-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Csökken a tanulók létszáma a kárpátaljai Nagyszőlősi járás (Ugocsa) iskoláiban, de ez folyamat hatványozottan érvényes a magyarlakta települések tanintézeteire.
Az Ungváron megjelenő Kárpáti Igaz Szó című lap legfrissebb számának körképe szerint a részben magyarlakta Nagyszőlősi járás 56 iskoláját sújtja a tanulói létszám csökkenése. Míg évekkel ezelőtt két-három párhuzamos osztály is volt az iskolákban, az idei tanévben már – néhány kivétellel – csak egyet-egyet bocsátanak ki a tanintézetek – olvasható a cikkben. Ugocsában egy aggasztó jelenség is felütötte a fejét: a vegyes tannyelvű iskolákban a magyar osztályok létszáma folyamatosan sorvad – mutat rá az újság.
A lap szerint a közel kétezer lakosú, nagyobbrészt magyarok lakta Csepe községben már négy éve nem indult magyar első osztály. Az ötödikben is csupán hárman tanulják a magyar nyelvet és irodalmat fakultatív oktatás keretében. Ljudmila Kondrics, a középiskola igazgatónője az újság érdeklődésére elmondta, hogy a szülők nem akarják, hogy gyerekeik anyanyelvükön tanuljanak.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Hasonló a helyzet a Feketeardói Középiskolában, ahol a magyar tannyelvű általános iskolát 1974-ben megszüntették és hozzácsatolták az ukrán tanintézethez – írja a lap, amely szerint azóta folyamatosan sorvadnak a párhuzamos osztályok. Mint azt Csépes Viktória igazgatóhelyettes elmondta, jelenleg az elsőtől az érettségi osztályokig vannak párhuzamos magyar–ukrán csoportok, ám a magyar harmadikban már csak két, a hetedikben négy, míg a nyolcadikban három tanuló kap magyar nyelv és irodalomból egyéni oktatást.
Salánk község középiskolájában szintén vegyes osztályok működnek, de itt a magyar csoportokban tanulók létszáma jóval meghaladja az ukránokét. Mint a lap megtudta, ebben a tanévben 20 kisdiák magyar, 12 pedig ukrán tannyelvű első osztályban tanul, míg az érettségizők aránya huszonöt-hét a magyar végzősök javára.
A Verbőci Középiskolában az elsőtől az ötödik osztályig működnek ukrán-magyar csoportok. Az idei tanévben 16 kérvény futott be a magyar szülőktől, míg az ukrán osztályba kilencen íratták csemetéjüket – tájékoztatta az újságot Palkó Valéria igazgatóhelyettes.
A körkép szerint legdrasztikusabban a Mátyfalvai Általános Iskolában csökkent a magyar diákok létszáma: elsős ebben a tanévben nem volt, a második, harmadik és negyedik osztályban összesen 4 gyerek tanul összevont formában.
A lassan szórvány sorsra jutó ugocsai magyar oktatást mi sem jellemzi jobban, minthogy évek óta nem sikerül magyar osztályokat nyitni Fancsikán és Tekeházán, s Királyházán és Gödényházán is hiába él jelentős számú magyar család, az elemi osztályokat még a múlt század végén felszámolták – emlékeztet a cikk. Az ungvári magyar lap szerint már remény sincs arra, hogy az elkövetkező tanévekben ezeken a településeken anyanyelvi oktatásban részesüljenek az ott élő magyar gyerekek.