-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Egy vizsgálatból az derült ki, hogy a politikai szélsőségek képviselői hajlamosabbak hinni az összeesküvés-elméletekben, mint a politikai mérsékelt véleményen lévők. De hogy függnek össze a politikai szélsőségek és a konteók?
A repülők által húzott kondenzcsíkok valójában szétpermetezett mérgező anyagok, biológiai fegyverek? A 2001. szeptember 11-i terrorakció valójában az amerikai kormány megrendelésére történt? Az Apollo-program nem más, mint filmes trükk? A zsidók / az amerikaiak/ az oroszok / a bankok világhatalomra törnek, és a háttérből irányítják az eseményeket? – Biztos ön is hallott már ezekről az elképzelésekről. Egy közös van bennük: mindegyik összeesküvés-elmélet.
A különböző összeesküvés-elméletek, azaz a konteók nagyon közkeletűek, sokan hisznek bennük. Talán azért lehet ez így, mert átfogó, de egyben egyszerű világmagyarázattal szolgálnak. Ráadásul az összeesküvés-elméleteket nem lehet cáfolni, megdönthetetlenül igazak azoknak a szemében, akik hisznek bennük – számukra ugyanis minden cáfolat a feltételezett összeesküvés része. De kik hajlamosak inkább arra, hogy efféle elméletekben higgyenek? – A The Week magazin egy, az amszterdami egyetemen készült kutatásról számolt be ezzel kapcsolatban.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Jan-Willem van Prooijen és munkatársai arra jutottak, hogy politikai extremitások felé hajlók inkább hisznek az összeesküvés-elméletekben. Tanulmányukat a Social Psychological and Personality Science című tudományos lapban közölték.
Mind a jobb-, mind pedig a baloldali szélsőségek hívei nagyon erősen és mereven ragaszkodnak a saját elképzeléseikhez, hiteikhez. Ez pedig ahhoz vezet, hogy számukra az általuk vallott ideológia válik az egyetlen olyanná, amely megoldást jelenthet a társadalom problémáira. Ez pedig arra sarkallja őket, hogy a világban zajló, néha érthetetlen eseményeket valamilyen egységes összeesküvésnek tulajdonítsák.
Van Proojen és munkatársai négy vizsgálatot készítettek: hármat Hollandiában és egyet az Egyesült Államokban. Az utóbbiban 185 fő vett részt, akiket egy online toborzáson szélsőjobb- vagy szélsőbaloldalinak találtak egy skála segítségével. A résztvevőknek hat, a gazdasági válsággal kapcsolatos, összeesküvésre utaló állítást kellett megítélniük abból a szempontból, hogy mennyire értenek egyet azokkal. Az állítások például ilyenek voltak: „A mostani gazdasági krízis a bankok és korrupt politikusok összeesküvésének köszönhető”. A kutatók hipotézise igazolódott: valóban mind a két politikai szélsőség képviselői hajlamosabbak egyetérteni az összeesküvés-elméletekkel, mint a politikai mérsékelt állásponton lévők.
A Hollandiában készült reprezentatív vizsgálatban 1010 választó vett részt. Egy 11 fokozatú skálán kellett elhelyezniük magukat a politikai jobb- és baloldal között, majd egy állítással kapcsolatosan kellett megmondaniuk, hogy milyen mértékben értenek vele egyet. Az állítás így szólt: „A társadalmi problémák többsége könnyen megoldható volna korrekt politikával”. Ezek után hat közismert összeesküvés-elméletet kellett osztályozniuk egy hét fokozatú skálán aszerint, hogy mennyire tartják azokat valószínűeknek.
Ebből a vizsgálatból is hasonló eredmények születtek, mint az amerikaiból. A politikailag szélsőséges nézeteket vallók hajlamosabbak úgy gondolkodni, hogy a társadalom problémáira léteznek egyszerű megoldások. Ráadásul a szélsőségesek sokkal inkább hajlamosak egyetérteni az összeesküvés-elméletekkel.
A kutatók szerint a konteók szervesen épülnek be a politikai szélsőségesek gondolkodásába. Ennek az az oka, hogy egyszerű, világos értelmet akarnak tulajdonítani a világ sokféle eseményének. Ha pedig megtaláltak egy ilyen elméletet, megszűnik az igényük arra, hogy többféle forrásból tájékozódjanak (hiszen azok félrevezetőek!), így kizárólag az ő véleményüket osztóktól tájékozódnak.
Forrás