-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A kormány 26 milliárdot von ki idén a felsőoktatásból, az intézmények különböző stratégiákkal próbálnak meg fennmaradni, ilyen lehet például a külföldi hallgatók vonzása – írja a nol.hu. Nemcsak a magyarok, de a külföldi hallgatók körében is az Eötvös Loránd Tudományegyetem a legnépszerűbb.
Jelenleg több mint húsz hazai felsőoktatási intézmény kínál külföldi hallgatók számára idegen nyelven folyó, teljes képzést. Matiscsák Attila szociológus a Népszabadságnak azt mondta, a legnagyobb hagyománya az orvos- és egészségtudományoknak van. A Study Transfer program alapítója szerint azért, mert néhány európai ország stratégiája szerint nem tartanak fenn drága orvosképzést, hanem ösztöndíjjal támogatják a hallgatókat, hogy más országokban képezzék magukat.
Jelenleg az Erasmus program vonzza Magyarországra a legnagyobb számban a külföldi hallgatókat. Hazánkban 18 ezer külföldi hallgató van, akiknek körülbelül a fele határon túli magyar – Matiscsák szerint ez még nem túl nagy szám, a hallgatók nagy része orvosi egyetemen tanul, emellett vonzó a műszaki, mérnöki terület, néhány természettudományos szak, illetve az agrár- és a gazdasági képzés.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Hozzátette, Magyarországon a tandíjak már nem számítanak alacsonynak, mert az állam lassan kivonul a felsőoktatásból, így azok kénytelenek emelni az árakon. A szakértő szerint a potenciális hallgatók mérlegelik, mennyit kell fizetniük a diplomáért, és mennyit ér az a munkaerő piacon. Bár New York és London verhetetlen az angol nyelvű egyetemi képzésekben, ezek a városok nagyon drágák, Magyarország angol nyelvű képzései vonzók lehetnek olyan fiataloknak, akiknek számít az olcsó megélhetés. A hazai albérleti árak ugyanis alacsonyak a külföldiekhez képest.
A külföldi hallgatók toborzásánál építhetünk arra is, hogy a tudományos oktatás világviszonylatban is színvonalas Magyarországon. A szakember szerint hazánk akkor profitálhatna a külföldi hallgatókból, ha az állam nagyobb hangsúlyt fektetne a felsőoktatással összefonódó kutatás-fejlesztésre.
Probléma lehet, hogy Magyarország jelenleg nem ad külföldieknek ösztöndíj-lehetőséget, csak államközi csereprogramok futnak. Szükség lenne olyan állami programra, amelyben akár néhány tehetséges külföldi hallgató ösztöndíjat kap.
A Magyar Nemzet adatai szerint egyébként csökkent az érdeklődés a magyar felsőoktatási intézmények iránt a külföldiek között. Míg 2010-ben 3435 külföldi hallgató kezdte meg itt a tanulmányait, 2011-ben pedig 3574-en, idén mindössze 2693 fiatal adta be magyar egyetemre vagy főiskolára a jelentkezését.
Az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. a lapot úgy tájékoztatta, hogy idén a legtöbb külföldi az ELTE-re jelentkezett, összesen 704-en, második helyen pedig a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) áll 573 jelentkezővel, a képzeletbeli dobogó harmadik fokát pedig a Debreceni Egyetem foglalja el 459 felvételizővel.
A határon túli magyarok körében az SZTE a legnépszerűbb, szakok tekintetében a pszichológia képzés vezet, ezt követi a kommunikáció és médiatudomány, majd a nemzetközi tanulmányok. Idén összesen 58 országból felvételiztek a fiatalok magyar felsőoktatási intézménybe, ebből 95 százalék Európából.