-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Sokakat foglalkoztat, kik voltak az ősei. A genetikai módszerek fejlődéséknek köszönhetően ma már nem csak megsárgult papírok és homályos beszámolók alapján kutatható a családok, népek története. Egy színpompás térképet mutatunk be.
Európa államainak genetikai állományát bemutató, az Eupedia által szerkesztett térképet tett közzé a Brillant Maps. Mielőtt elvesznénk az országokra rajzolt színes kördiagramok tengerében, érdemes kicsit felkészülni arra, mit is mutatnak az ábrák. Először meg kell tudnunk, mit takar a haplocsoport szakkifejezés. Azok az olvasók, akik tisztában vannak a szó jelentésével, a következő részt nyugodtan ugorják át.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Egy kis genetika – némileg leegyszerűsítve
A gyermek genetikai állományát a szüleitől örökli – ezért hasonlítunk mindannyian mindkét szülőnkre. A legtöbb génből két darab van bennünk: egy anyai és egy apai eredetű. Vannak azonban olyan szakaszai a DNS-nek, amit csak egyik szülőnktől kapunk örökül.
Az Y-kromoszómát – mely a hím nemi kromoszóma, és csak férfiakban lelhető fel – az apák örökítik fiaikra. Ez a nőkből hiányzik. A mitokondriális DNS-t viszont mindannyian édesanyánktól kapjuk – ezt csak az anyák örökítik tovább mindkét nembeli gyermekeikre.
Ezek a DNS-szakaszok tehát nem keverednek. Szinte változatlanul öröklődnek tovább – csupán a spontán génmódosulás, azaz mutáció változtatja meg őket. A mutáció azonban tovább öröklődik az összes leszármazottba. Tehát ha két férfi Y-kromoszómáján ugyanolyan típusú mutációcsoportok vannak, akkor az azt jelenti, hogy kettejüknek van egy közös ősapjuk. Ha egy új mutáció következik be az Y-kromoszómán – és az adott férfinak lesznek leszármazottai – akkor ez a mutáció a gyermekekben tovább él.
Az ilyen, csak apánktól vagy csak anyánktól örökölt, jellemzően változatlanul továbbörökített génváltozatok együttesét haplotípusnak nevezzük. Ez a szó a haploid genotípus kifejezés két tagjának összevonásából keletkezett. A haplo- előtag görög eredetű, jelentése ’egyszeri, egyszerű, egyszeres’. Az elnevezést az motiválta, hogy a haplotípust olyan génváltozatok határozzák meg, amikből az adott egyedben csak egyetlen egy van, pár nélküliek.
A jellemzően együtt öröklődő haplotípusok együttesét haplocsoportnak nevezik. Sőt, azokat az embercsoportokat is haplocsoportnak hívják, akiknek a génállományában ez a jellemző csoport fellelhető. Egy-egy haplocsoport tehát tulajdonképpen egy nagy „család”: olyan emberek összessége, akiknek valaha közös ősanyja vagy közös ősapja volt. Ennek az ősanyának vagy ősapának a szervezetében ment végbe az a génmódosulás, aminek nyoma minden egyes leszármazottjukban fellelhető.
Az Y-kromoszóma által meghatározott haplocsoportokat az ábécé betűivel jelölik, A-tól T-ig. Az egyes csoportokon belül alcsoportokat is megkülönböztetnek, melyeket számokkal, ezek alcsoportjait pedig kisbetűkkel jelölik. Az R1b kód tehát az R csoport 1-es alcsoportjának b alosztályát jelöli.
Mit mutat a térkép?
Az Eupedia által szerkesztett térkép Európát ábrázolja. A genetikai állományra vonatkozó adatokat országonként egy-egy kördiagram mutatja. De mit jelent egy-egy színes kör?
A térképen az Y-kromoszóma módosulatai által meghatározott haplocsoportok megoszlása látható. Tizenegy, Európában viszonylag gyakran előforduló haplocsoport elterjedését vizsgálták. Az egyes csoportokat színek jelzik.
Mielőtt messzemenő következtetéseket vonnánk le az ábráról, néhány dolgot érdemes figyelembe vennünk. Egyrészt az Eupedia arra figyelmeztet, hogy az oldalon közzétett információk nem értelmezhetők kész tényeknek, csupán a rendelkezésre álló adatok a tudomány mai állása szerint való értelmezésének.
Másrészt, a térkép fejlécében található, néhány szavas magyarázatot ne értsük félre. Bár a népcsoportok neve sokszor megegyezik az általuk beszélt nyelvek nevével, ezen a térképen nem nyelvekről van szó. Például mint ahogy a magyarok nyelve is a magyar, az angol Slavic szó is használható a szláv nyelvekre és a szláv népekre egyaránt. A térképen olvasható szavak olyan népcsoportokat jelölnek, akikre általában jellemző az adott genetikai változat. A térkép az egyes népek által beszélt nyelvekről semmit nem állít.
Harmadrészt, ne felejtsük el, hogy az itt ábrázolt adatok csak férfiakra vonatkoznak. A nőkből ugyanis hiányzik az Y-kromoszóma. Ez történelmi távlatokba helyezve azt jelenti, hogy ha egy falu férfilakosságát és fiú gyermekeit kiirtották vagy elrabolták, akkor ezzel az eredeti lakók Y-kromoszómája elveszett. Hiába élt tovább elrabolt apjuk genetikai állománya élve hagyott és tovább szaporodó lányaikban – ez a tény az Y-kromoszóma módosulatainak kutatásából nyert adatokra semmilyen hatással nem lesz.
(Forrás: Wikimedia Commons / John Oxley Library / PD)
Emellett az sem derült ki a térkép forrásából, hogy a fenti térképet pontosan milyen adatokból szerkesztették. Az viszont tudható, hogy az Eupedia számára az egyes országokból rendelkezésre álló minták nagysága különbözik. Magyarországról például 500–1000 mintájuk van, a hasonló lakosságszámú Csehországból 250–500 közötti, míg a nyolcmilliós Svájcból csak 100–250 közötti a minták száma.
Ha mindezt tudjuk, és kellő távolságtartással tudjuk kezelni az ábrát, akkor figyeljük meg a tréképet! Melyik kördiagramok hasonlítanak egymásra legjobban? Melyikek különböznek gyökeresen?
Azt is érdemes megfigyelni, mekkora egy területen a genetikai változatosság. Ha egy állam kördiagramjában nagyon nagy szelet azonos színű, az azt mutatja, hogy a vizsgált népesség nagy hányada azonos haplocsoportba tartozik. Például az ír mintának több mint 3/4-ében a pirossal jelölt R1b haplocsoportot találták meg.
Európa középső részén azonban nem találunk ilyen nagy szeleteket a kördiagramokban. Itt teljes a kavarodás, a vizsgált férfiak génállománya eléggé vegyes, alig-alig különíthető el egy-egy domináns genetikai csoport.
A térképet közlő cikk egy, a magyarokat is érintő érdekességre hívja fel a figyelmet. Bár az osztrákok is németül beszélnek, genetikailag – legalábbis az Y-kromoszómát illetőleg – mégis inkább a magyarokra hasonlítanak, nem pedig a németekre.
Ezen a nyest szorgalmas olvasói nem lepődnek meg. Hisz tudják, hogy a nyelvrokonság és a genetikai rokonság nem ugyanaz. Ezzel kívánunk jó böngészést olvasóinknak. Aki pedig még több térképet szeretne nézegetni a haplocsoportok elterjedéséről, látogassa meg az Eupedia oldalát.
Forrás, olvasnivalók
Distribution of European Y-chromosome DNA (Y-DNA) haplogroups by country in percentage
Vágó-Zalán Andrea: A magyar populáció genetikai elemzése nemi kromoszómális markerek alapján