-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Sokan találgatják, ki alkothatta meg az egyik legnépszerűbb digitális fizetőeszközt. Ha a magyarokat kérdeznék, egyértelmű lenne a válasz: hát egy magyar!
Nem csak hagyományos pénznemekben, hanem digitális fizetőeszközökkel is lehet az interneten fizetni. Ezek egyike a 2009. január 3-án piacra dobott Bitcoin, melyet a használó felek felettes hatóság vagy közvetítő nélkül használhatnak a nyílt forráskódú szoftverrel létrehozott hálózaton keresztül. A Bitcoin-rendszert Satoshi Nakamoto nevéhez kötik. Ám azon sokat vitatkoznak, kit is takarhat ez a név. A Sci-News tudományos hírportál híre szerint a számítógépes nyelvészek most azt állapították meg, hogy a Bitcoin megalkotója nagy valószínűséggel Nick Szabo.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A Bitcoint és az ehhez kapcsolódó programot először egy 2008-ban Satoshi Nakamoto néven írt cikkben említették meg. A Bitcoin megálmodójának személyéről sok tipp született már az évek során. A rejtélyes szerzőt a Newsweek 2014. márciusi cikke Dorian Satoshi Nakamoto kaliforniai mérnökként azonosította, és hosszú összeállítást közölt a férfiről. Ám Dorian S. Nakamoto ügyvéde útján közleményben tudatta az újsággal, hogy semmi köze a Bitcoinhoz. Ki hát a titokzatos szerző?
A választ most számítógépes nyelvészek adták meg. Az évek során számos név felmerült lehetséges megalkotóként: Dorian S. Nakamoto, Vili Lehdonvirta, Michael Clear, Shinichi Mochizuki, Gavin Andresen, Nick Szabo, Jed McCaleb, Dustin D. Trammel, Hal Finney, Wei Dai és Neal King, Vladimir Oksman és Charles Bry. A nyelvészek ilyen néven írt írásokat gyűjtöttek össze. Ezeket pedig számítógépes programok segítségével összevetették a fent említett cikkel, amiben a Bitcoin első leírása szerepel.
Arra voltak kíváncsiak, hogy a fenti szerzők közül kinek a műveiben fordulnak elő olyan fordulatok és helyesírási jellegzetességek, mint az eredeti cikkben. Ezek alapján egyértelműnek tűnik, hogy a Bitcoin eredeti leírása Nick Szabó írásaival mutat nagy fokú egyezést, mind a szóhasználatot, mind a központozást illetően. A nyelvészek ezért arra hajlanak, hogy a Bitcoin létrehozója Nick Szabó, vagy egy olyan csoport, melynek ő is oszlopos tagja.
Most már csak egy kérdést kell megválaszolni: ki lehet Nick Szabo? A vezetéknévből azonnal arra következtetünk, hogy magyar származású emberről van szó, hiszen a Szabó a negyedik leggyakoribb magyar családnév: 2007-ben több mint 216 ezren viselték ezt a nevet hazánkban.
A Wikipédia Nick Szabóról szóló angol nyelvű szócikke szerint a férfi Nicholas Julius Szabo 1989-ben végzett a Washingtoni Egyetemen informatikusként, de számos alkalommal tagadta, hogy azonos lenne Nakamotóval. Ám Nick Szabo sem mutatkozott sosem a nyilvánosság előtt, akárcsak Nakamoto.
A The New York Times újságírójának 2015 májusában sikerült egy Bitcoinos összejövetelen megismerkednie a valóban magyar származású Szabóval. A találkozásról terjedelmes cikkben számolt be. Eszerint Nick Szabo továbbra is tagadja, hogy azonos lenne Nakamotóval. Ám neki is volt egy a Bitcoinhoz hasonló találmánya, a bit gold nevű virtuális fizetőeszköz. Emellett az is kiderült, hogy ő valóban közreműködött élete során a Bitcoin kifejlesztésében. Így szövegegyezés ide, szövegegyezés oda, azt még mindig nem tudjuk, ki lehetett Satoshi Nakamoto.
Források, olvasnivaló
Bitcoin: Linguists Name Nick Szabo as Likely Creator of Cryptocurrency
Decoding the Enigma of Satoshi Nakamoto and the Birth of Bitcoin
Hajdú Mihály: Családnevek enciklopédiája
Satoshi Nakamoto: Bitcoin: A Peer-to-peer Electronic Cash System