatikai képzés királyai pedig idén is ugyanazok a Heti Válasz és a Central European Management Intelligence Tanácsadó Iroda (CEMI) által közösen felállított felsőoktatási rangsor szerint.
Idén hetedik alkalommal állította össze a Heti Válasz a felsőoktatási rangsort, amelyben a kezdetektől szakmai partnere a Central European Management Intelligence Tanácsadó Iroda (CEMI). A lista hét képzési területet osztályoz, hat szempont alapján. A közgazdasági, jogi, idegenfogalmi, kommunikációs, informatikai és gépészmérnöki képzéseket a jelentkezési preferencia, a tanár-diák arány, az oktatói összetétel, az OTDK-eredmények, a foglalkoztatók, valamint a munkaerő-közvetítők és fejvadászok véleménye alapján állítják sorba. A hetedik képzési terület az orvosi, itt azonban nem rangsorolnak, hanem öt mutató szerint szolgáltatnak információt.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Gépészmérnöki képzések: változatlan a dobogó
A gépészmérnöki képzések területén ugyanaz a három intézmény foglalja el a dobogós helyeket, mint a tavalyi évben, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) azonban jelentős előnyre tett szert, toronymagasan vezet a második és a harmadik helyezett előtt. Sikerét a jelentkezési preferenciáknak, az OTDK-eredményeknek, valamint a foglalkoztatók és fejvadászok pozitív véleményének köszönheti.
A második helyet ezúttal is a Pannon Egyetem (PE) szerezte meg, főleg a tanár-diák arány és a tudományos fokozattal rendelkezők oktatók aránya hozott sok pontot az intézménynek. Sokat javult a foglalkoztatók és fejvadászok véleménye, mindkét szempont esetében öt-öt helyet ugrott előre az egyetem. A bronzérem ebben a kategóriában a Miskolci Egyetemé (ME) lett. Egyik mutató tekintetében sem tapasztalható nagyobb változás, leginkább a foglalkoztatók és a fejvadászok kedvező értékelésének köszönheti helyét a 11 intézményt rangsoroló listán.
A hatodik helyről ugrott az elsőre a BGF
A Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) fejére került a korona az idegenforgalmi képzést nyújtó intézmények közül. A főiskola tavaly mindössze a hatodik helyezést tudta megszerezni, innen ugrott 2012-ben a mezőny élére, amit főként annak köszönhet, hogy az idegenforgalmi területre jelentkezők 38 százaléka a BGF-et választotta, emellett a foglalkoztatók és a fejvadászok véleménye is kedvező. Az ezüstérmes Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) csupán hajszálnyival maradt le a BGF mögött. Legjobban a tudományos fokozattal rendelkező oktatók arányával (79 százalék) tűnik ki, illetve a foglalkoztatók elégedettek az intézményből kikerült pályakezdőkkel.
A harmadik helyet a PE szerezte meg, mely a BGF-hez hasonlóan nagyot ugrott tavaly óta: a nyolcadik helyről került fel a dobogóra, amit annak köszönhet, hogy kedvezően ítélték meg a foglalkoztatók, jó a tanár-diák arány és az oktatói összetétel, illetve a jelentkezési preferenciák tekintetében is jól teljesített. Nagy visszaeső viszont a Szolnoki Főiskola, mely a tavalyi második hely helyett idén csak a hetedikig jutott.
Az informatikai képzéseknél maradt az öt legjobb
A lista eleje akárcsak a tavalyi: első helyen a BME, másodikon a Szegedi Tudományegyetem (SZTE), harmadikon az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), negyediken a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE), ötödiken pedig a PE áll.
A BME első helyen szerepel a foglalkoztatók és fejvadász cégek szemében, az OTDK-eredmények és a jelentkezési preferenciák alapján. Az SZTE-n a legmagasabb a tudományos fokozattal bíró oktatók aránya, az ELTE-t pedig a foglalkoztatók szeretik, és a második legkedveltebb intézmény a területen. A Pázmány az oktatók tudományos fokozataival és az OTDK-eredményeivel tűnik ki, a PE-n a tanár-diák arány és az oktatói összetétel kedvező. Sokat lépett előre a Nyugat-magyarországi Egyetem (NYME), mely a tizenegyedikről a hatodik helyig jutott.
Jog: továbbra is vezet az ELTE
A nyolc intézményt felvonultató lista első négy helyét ugyanazok az intézmények foglalják el, mint tavaly, csupán néhány helycsere történt. A dobogó tetején idén is ez ELTE áll, mely OTDK-versenyeken kiválóan szerepel, emellett a munkaerőpiac is meg van elégedve az itt végzett hallgatókkal.
Második lett a tavalyi negyedik helyezett Pázmány, mely az összes mutató esetében jó helyezést ért el. Az SZTE egy helyet visszacsúszva lett idén a harmadik, de csak minimális a különbség a Pázmányhoz képest. Szintén egy helyet esett vissza a Pécsi Tudományegyetem (PTE), mely idén a negyedik lett. A kialakult sorrendet valószínűleg nagymértékben befolyásolta, hogy idén csak az ELTE-n és a Pázmányon hirdettek meg államilag finanszírozott jogászképzést, így a jelentkezési preferenciák ebben a két intézményben a legnagyobbak.
A Corvinuson tanulnának a legtöbben kommunikációt
Kommunikációs területen idén megfosztotta vezető pozíciójától az ELTE-t a Corvinus, mely élen jár a jelentkezési preferenciák alapján, illetve a foglalkoztatók és a fejvadászok szerint is kiváló, így a tavalyi harmadikról idén az első helyre ugrott.
A trónfosztás után második az ELTE, ahol kiemelkedő, 89 százalékos a tudományos fokozattal rendelkező oktatók aránya. Bronzérmes lett a Pázmány, mely két helyett javított a 2011-es listához képest, leginkább a tanár-diák arány tekintetében emelkedik ki a mezőnyből. A tavalyihoz hasonlóan negyedik a PTE, ötödik viszont a BME, mely tavaly még csak a kilencedik helyet tudta megszerezni.
Közgazdasági területen egyre szorosabb a verseny
Bár történtek helycserék az első ötben, a BCE idén is megtartotta aranyérmét a közgazdasági képzések között. Jelentkezési preferencia és OTDK-eredmények tekintetében az élen áll. A fejvadászok szerint a BGF-fel együtt a legjobb, a foglalkoztatók szerint innen kerül ki a közgazdászképzés elitje.
Az ezüstérmet a BME érdemelte ki idén, két helyet javítva a tavalyihoz képest, amit főként a foglalkoztatók és a fejvadászok pozitív értékelésének köszönhet. 2011-hez képest egy helyet visszaesve harmadik a PTE, mely jó értékelést kapott az oktatói összetételt, az OTDK-eredményeket és a foglalkoztatók véleményét nézve. Nagyot ugrott előre a BGF és az Edutus Főiskola, előbbi a tavalyi 14.-hez képest idén az ötödik lett, utóbbi pedig a 21.-ről a 13. helyig jutott.
Orvosképzés: nagy túljelentkezés és sok külföldi hallgató
Orvosképzés Magyarországon négy egyetemen folyik: az SZTE-n, a PTE-n, a Semmelweis Egyetemen (SE), illetve a Debreceni Egyetemen (DE). A Heti Válasz ezeket a képzéseket idén sem rangsorolta, öt szempont alapján mutatja be őket: jelentkezési preferencia, tanár-diák arány, oktatói összetétel, túljelentkezési arány és külföldi diákok aránya.
Legtöbben, vagyis a jelentkezők 55 százaléka a Semmelweis Egyetemet részesíti előnyben, ennek megfelelően a túljelentkezés is itt a legmagasabb. Az oktatói összetételben a DE viszi a pálmát, a legtöbb külföldi diák Pécsett tanul, de mindenhol 50 százalék körüli az arányuk. Az orvosi képzéseknél átlagosan 7 diákra jut egy tanár, vagyis ezen a területen a legszemélyesebb az oktatás.